Bebe bi trebalo stavljati spavati na leđa kako bi se smanjio rizik od iznenadne smrti dojenčadi, kažu stručnjaci. To nalažu i službene preporuke Američke pedijatrijske akademije, zbog čega mnoge roditelje uhvati panika kad vide da se beba usred noći okrenula s leđa na trbuh.
Spavanje na leđima
Preporuke Američke pedijatrijske akademije su da se bebe stavljaju spavati na leđima najmanje 12 mjeseci ili duže ako se radi o nedonoščadi. No, ako se dijete tijekom spavanja okrene na trbuh, a sigurni ste da se može i vratiti s trbuha na leđa, u redu je pustiti je da spava u tom položaju, piše portal Parents.
Evo što još trebate znati o položajima spavanja kada su bebe u pitanju.
Rizici spavanja na trbuhu
U prvoj godini života, prije nego što se bebe nauče okrenuti s trbuha na leđa, nije ih sigurno ostaviti da spavaju u tom položaju. Istraživanja su pokazala da bebe koje spavaju na trbuhu imaju dvostruko veći rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčadi nego bebe koje spavaju u drugom položaju.
Veći rizik za mlađe bebe
Iako se sindrom iznenadne dojenačke smrti može pojaviti bilo kada u djetetovoj prvoj godini života, većina slučajeva javlja se kod beba između jednog i četiri mjeseca starosti.
Kada mala beba spava na trbuhu, postoji veći rizik od pregrijavanja, udisanja previše ugljičnog dioksida i gušenja, a sve je to povezano sa sindromom iznenadne smrti dojenčadi.
Inače, mnogi roditelji smatraju da je spavanje na trbuhu dobar položaj za bebe jer je manja mogućnost aspiracije sadržaja u pluća ako podrignu dok spavaju. Međutim, istina je potpuno suprotna. Zbog položaja dušnika i jednjaka, bebe koje spavaju na leđima imaju manju vjerojatnost da će aspirirati sadržaj koji podrignu, kažu stručnjaci.
S druge strane, ako beba koja još nema dovoljno kontrole nad glavom spava na trbuhu s licem okrenutim prema dolje, to predstavlja opasnost od gušenja.
Ako se još uvijek pitate kada je bebama sigurno spavati na trbuhu, stručnjaci kažu da je to nakon prve godine života. Njihov savjet je da bebu tijekom prvih 12 mjeseci života uvijek stavite spavati na leđima, bilo danju ili noću. A ako se beba sama okrene, u redu je ostaviti tako.
“Kada su bebe dovoljno stare da se mogu slobodno prevrtati naprijed-natrag, mogu odlučiti spavati na trbuhu i to je u redu”, kaže pedijatrica dr. Elizabeth Murray. “Ključno je da dijete može doći samo u taj položaj i vratiti se u prethodni”, dodaje.