U prvoj godini života bebin razvoj se odvija vrlo brzo, a kroz nekoliko mjeseci dijete se nauči okretati s trbuha na leđa i obrnuto,sjediti, puzati, a potom i hodati.

Predstavlja i najvažnije prekretnice u razvoju u prvoj godini života, a fizioterapeutkinja i stručnjakinja za razvoj grube motorike kod djece dr. Marissa Aaron otkriva kako svom djetetu možete pomoći da te prekretnice dosegne.

Ovo su njezine preporuke za zdrav rast i razvoj bebe.

1. Umjereno koristite dječju opremu

Danas na tržištu postoji jako puno opreme za bebe, raznih pomagala, a roditelji griješe kupujući ih i koristeći ih u izobilju.

"Bit ću vrlo jasna - ništa od ovoga nije dobro za bebu, nema hodalica, ljuljački, skakalica... te stvari su tu da pomognu vama, ne vašem djetetu. I potpuno to shvaćam, kada morate kuhati ručak ili se tuširati, koristite što vam pomaže. Ali kad god je to moguće, odaberite da dijete leži na ravnoj površini", piše dr. Aaron za mother.ly i dodaje:

"Promijenite položaj bebe na nekoliko minuta, neka leži na leđima, boku, pa na trbuhu. Nosiljke su također odlična alternativa jer potiču kontrolu glave i vrata, a ruke ostavljaju slobodnima."

2. Pokažite svojoj bebi kako

Imajte na umu da vaša beba uopće ne zna da postoji prevrtanje s trbuha na leđa, a još manje zna kako se to radi. Pokušajte fizički okrenuti bebu kada je inače okrećete s leđa na trbuh i obrnuto (puno je bolje okrenuti je umjesto da je podignete, zatim je okrenuti u zraku i onda spustiti).

Isto vrijedi i za dizanje ruku da nešto dohvatite, korake i sve ostalo. Kad je dijete spremno za sljedeći korak, kakav god on bio, pokažite mu nekoliko puta kako to učiniti, savjetuje fizioterapeutkinja.

5 savjeta fizioterapeutkinje za pravilan razvoj bebe
Shutterstock 

3. Pazite na simetriju

"Kad vaša beba dosegne novu razvojnu prekretnicu, pripazite da sve radite s obje strane, lijevo i desno. Ako primijetite da dijete nešto radi ekspresivno samo s jedne strane, postoji razlog za to. U ovom slučaju, namjerno stavite igračku na suprotnu stranu kako biste potaknuli simetričan razvoj", kaže dr. Aron.

Ističe da je to važno za optimalan razvoj mozga, koordinaciju, ravnotežu i stabilnost. Ako se asimetrija ne popravi za nekoliko tjedana, obratite se fizijatru.

4. Vjerujte svom osjećaju

Ako vas nešto brine, a svi vam govore "samo čekaj, vidjet ćeš", "narasti će", "napravit će to kad bude spreman", vjeruj sebi i traži odgovore na ono što te brine. Ako se pokaže da nije ništa, bit će vam lakše, a ako se utvrdi da problem postoji, bolje ga je riješiti što prije.

5. Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć

Ako beba u nečemu ima poteškoća, nemojte se ustručavati zatražiti pomoć i savjet od fizijatra ili fizioterapeuta, radnog terapeuta, logopeda ili drugog kvalificiranog stručnjaka. Time ćete na najbolji mogući način pomoći svom djetetu da brže prevlada poteškoće i dostigne sve prekretnice u razvoju.