Ljudi rođeni u rujnu, listopadu i studenom imaju veću vjerojatnost da će biti mršaviji i imati manje masnog tkiva oko organa u usporedbi s onima rođenima u travnju i svibnju, pokazuje nova studija. Stručnjaci su otkrili da osobe začete u hladnijim godišnjima dobima pokazuju veću aktivnost u smeđem masnom tkivu, vrsti masti koja sagorijeva kalorije za proizvodnju topline, navodi Daily Mail.
To dovodi do povećane potrošnje energije, nižeg indeksa tjelesne mase (BMI) i manjeg nakupljanja masnoće oko unutarnjih organa, otkrili su. Najhladniji mjeseci u godini su obično prosinac, siječanj, veljača, što znači da će oni rođeni u rujnu, listopadu i studenom vjerojatnije imati ovu prednost.
Vrijeme začeća utječe na sklonost debljanju
U međuvremenu, najtoplija dva mjeseca, obično srpanj i kolovoz, odgovaraju rođendanu u travnju ili svibnju. Tim je rekao da njihova otkrića sugeriraju da atmosfera i vrijeme mogu utjecati na ljudsku fiziologiju. Istraživači s Tohoku University Graduate School of Medicine u Japanu analizirali su 683 zdrave muške i ženske osobe u dobi između tri i 78 godina.
Svrstani su u dvije kategorije ovisno o tome u koje doba godine su začeti. Podijelili su se između onih čiji su roditelji bili izloženi niskim temperaturama neposredbno prije i uključujući začeće, između 17. listopada i 15. travnja, i onih čiji su roditelji bili izloženi toplijim temperaturama između 16. travnja i 16. listopada. Analiza je otkrila da su osobe koje su začete tijekom hladnijih sezona pokazale veću aktivnost smeđeg masnog tkiva.
To je bilo povezano s povećanom potrošnjom energije, povećanom termogenezom - procesom kojim tijelo stvara toplinu sagorijevanjem kalorija, manjim nakupljanjem masti oko organa i nižim indeksom tjelesne mase u odrasloj dobi.
Očevo izlaganje nižim temperaturama važan faktor
Ključni čimbenik u određivanju aktivnosti smeđeg masnog tkiva bili su roditelji koji su bili izloženi velikom rasponu dnevne temperature, razlika između najviše i najniže temperature unutar 24-satnog razdoblja, i nižim prosječnim temperaturama u vrijeme neposredno prije začeća. Istraživači su u časopisu Nature Metabolism rekli da rezultati pokazuju da je aktivnost smeđeg masnog tkiva "unaprijed programirana" izlaganjem niskim temperaturama prije oplodnje.
Oni smatraju da bi uzrok tome mogao biti većinom očevo izlaganje nižim temperaturama, a ne majkino. Prethodno se sugeriralo da izlaganje hladnoći ostavlja signal u spermi koji kad se prenese tijekom oplodnje pokreće razvoj embrija koji je bolje prilagođen metabolizmu i niskim temperaturama.
"Zdravlje roditelja tijekom začeća i gestacije može utjecati na razvoj i zdravlje potomstva", rekao je Raffaele Teperino iz Njemačkog istraživačkog centra za zdravlje okoliša.
"Studija na ljudima sada pokazuje da odrasle osobe koje su začete tijekom hladnih sezona pokazuju veću aktivnost smeđeg masnog tkiva, povećnu potrošnju energije, niži indeks tjelesne mase i niže nakupljanje viscelarne masti", dodao je Teperino.
"Nova otkrića još jednom naglašavaju kritičnu ulogu okruženja začeća u oblikovanju metabolizma potomaka i nude perspektive za razumijevanje koegzistencije dvije globalnih zdravstvenih izazova - pretilost i zagrijavanja", zaključio je Teperino.
Najopsežnija globalna analiza do sada predviđa da će djeca od pet godina imati mnogo veću vjerojatnost da će biti pretila u nadolazećim desetljećima.
6 kućanskih poslova koje bi svaki tinejdžer trebao znati
Montessori učiteljica s 20 godina iskustva: Ove 3 metode rješavaju ispade bijesa svaki put
Online zlostavljanje djeca mogu prijaviti anonimno putem MUP-ove aplikacije
Anita Dujić emotivnom objavom kćeri čestitala drugi rođendan: Naša mala Ovnica
Pitali smo hrvatske roditelje podržavaju li štrajk u školama: Slažete li se s razlozima za i protiv?