Poslijeporođajna depresija psihička je smetnja koja se javlja neposredno nakon ili određeno vrijeme nakon porođaja. Čak 70 posto žena neposredno nakon porođaja pokazuje blaže depresivne simptome − osjećaju se melankolično, rasplaču se bez očita razloga, osjećaju tjeskobu ili uznemirenost.
Kod većine ti simptomi nestaju spontano nakon nekoliko dana, a vjerojatno su uzrokovani hormonalnom promjenom u organizmu i prilagodbom na novonastalu situaciju. Kod manjeg broja žena simptomi traju dulje, čak do godinu dana i teži su.
Simptomi uključuju:
- osjećaj emocionalne tuposti i ravnodušnosti
- zbunjenost
- nagle promjene emocija i iznenadan plač
- poremećaje spavanja
- nezainteresiranost za dijete
- strah od ozljeđivanja djeteta ili same sebe.
Ako simptomi poslijeporođajne depresije potraju dulje ili se pojačaju, važno je potražiti stručnu pomoć (psihijatra ili psihologa, ovisno o intenzitetu simptoma). Prevencija je također važna, a uključuje reagiranje na blaže simptome i osiguravanje dovoljno odmora (spavanje kada spava beba), smanjivanje broja posjeta u kući, traženje pomoći i osiguravanje vremena za sebe i svoje potrebe. Psihološko savjetovanje i psihoterapija − grupna ili individualna − uz lijekove, važni su za prevladavanje ozbiljnijih simptoma.
Tekst: Lejla Dervoz Rajić
Foto: Thinkstock
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima (Narodne novine, br. 111/2021, 114/2022), komentiranje na našim portalima omogućeno je samo korisnicima koji su se prethodno registrirali i koji su se upoznali s našim pravilima komentiranja. Zabranjeno je postupanje suprotno odredbama članka 94. stavka 2. Zakona o elektroničkim medijima, a svaki je korisnik osobno odgovoran za cjelokupan sadržaj koji objavi ili učini dostupnim.
Još uvijek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš raspravu.