Nema formule koja jamči uspjeh kada djetetu koje je upravo rođeno ili možda tek treba doći na svijet biramo ime. Ono će ga odrediti za cijeli život. Roditelji polaze od onoga što se njima sviđa, no svi žele da se ime svidi i njihovu djetetu te da jednog dana ne dođe na ideju da ga promijeni. Nekim ljudima u djetetovoj okolini njegovo će ime poslije postati sinonim za kvalitete koje ga krase ili mane kojima se baš ne ponosi.
Kad se sve sagleda, dati djetetu ime vrlo je ozbiljan i odgovoran zadatak, a sudeći prema podacima iz matičnih ureda u Hrvatskoj, roditelji se kod nas uglavnom drže provjerenih, uobičajenih i kratkih imena. Ta danas vrlo popularna imena za desetak godina možda više neće biti toliko draga roditeljima, jer i u odabiru imena za djecu postoje trendovi. Primjerice, u Splitu 1973. godine u matične knjige nije upisan nijedan Luka, dok je posljednje dvije godine to ime najpopularnije na tom području. Isti je slučaj i s Petrom.
IMENA KOJA IZUMIRU
Dok su neka imena doživjela procvat, neka kao da nestaju. Imena koja danas roditelji vrlo rijetko daju ženskoj djeci jesu Vesna, Jadranka, Branka, Marina, Snježana, Mirjana. Ta su imena 50-ih i 60-ih godina bilo vrlo česta. Prije toga najčešća ženska imena bila su Nada, Marica, Barica, Đurđica, Katica, a sad su gotovo nestala. Kad je riječ o muškim imenima, danas su rijetka imena Branko, Mladen, Stjepan, Željko, Damir, Davor, Zlatko, koja su nekad bila najčešća.
OSTALA NEKAD POPULARNA IMENA KOJIH DANAS GOTOVO NEMA:
Nenad
Boris
Gordana
Željka
Biserka
Jasna
Višnja
Goran
Denis
Robert
Saša
Sandra
Nataša
Katica
Štefica
Đurđica
Dragica
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom
Recenzija filma 'Legenda o Ochiju': Zašto se preporučuje starijoj djeci?