Kako razlikovati suhu kožu od ekcema i kako je njegovati?

Male su bebe nježne i osjetljive. Ako im vanjski uvjeti ne odgovaraju, sklona su raznim promjenama na koži

Shutterstock

Problemi sa suhom kožom mogu se manifestirati na razne načine i kroz razne simptome. U nekim situacijama, suhu kožu može pratiti i pojava crvenila koje se roditelji često zamjenjuju ekcemom, jer je crvenilo jedan od glavnih njegovih simptoma.

Koji čimbenici utječu na pojavljivanje problema sa suhom kožom?

  1. Djeca rođena poslije termina, imaju veću šansu razviti problem sa suhom kožom i perutanjem. Upravo zato što ove bebe nemaju toliko verniksa nakon rođenja (iznimno sofisticirani biofilm koji unutar vodenjaka štiti kožu ploda od utjecaja plodove vode). Bebe rođene prije termina ili carskim rezom, na sebi imaju više verniksa i samim time je njihova koža zaštićenija od vanjslih utjecaja.
  2. Preduge i prečeste kupke mogu doprinijeti isušivanju nježne bebine kože. Nema potrebe bebu kupati svaki dan, a pogotovo ne u vrućoj vodi jer će tako bebina koža izgubiti prirodnu vlažnost. Kupanje ne treba trajati duže od deset do petnaest minuta. Pazite da temperatura vode bude optimalna, a to je 36 stupnjeva. Ako niste sigurni je li voda prevruća, koristite termometar.
  3. Nemojte koristiti previše dječje kozmetike, sapuna, šampona, mirišljavih vlažnih maramica ili losiona za tijelo. U redu je koristiti kozmetiku za njegu bebe, ali vodite računa da ona buda odgovarajuća, odnosno bez štetnih sastojaka, poput alkohola, sulfata i parabena.
  4. Dehidracija organizma je još jedan od čestih uzroka suhe kože. Kada koža dehidrira, sklona je isušivanju i pucanju. Zato je važno voditi računa o hidrataciji, a to se najbolje postiže dojenjem. Zamjensko mlijeko će također djetetu osigurati sve potrebno tijekom prvih šest mjeseci. Tek nakon šest mjeseci, bebe mogu početi piti vodu.
  5. Čest uzrok problema sa suhom kožom je i genetski faktor. Ako roditelji imaju problem s kožom, velika je šansa da se pojavi i kod bebe.

Vrlo rijetko, suha koža može biti znak neke bolesti, uključujući dijabetes tipa 1, dijabetes tipa 2 ili problema sa štitnjačom. Suha koža obično ne svrbi i ne mijenja boju. Može se pojaviti bilo gdje na tijelu, na licu, rukama (osobito laktovima) i nogama (osobito koljenima) i na usnama koje također mogu biti jako suhe i ispucale.

Ako je koža vašeg djeteta jako suha, može doći i do pukotina na koži, što je vrlo bolno. Te rane mogu krvariti ili se inficirati, a ako se koža inficira, na njoj se mogu pojaviti gnojne ranice. Dijete također može dobiti temperaturu uzrokovanu infekcijom.
Ako koža svrbi ili se upali, vjerojatno je na koži nastao ekcem. Ekcem se obično pojavljuje u pregibima laktova, iza koljena ili na licu.

Kako razlikovati suhu kožu od ekcema?

Ekcem je specifičan po tome što svrbi, a koža je suha i gruba na dodir. Može se pojaviti bilo gdje na bebinu tijelu, a najčešće su zahvaćeni obrazi, ruke i noge.

Bebe se ne znaju češati, ali ako primijetite da se trljaju u tkaninu i predmete oko sebe, vrlo je vjerojatno da imaju ekcem. Karakteristično za ekcem je što nestaje i vraća se nakon kratkog vremena.
Uobičajeno je da se stanje mijenja. Suha koža se regenerira, ali velika je vjerovatnost da će, ako se pravilno ne liječi, ponovno upaliti.
Trebate li dijete zbog suhe kože odvesti liječniku? Vjerojatno ne. Ali ako se stanje ponavlja ili primijetite neke od znakova ekcema, svakako se konzultirajte s liječnikom.

Najbolji način za liječenje suhe kože je pronalaženje uzroka

Izbjegavajte grijanje klima-uređajima, koji prekomjerno isušuju zrak, u prostorijama u kojima boravi beba. Ako često koristite klimu, nabavite kvalitetan ovlaživač zraka za prostorije.
Osim toga, dijete ne bi trebalo izlagati direktnim izvorima topline, što je slučaj s 'efektom puhanja toplog zraka' kod grijanja klima-uređajem.
Probleme sa suhom kožom najbolje je prevenirati, zato dijetetu redovito mažite ruke i obraze, pogotovo zimi, ali trudite se pronaći kozmetiku namijenjenu njezi dječje kože, i to bez štetnih sastojaka. Osigurajte djetetu dostatnu hidraciju – ako je dojenče, dojenjem, a nakon 6. bebina mjeseca dohrana neka bude bogata voćem i povrćem te se pobrinite da dijete pije dovoljno vode.