Unatoč činjenici da izvantjelesna oplodnja pomaže mnogim ljudima da ostvare želju za potomstvom i sve je češće način na koji žene ostaju trudne, mnoge još uvijek ne znaju kako funkcionira izvantjelesna oplodnja (IVF).
Ovaj video prikazuje kako funkcionira proces in vitro oplodnje:
S obzirom da IVF oponaša prirodno začeće, u videu je prvo prikazano kako izgleda prirodno začeće, a potom i izvantjelesna oplodnja.
In vitro, odnosno izvantjelesna znači da se taj proces odvija izvan živog organizma, odnosno u ovom slučaju izvan tijela žene. Jednostavno objašnjeno, in vitro oplodnja znači da se jajna stanica ne oplođuje u tijelu žene, već u laboratoriju. Prije toga žensko tijelo mora proći kroz mjesečni ciklus kako bi jajna stanica sazrijela u pripremi za ovulaciju.
U in vitro oplodnji, hormoni se ubrizgavaju kako bi izazvali pretjeranu stimulaciju jajnika i omogućili sazrijevanje više od jedne jajne stanice, čime se povećavaju šanse za uspješnu oplodnju. Prati se stanje žene kako bi se utvrdilo kada su jajne stanice zrele, a potom se pod općom anestezijom “isisavaju” iz jajnika.
Dva načina in vitro oplodnje
Nakon toga se u laboratoriju jajne stanice pripremaju za oplodnju i stavljaju u inkubator, nakon čega postoje dva načina oplodnje. Jedna metoda uključuje umetanje stotina spermija u jajnu stanicu u nadi da će doći do oplodnje. Druga metoda je ubrizgavanje jednog spermija u jajnu stanicu pomoću igle, a ova metoda se posebno koristi ako je sjeme loše kvalitete.
Nakon što dođe do oplodnje, oplođena jajašca se mogu podvrgnuti pregledu kako bi se utvrdilo postoje li abnormalnosti. Oplođeno jajašce se u većini slučajeva stavlja u maternicu trudnice tri do pet dana nakon oplodnje, i to pomoću katetera, nakon čega se trudnoća nastavlja kao kod prirodnog začeća.
5 ideja za uskrsne aktivnosti s djecom: Provedite blagdane bez ekrana
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete
Djeca odrastaju s manje bratića i sestrični: Jesu li milenijalci posljednja generacija koja ima puno rođaka?
Bogat program u zagrebačkom ZOO vrtu: Djeca postaju rendžeri, dijele pisanice životinjama, uz kvizove i nagrade