Ljepljive su oči uobičajena pojava kod novorođenčadi, a najčešće je riječ o bezazlenom simptomu. One su rezultat začepljenih suznih kanala i pojavljuju se u obliku bijelog ili žutog iscjetka u kutovima bebinih očiju. Iako se u većini slučajeva ne treba brinuti, ako ovo stanje ne prolazi, moguće je da je uzrokovano bakterijom koju je dijete pokupilo za vrijeme poroda i da će trebati liječenje.
Blokirani suzni kanali
Suzni se kanali kod djece blokiraju zbog ostatka amnionske tekućine ili kožnih stanica. Iscjedak je ljepljiv i može zalijepiti bebine kapke.
Uglavnom je riječ o bezazlenoj pojavi koja se može tretirati kod kuće, bez liječničke intervencije, piše Kidspot. Valja naglasiti da ljepljive oči nisu isto što i konjunktivitis, ali mogu dovesti do infekcije, ako se s vremenom ne povuku.
Ljepljive oči ne možete prevenirati budući da se beba rodi sa začepljenim suznim kanalićima. U prvih nekoliko mjeseci života, suzni se kanali otvaraju i počinju cijediti suze bez problema. U slučaju da se ne otvore samostalno, potrebna je liječnička intervencija.
Pravilno čišćenje fiziološkom otopinom
Ljepljive oči možete čistiti pamučnom blazinicom namočenom u fiziološku otopinu tako što ćete nježno brisati kutove djetetovih očiju, iznutra prema van. Za svako brisanje koristite novu blazinicu, a nakon što obrišete fiziološkom, osušite oči čistom blazinicom, iznutra prema van.
Ako je riječ o ozbiljnijem slučaju, moguće je da ćete bebine oči trebati čistiti nakon svakog hranjenja.
U slučaju da čišćenje fiziološkom ne bude dovoljno i da se bebini simptomi pogoršavaju, moguće da je riječ o bakterijskoj reakciji za što će biti potrebno liječenje uz nadzor liječnika. Liječnik će vam pokazati i kako možete masirati očne kanale kako bi pomogli suzama da pravilno cirkuliraju.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
8 čudnih pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu
Zašto se dijete ne odaziva na svoje ime? Ovo su 4 moguća razloga, ali i dodatni simptomi kada se trebate zabrinuti
Australija zabranila društvene mreže za mlađe od 16 godina: Slažete li se s ovakvim zakonima?
Jednu stvar ne smijete napraviti ako vas dijete udari: Liječnica otkriva kako ga naučiti da to nije u redu