Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Znate li zašto je bebama važan verniks?

Koža je najveći ljudski organ. Ima specifične funkcije, prije svega je važna njezina zaštitna uloga za organizam. Struktura kože se oblikuje intrauterino i mijenja se sa starošću. Novorođenačka koža je tanka i treba skoro cijelu ...

Izraz verniks caseosa na latinskom znači sirasti premaz. Počinje nastajati već u 18. tjednu trudnoće kao proizvod žlijezda lojnica koji dijete prekriva u smjeru od glave prema nogama. Od 36. do 40. tjedna trudnoće verniks nestaje kod djeteta koje je rođeno u terminu i obično se više ne vidi. Kada se verniks izlučuje u amnijsku tekućinu, ona postaje mliječna, što je znak zrelosti djeteta.

Verniks je iznimno sofisticirani bio-film i istraživači još uvijek prepoznaju njegove učinke i pozitivne strane. Unutar vodenjaka verniks štiti kožu ploda od utjecaja plodove vode, a kod poroda djeluje kao lubrikant i olakšava djetetu prolaz kroz porođajni kanal. Čak 39 % bjelančevina u verniksu je povezano s imunološkim sustavom. Na drugoj strani pozitivne učinke ima i glutamin koji je sastavni dio aminokiselina i utječe na razvoj djetetovog probavnog sustava, odnosno pomaže kod sazrijevanja crijevne sluznice. Uz to verniks ima antifugalne i antimikrobne karakteristike i štiti od infekcija djetetovu kožu u majčinoj utrobi i prve dane po porodu. Liječnici upozoravaju i na utjecaj antimikrobnih proteina, koji štite od streptokoka skupine B i Escherichii coli.

Djeca se rađaju s alkalnom površinom kože, a ona u prvim danima života promijeni kiselost neovisno o gestacijskoj dobi rođenog djeteta; napravi se „kiseli sloj“ koji štiti djetetovu kožu i koji se najprije oblikuje na mjestima koja su prekrivena verniksom.

Novorođenčetova koža se u prvih nekoliko dana po porodu suši i ljušti, kao posljedica prilagodbe na ekstrauterinu okolinu; verniks vlaži kožu, zato je potrebno dopustiti da se nakon poroda resorbira. Vitamin E i melanin u verniksu imaju antioksidativnu funkciju, a neki znanstvenici smatraju da verniks sadrži feromone, koji djeluju na povezanost majke i djeteta.

Prilikom poroda potrebno je prije svega osigurati njegu kože koja će omogućiti da ona sačuva prirodnu barijeru lipida, normalnu bakterijsku kolonizaciju i nesmetan razvoj kiselog sloja. Ako se zaštita uništi, novorođenačka koža više je izložena isušivanju i infekcijama, jer umjetni način ponovne izgradnje te obrane još ne postoji. Jednostavnim postupcima kao što su ostavljanje verniksa na koži novorođenčeta i izbjegavanjem sredstava za njegu novorođenčadi koži se može pomoći.

U istraživanju koje je provela Hrvatska komora primalja pokazalo se kako u Hrvatskoj (ukupno imamo 35 rodiliša ), 18 njih (78,3 %), od 23 koja su se istraživanju odazvala, dijete obriše i verniks se ne odstranjuje, a 5 rodilišta (21,7 %) dijete po porodu okupa. Najnovija stručna literatura ne savjetuje skidanje verniksa ni kad se dijete okupa. Preporuka je da se verniks umasira u kožu novorođenčeta. Također strukovne organizacije kao Svjetska zdravstvena organizacija ne preporuča odstranjenje verniksa.

Tekst: Primaljski vjesnik, svibanj 2016.

Foto: Profimedia.hr

Tagovi

Najnovije