Teško je danas zamisliti život bez interneta. Postao je dio naše svakodnevice, bilo da je riječ o poslu, učenju ili zabavi. Većina populacije ne koristi internet prekovremeno, ali dio populacije, većinom mladi, previše vremena provodi na internetu. Mladi su posebno osjetljivi na ovisnost o internetu jer još nemaju razvijenu sposobnost samokontrole kao odrasli.

Iako se ovisnost o internetu još uvijek ne smatra službenom dijagnozom u medicinskim krugovima, nema sumnje da prekomjerno korištenje može izazvati niz problema.

Znakovi ovisnosti o internetu

Ovisnost o internetu se uglavnom odnosi na situacije kada osoba ne može kontrolirati vrijeme provedeno online, a to utječe na svakodnevni život. Ako se pokuša ograničiti ili prekinuti korištenje, često se javljaju nervoza i frustracija. Evo nekoliko glavnih znakova da netko možda ima problema s ovisnošću o internetu:

  • Problematično korištenje – čak i kad su svjesni da im to šteti, osobe nastavljaju provoditi previše vremena online.
  • Laganje o vremenu provedenom na internetu – ljudi često ne žele priznati koliko zapravo vremena provode pred ekranom.
  • Problemi u interpersonalnim odnosima – prekomjerno korištenje interneta može narušiti odnose s obitelji i vršnjacima.
  • Gubitak osjećaja za vrijeme – ponekad se toliko udube u virtualni svijet da zanemare osnovne životne potrebe poput hrane, sna ili osobne higijene.
Znakovi ovisnosti o internetu i kako roditelji mogu pomoći
Shutterstock 

Osim tih simptoma, prekomjerno korištenje interneta kod mladih može utjecati na mnoge aspekte njihovih života. U školi je zamjetan pad koncentracije i motivacije, odnosi s prijateljima i obitelji mogu se pogoršati, a osjećaj usamljenosti može rasti. Emocionalno, mladi mogu imati problema s kontrolom svojih osjećaja i često postaju frustrirani ili anksiozni.

Istraživanja u Hrvatskoj pokazala su koliko su važni preventivni programi koji se održavaju u školama i mladima pomažu razvijati socijalne i emocionalne vještine te naučiti ih odgovornom korištenju interneta. Bitno je napomenuti da ti programi nisu korisni samo za one koje se smatra "rizičnima", već za sve mlade.

Znakovi ovisnosti o internetu i kako roditelji mogu pomoći
Shutterstock 

Kako roditelji mogu pomoći?

Roditelji, evo nekoliko savjeta kako možete pomoći:

  • Postavite vremenska ograničenja – dogovorite s djetetom koliko vremena dnevno smije provesti na internetu i napravite tjedni plan. Uključite zajedničke online aktivnosti kao što su gledanje filmova ili istraživanje novih tema.
  • Izbacite digitalne uređaje iz sobe prije spavanja – osigurajte da mobiteli, laptopi, tableti i slično budu izvan dječje sobe tijekom noći kako bi imali kvalitetan san.
  • Budite dobar primjer– djeca uče po modelu, pa pokušajte i sami ograničiti svoje korištenje interneta.
  • Potičite ih na aktivnosti koje ne uključuju ekrane – uključite ih u sport, hobije ili neke druge aktivnosti koje vole, kako bi postigli ravnotežu u provođenju slobodnog vremena.

Ako smatrate da vam treba dodatna podrška ili savjet, slobodno se obratite Hrabrom telefonu za mame i tate na broj 0800 0800 ili pišite na savjet@hrabritelefon.hr.

Literatura:

  • Černja, I., Vejmelka, L. & Rajter, M. Internet addiction test: Croatian preliminary study. BMC Psychiatry 19, 388 (2019). https://doi.org/10.1186/s12888-019-2366-2
  • Dodig Hundrić, D., Ricijaš, N. i Vlček, M. (2018). Mladi i ovisnost o internetu – pregled suvremenih spoznaja. Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 54 (1), 123-137. https://doi.org/10.31299/hrri.54.1.
  • Džinić, M. (2019). Ovisnost o internetu. Psychē, 2 (1), 61-68. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/310974
  • Jurman, J., Boričević Maršanić, V., Paradžik, Lj., Karapetrić Bolfan, Lj. i Javornik, S. (2017). Ovisnost o internetu i video igrama. Socijalna psihijatrija, 45 (1), 36-42. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/178945
  • Mandić, S., Dodig Hundrić, D. i Ricijaš, N. (2019). Tretmanski pristupi ovisnosti o Internetu. Kriminologija & socijalna integracija, 27 (2), 235-255. https://doi.org/10.31299/ksi.27.2.5