APGAR rezultat je jednostavna procjena koja liječnicima govori o općem stanju novorođene bebe na temelju opažanja u prvim trenucima života. Ovaj test se radi kako bi se provjerilo treba li bebi pomoć pri disanju ili ima problema sa srcem.
Apgar je akronim, koji označava sljedeće kriterije:
- Boja kože (Appearance)
- Otkucaji srca (Pulse)
- Refleksi (Grimace)
- Mišićni tonus (Activity)
- Disanje (Respiration)
Pedijatar, ginekolog, primalja ili medicinska sestra dodijelit će novorođenčetu APGAR ocjenu, a 10 je najveća moguća ocjena. Što je APGAR viši, to je beba bolje.
Što se smatra normalnim APGAR rezultatom?
APGAR test mjeri otkucaje srca vaše bebe, disanje, tonus mišića, refleksnu reakciju i boju kože u prvim minutama života.
Ocjena od 8 do 10 znači da je novorođenče dobrog do izvrsnog zdravlja i obično zahtijeva samo rutinsku njegu nakon poroda.
• koža djeteta je ružičasta uz moguće modre šake ili stopala
• normalno disanje
• srčana frekvencija je iznad 100 otkucaja u minuti
• na podražaje odgovara urednim refleksima
• uredna mišićna napetost (tonus).
Može se dogoditi da na prvome APGAR testiranju beba dobiva nižu ocjenu, ali na drugome dobiva najvišu ocjenu pa se procjenjuje kao zdrava i sposobna za život izvan maternice.
Ocjena od 4 do 7 znači da je beba ima problema s prilagodbom na život izvan maternice.
• plavkasta boja kože
• oslabljen mišićni tonus
• slabiji refleksni odgovor na podražaj
• određeni napor pri disanju
• frekvencija srca između 90 do 130 otkucaja u minuti.
Takve se bebe obično smještaju u inkubator radi pojačanog nadzora vitalnih funkcija.
Ocjena ispod 3 znači da je bebica u lošem stanju i da treba intenzivnu neonatološku skrb.
• disanje je usporeno i otežano
• rad srca usporen ili se ne registrira
• koža je izrazito blijeda, odnosno tamnoplava (cijanotična)
• mišićna napetost i refleksi nisu prisutni
Bebe s tako niskom APGAR ocjenom smještaju se u inkubator s potrebnim aparatima koji podržavaju život i pod stalnim su nadzorom neonatologa i pedijatrijske sestre.
Znači li nizak APGAR rezultat da beba neće biti zdrava?
Iako APGAR test može puno reći o stanju bebe u prvih nekoliko minuta nakon rođenja, ne može reći ništa o zdravlju djeteta u budućnosti. Zapravo, čak i bebe čiji su rezultati u prvim minutama bili niski, ispostavi se da su potpuno zdrave.
Sve bebe dobivaju najmanje dvije APGAR ocjene u rađaonici. Prvi test će se obaviti 1. minutu nakon rođenja kako bi se vidjelo kako je novorođenče prošlo kroz proces porođaja, a 5 minuta nakon rođenja, test će se ponoviti da bi se vidjelo kako se beba prilagodila na život izvan maternice.
Većina niskih rezultata u 1. minuti posve je normalna 5 minuta kasnije. Beba s niskim rezultatom nakon 5 minuta, može se ponovno testirati nakon 10 minuta.
Ako beba dobije nisku ocjenu, možda će joj trebati kisik, pročišćavanje dišnih putova, ili fizička stimulacija za ubrzavanje otkucaja srca. Niska APGAR ocjena najčešće je rezultat teškog poroda, carskog reza ili tekućine u djetetovim dišnim putovima.
APGAR test je 1952. godine izradila anesteziologinja Virginia Apgar, kako bi provjerila je li bebama potrebna reanimacija nakon što su njihove majke dobile anesteziju tijekom poroda. Test se u prošlosti koristio za predviđanje hoće li beba preživjeti ili imati neurološke probleme, a liječnici su ga koristili za dijagnosticiranje gušenja tijekom rođenja.
Kasnija su istraživanja pokazala da bebina APGAR ocjena nije dobar pokazatelj gušenja i ne predviđa neurološke probleme, ni kod djece rođene u terminu, a ni kod nedonoščadi. Danas APGAR test pokazuje jedino kako se beba ponaša tijekom prvih nekoliko minuta života.