Pomoćnik ravnatelja Ureda za suzbijanje ovisnosti i droga Željko Petković istaknuo je da prekomjerno korištenje interneta, posebno društvenih mreža i videoigara, predstavlja ozbiljan problem među mladima. “Više od 40 posto mladih koristi internet više od četiri sata dnevno, što može dovesti do razvoja ponašajnih ovisnosti i narušiti psihičko i fizičko zdravlje”, rekao je na okruglom stolu održanom u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, piše HINA Zdravlje.
Naglasio je da internet danas nije samo alat za komunikaciju i učenje, već i sredstvo socijalizacije, ali upozorio je na opasnosti koje prate njegovo neodgovorno korištenje. “Internet je postao svakodnevica, ali moramo učiti mlade kako ga koristiti na siguran i uravnotežen način, kako ne bi prerastao u ovisnost”, naglasio je.
Ovisnost o videoigrama i emocionalne potrebe
Svjetska zdravstvena organizacija prije nekoliko godina prepoznala je “gaming disorder” kao dijagnozu. “Ovisnost o videoigrama karakterizira gubitak kontrole, prioritet igranja nad svim drugim aktivnostima i nastanak negativnih posljedica po psihičko zdravlje”, objasnila je Irena Rojnić Palavra, specijalistica za alkoholizam i druge bolesti Klinike za psihijatriju Sveti Ivan. Istaknula je da je internet često samo “vrh sante leda” koji krije dublje emocionalne probleme, poput anksioznosti ili depresije.
U liječenju ovisnosti o internetu i videoigrama ne može se koristiti klasični pristup apstinencije, već je potrebno učiti pacijente kontrolirano korištenje digitalnih sadržaja. “Učimo ih kako koristiti internet na kreativan i koristan način, ali istovremeno radimo na jačanju njihovih psiholoških kapaciteta i socijalnih vještina”, rekla je.
Djeca od 8 godina dijele s nepoznatim osobama eksplicitni saržaj
Voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta MUP-a Anita Matijević upozorila je na sve češće slučajeve seksualnog iskorištavanja djece i mladih putem interneta. “Online igre i društvene mreže postali su mjesta gdje počinitelji uspostavljaju kontakt s potencijalnim žrtvama, a zatim ih usmjeravaju na druge platforme radi iznuđivanja seksualnog sadržaja”, rekla je Matijević. Dodala je da mladi često nemaju razvijeno kritičko razmišljanje i samozaštitno ponašanje, što ih čini posebno ranjivima.
Matijević je istaknula da se sve više mladih suočava s posljedicama dijeljenja seksualno eksplicitnog sadržaja, a neki slučajevi uključuju i fizičke susrete s počiniteljima. “Prije su žrtve bile tinejdžerice, a sada imamo slučajeve gdje svoje eksplicitne sadržaje s potpuno nepoznatom osobom na internetu dijele djeca u dobi od osam godina”, upozorila je. Kao još jedan problem istaknula je snimanje i dijeljenje videozapisa vršnjačkog nasilja što žrtvi otežava proces iscjeljenja nakon traume.
Stručnjaci naglašavaju kako ključnu ulogu ima prevencija i edukacija, kako među mladima tako i među roditeljima i nastavnicima. Petković je istaknuo da je potrebno razviti preventivne programe koji će se usmjeriti na podizanje samokontrole i odgovornosti mladih, ali i na jačanje obiteljskih odnosa.
“Previše pričamo o prevenciji koju provodimo tek u višim razredima osnovne škole, a vidimo da je tada već kasno za prevenciju jer je, u većini slučajeva, šteta već davno nastala”, poručila je Matijević.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ova mama nije mogla prestati vikati na svoju djecu, a onda je otkrila iznenađujući uzrok tome
Koju hranu treba izbjegavati tijekom dojenja?
Tehnološki moguli imaju stroga pravila oko ekrana: Djeci ih dopuštaju samo u ovim situacijama
U finalu 'The Voice Kidsa' nastupit će osmero mladih pjevača