Usred smo sezone viroza, prehlada, gripa, a posebno su im izložena djeca koja su u kolektivima. Iako je za većinu takvih stanja dovoljno liječenje kod kuće, ako se stanje ne popravi, potrebno je posjetiti liječnika.

Kako izbjeći antibiotike? Ove biljke imaju slična svojstva i pomažu kod brojnih zdavstvenih tegoba

U nekim slučajevima potrebni su antibiotici, a medicinski stručnjaci iz britanske Nacionalne zdravstvene službe roditeljima su na Instagramu otkrili tri stvari koje su važne ako liječnik djetetu prepisuje te lijekove.

1. Antibiotik se uvijek popije do kraja

Britanska nacionalna zdravstvena služba (NHS) objasnila je da je, kada se djetetu prepiše antibiotik, važno je da se uvijek dovrši terapija čak i ako djetetu bude bolje nakon dva ili tri dana.

"Ako su djetetu propisani antibiotici za bakterijsku infekciju, može vam se učiniti da mu je bolje nakon dva ili tri dana. No važno je da se lijekovi popiju kako je propisano, do kraja", kaže NHS, navodeći da inače postoji veći rizik od ponovne infekcije.

"Neispijanje antibiotika do kraja također povećava rizik da bakterije postanu otporne na antibiotike", dodaju.

3 najvažnije stvari kada dijete pije antibiotik
Shutterstock 

2. Slijedite savjet liječnika o potrebi za antibioticima

“Djeci često nisu potrebni antibiotici jer su u većini slučajeva infekcije kod djece uzrokovane virusima, poput prehlade ili gripe, koje antibiotici ne mogu izliječiti”.

Kada je riječ o ovim lijekovima, NHS savjetuje roditeljima da poslušaju savjet liječnika o tome kada su antibiotici zaista potrebni, a kada nisu. "Otpornost na antibiotike je veliki problem - uzimanje ovih lijekova čak i kada nisu potrebni znači da više neće imati učinka na dijete u budućnosti."

3. Antibiotici se više ne propisuju rutinski

Britanska nacionalna zdravstvena služba objašnjava da antibiotici ne pomažu kod svih infekcija, uključujući većinu vrsta kašlja, prehlade i gripe.

Istaknuli su i da se antibiotici više ne propisuju rutinski kod upale grla i uha kod djece, te da je savjet da se blaže bakterijske infekcije, kako kod odraslih tako i kod djece, pokušaju izliječiti bez antibiotika.

Što se više antibiotika koristi u liječenju nekih bezazlenih stanja, to su veće šanse da postanu neučinkoviti u liječenju nekih ozbiljnijih stanja, ističu stručnjaci.

Svjetska zdravstvena organizacija i druge globalne zdravstvene organizacije nastoje smanjiti upotrebu antibiotika, posebno za neozbiljna medicinska stanja.