I, naravno, dobronamjerni rođaci, možda čak baka ili djed, ili neki poznanik smatrat će da imaju apsolutno pravo komentirati i 'objasniti' vam kako ćete svoju bebu tako samo razmaziti i da se baš nikada neće naučiti samostalno zaspati. Novi bi roditelj na ovakve savjete mogao reagirati panikom ili barem zabrinutošću. No možete li doista razmaziti bebu?

Ne i ne. Zapravo, bebi pomažete tako što je prvih tjedana njezina života često držite u rukama.

Jedan od najčešćih mitova!

Unatoč činjenici da stručnjaci već godinama govore da novorođenče ne možete pokvariti, još uvijek je među mnogima ovaj mit na snazi. Zapravo, još 1986. godine časopis Pediatrics objavio je studiju koja je otkrila da su bebe, koje su više nošene, manje sklone plakanju i nezadovoljstvu.

Evo zašto ne možete pokvariti novorođenče: mozak male bebe još nije završio s razvojem. Zapravo, njihov mozak još neko vrijeme neće biti zreo. Dakle, vaša blizina pomaže bebi da sve te nove podražaje u svom okruženju počne prihvaćati. Još jedno pitanje nameće se mnogim novopečenim roditeljima – trebaju li dopustiti svome novorođenčetu da jede koliko god želi. Kratak odgovor je – da. I, to pedijatri nazivaju 'hranjenje na zahtjev'.

Znakovi gladi vaše bebe:
  • stavljanje šake u usta
  • isplazi jezik ili liže usne
  • instinktivno okreće glavu prema dojci

No kad beba već počne plakati, znači da je stvarno gladna. Dajte djetetu da jede, ne ubijajte mozak razmišljanjima da morate uspostaviti ritam hranjenja od svaka tri sata inače je sve propalo!

Ako dojite, preporučuje se da novorođenče ostane na dojci sve dok aktivno sisa. Drugim riječima, neka jedu dok se ne zasiti, nemojte ga odvajati samo zato što vam je netko rekao da je 15 minuta dojenja optimalno vrijeme za hranjenje. Kad dijete završi s hranjenjem, samo će se odvojiti od bradavice. Skokovi u razvoju, koji su česti tijekom prvih šest mjeseci bebina života, uzrok su povećanog apetita i potebe za hranjenjem.

Kad beba napuni  dva mjeseca, sama će početi tražiti rjeđa hranjenja, na svaka 3 do 4 sata.  Ako budete odgovarali na stvarne potrebe djeteta, sigurno ga nećete razmaziti.

Vjerovali ili ne, novorođenčad zapravo ima nekoliko različitih vrsta plača. Jedan je plač gladi ('Nahrani me!'), dok je drugi plač nelagode. Bebe mogu plakati jer su umorne ili previše stimulirane i, naravno, plaču kad im treba promijeniti pelenu.

Plač, sa svojim suptilnim i ne tako suptilnim varijacijama, bebin je način da komunicira s vama i kaže vam da joj nešto treba.

Može li novorođenčad  manipulirati?

Još nešto što biste mogli čuti od generacije vaših roditelja, (ili možda generacije vaših djedova i baka) jest da dopuštate bebi da manipulira vama i da ćete je tako sigurno razmaziti. Budite sigurni da vaše novorođenče nije sposobno manipulirati. Bebe imaju samo osnovne potrebe: biti nahranjene, suhe, mažene i voljene. A vi ste osoba koja može zadovoljiti sve te potrebe.

Ne dopustite da vas mit o manipulaciji spriječi da djetetu pružite ono što mu treba. Osim toga, istraživanje iz 2013. pokazuje da prve interakcije s bebom oblikuju i njihov mozak. Dodir koža-na-kožu u tim prvim danima i tjednima također može biti koristan, posebno za bebe koje su rođene prije termina ili s niskom porođajnom težinom.

Kada se beba može razmaziti?

Do dobi od 6 ili 7 mjeseci djetetu će možda trebati neke stvari, ali će htjeti i druge. U tom ćete se trenutku možda moći malo oduprijeti njihovim zahtjevima. U međuvremenu, ne brinite ako vas teta ili susjed kritiziraju što vam je beba prečesto na rukama. Bebu je potrebno njegovati – i da, držati – često, posebno u prvim tjednima života. I to je vaš zadatak.

Tekst: Zvjezdana Bubnjar

Foto: Shutterstock