Kako bi pomogla u smanjivanju digitalnog jaza među djecom koja nemaju adekvatni pristup računalnoj opremi i internetu te im osigurala jednake prilike za stjecanje digitalnih vještina kao preduvjeta za uspješno školovanje, rad i život općenito, udruga Professional Women's and Men's Network Zagreb (PWMN) pokrenula je u suradnji s partnerima inicijativu Jednake (digitalne) prilike za sve.
Projekt započinje nabavkom prijenosnih računala, osiguravanjem kvalitetnog pristupa internetu i edukacijama za djecu iz obitelji koje okuplja udruga Obitelji 3plus, a to su obitelji s troje ili više djece. Plan je u sljedećoj fazi projekta obuhvatiti i djecu iz obitelji slabijeg socijalno imovinskog statusa, kao i djecu u institucionalnoj skrbi.
Iako je epidemija koronavirusa ubrzala proces digitalizacije u svim dijelovima hrvatskog društva i ubrzala stjecanje digitalnih vještina, uvođenje on line nastave ukazalo je i na zanemarenu te nedovoljno prepoznatu digitalnu podjelu među djecom. Nisu sva djeca nastavu na daljinu, dok je ona bila jedina opcija, pohađala iz vlastitih soba, sa superbrzim internetom i računalom. U stvarnosti mnoga od njih dijele jedno računalo s drugim članovima kućanstva ili nastavu prate putem mobitela.
"Kao udruga koja zagovara i potiče punu ravnopravnost spolova u radnim sredinama, u PWMN duboko vjerujemo u ravnopravnost prilika za sve, u svim područjima života. Istraživanja provedena i u svijetu i kod nas u Hrvatskoj upozoravaju da mladi kojima su Internet, računala i dodatne edukacije digitalnih vještina teže dostupni, mogu imati probleme u učenju, što postaje prepreka i kasnijem uspjehu u profesionalnoj karijeri i životu. Time su neka djeca stavljena u neravnopravan položaj u odnosu na njihove vršnjake koji se ne suočavaju s ovim izazovima. Međutim, ako djeci pružimo jednak pristup digitalnim tehnologijama, sadržajima i vještinama, imat će jednake šanse za uspjeh. Vjerujemo da ovom inicijativom zajedno možemo u tome pomoći“, naglasila je Marijana Šarolić Robić, predsjednica udruge PWMN Zagreb.
"Istraživanje koje je provela naša Udruga među 2300 obitelji diljem zemlje, pokazalo je da 12 posto hrvatskih obitelji u kućanstvu ne posjeduje prikladnu opremu, poput računala i televizora, za praćenje on line nastave. Među obiteljima s više od troje djece taj je postotak još veći i iznosi 18 posto, a čak 40 posto takvih obitelji zabrinuto je za dugoročnu perspektivu svoje djece u kontekstu on line nastave. Stoga projekt PWMN-a smatramo jako važnim i sretni smo što u prvoj fazi obuhvaća djecu iz 3plus obitelji. Nisu sve obitelji s više djece u istom položaju, ali sve su suočene s većim financijskim, logističkim, organizacijskim i drugim izazovima u odnosu na druge obitelji, stoga im je i ovakva pomoć vrlo dragocjena“, istaknuo je dr. sc. Ivan Malbašić, predsjednik udruge Obitelji 3plus.
Za 150 djece iz obitelji s troje ili više djece PWMN će nabaviti 50 prijenosnih računala, osigurati internetsku povezanost te edukacije u području digitalnih vještina koje su već krenule početkom ovoga tjedna.
Tekst: Roditelji.hr
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano