Iako ih velik broj stručnjaka ne preporučuje, dude varalice su i dalje jedan od najprodavanijih dodataka za bebe. U neke je djece nagon za sisanjem tako velik da nekim mamama ne preostaje ništa drugo nego pokušati smiriti dijete dudom. Tada se taj predmet čini kao spasonosno rješenje. Naravno, za majku jer usredotočenost na dudanje smiruje dijete u vrijeme budnosti, ublažava moguću napetost ili nelagodu. Mnoga djeca i u snu žele imati dudu u ustima, a kad im ispadne, odmah osjete nemir i počnu plakati. Danas se na tržištu može pronaći velik broj duda raznih oblika i raznih materijala, a mi vam u nastavku donosimo podjelu na najosnovnije...
OBLIK DUDE
Anatomska duda - ujedno i asimetrična, a zahvaljujući ravnom dnu imitira oblik usta
Fiziološka duda - poznata i kao simetrična, dolazi u dva oblika - u obliku kapljice ili okrugla, a obje imitiraju oblik bradavice
Ortodontska duda - može biti i asimetričnog i simetričnog oblika, a djetetu pomažu u ispravnom razvoju usne šupljine
MATERIJAL
Duda od lateksa: lateks se proizvodi od kaučuka koji je prirodni materijal, pa je duda žute boje. Postoji mogućnost da njezin okus neće odgovarati svim bebama. Ekološki su prihvatljivije, ali je njihovo održavanje nešto zahtjevnije
Silikonska duda: prozirna, bez okusa i mirisa, lako se održava i čisti. Otporna je na visoke temperature i duže će trajati
VELIČINA DUDE
Veličina 1 idealna je za novorođenčad i preporučljivo je do 6 mjeseci starosti
Veličina 2 je savršena za one bebe od 6 mjeseci do godinu dana
Veličina 3 se preporučuje od godinu dana do dvije godine starosti
KOLIKO ČESTO TREBA MIJENJATI DUDU?
Dudu bi trebalo promijeniti svakih 1-2 mjeseca. Međutim, mame to ipak rade rjeđe i to u trenutku kad duda izgleda da se mora promijeniti. Najvažnije je da je redovito pregledavate ima li oštećenja. Naime, bebe mogu zagrizom ili desnima koje svrbe zbog rasta prvih zubića ili pak tim jednim zubićem lako oštetiti dudu. Potrebno je samo nekoliko sekundi povlačiti dudu u više smjerova te pogledati ima li ikakvih oštećenja. Ako ima bilo kakvih oštećenja, odmah bacite dudu.
Koje znakove trošenja trebate tražiti?
- promjene na boji dude
- rupe ili oštećenja
- bilo kakve ljepljive ili slabe točke
Ako uočite bilo koji od ovih znakova ili njihovu kombinaciju, vrijeme je da promijenite dudu.
STERILIZACIJA DUDE
Sterilizirajte dudu svakodnevno ili svakako nekoliko puta tjedno prokuhavanjem u vodi oko 5 minuta (ostavite nakon sterilizacije 5 minuta da se ohladi) ili u mikrovalnoj pećnici. Pazite da ne ostavljate dudu blizu izvora topline dulje vrijeme ili u otopini za sterilizaciju dulje od preporučene jer je to siguran način da se duda oslabi i bude podložnija oštećenjima.
PRAVILA ZA KORIŠTENJE DUDE VARALICE
1. Nikada ne upotrebljavajte dudu kako biste utažili djetetovu glad ili kao zamjenu za vašu pažnju. Ponudite dudu između obroka kada znate da dijete nije gladno. Prije nego što ponudite dudu, pokušajte doznati je li vaše dijete možda gladno, umorno ili mu je dosadno.
2. Nikada ne vežite dudu djetetu oko vrata ili za krevetić jer postoji opasnost da se uguši vrpcom.
3. Prije prve uporabe dudu sterilizirajte tako da je prokuhate u kipućoj vodi pet minuta. Pripazite da je potpuno ohlađena prije nego što je date djetetu. Održavajte je čistom ispirući je vrućom vodom.
4. Vodite računa o tome da nema pukotina. Katkad roditelji daju djetetu dudu nakon što su mu dali lijek (antibiotike, vitamine), no neki od tih lijekova mogu oštetiti materijal dude.
5. Mijenjajte dudu svaka dva mjeseca.
6. Nikada ne umačite dudu u šećer ili med jer može štetiti djetetovim zubićima.
7. Ne dopustite da starije dijete puže ili hoda cijeli dan s dudom u ustima jer to može štetiti razvoju govora te uzrokovati probleme sa zubima.
8. Ne dopustite da dijete žvače dudu jer bi mogla puknuti.