Britanski istraživači kažu da kapi za nos s hipertoničnom otopinom soli mogu skratiti dječju prehladu za dva dana i smanjiti rizik da se i članovi obitelji razbole.

"Djeca godišnje imaju 10 do 12 infekcija gornjih dišnih putova, što nazivamo prehladama, a to ima veliki utjecaj na njih i njihove obitelji", izjavio je Steve Cunningham, profesor Sveučilišta u Edinburghu. "Postoje lijekovi za ublažavanje simptoma, kao što su paracetamol i ibuprofen, ali ne postoji tretman koji može brže olakšati prehladu."

Za potrebe studije, istraživači su naučili roditelje kako napraviti i koristiti kapi slane vode za dječji nos. Po tri kapi su im davali u svaku nosnicu najmanje četiri puta dnevno sve dok 150 male djece nije ozdravilo.

"Otkrili smo da su djeca koja su koristila kapi za nos sa slanom vodom imala simptome prehlade u prosjeku šest dana, dok su ona s uobičajenom njegom imala simptome osam dana", rekao je Cunningham. "Djeca koja su primala kapi za nos sa slanom vodom također su trebala manje lijekova tijekom trajanja bolesti."

Samo 46% kućanstava s kapima za nos prijavilo je da su članovi obitelji dobili prehladu od djeteta, naspram 61% ostalih kućanstava koji se nisu zarazili.

82 posto roditelja reklo je da su kapi za nos pomogle njihovom djetetu da brzo ozdravi, a 81% izjavilo je da će koristiti kapi u budućnosti.

Istraživanje će uskoro biti predstavljeno na kongresu Europskog respiratornog društva u Beču, Austrija.

Kapi za nos s hipertoničnom otopinom soli pomažu u bržem oporavku kod prehlade
Shutterstock 

Glavni istraživač studije, virolog konzultant Sandeep Ramalingam, primijetio je da ljudi u južnoj Aziji često koriste otopine slane vode za liječenje prehlade.

Cunningham je rekao da stanice koje oblažu respiratorni trakt koriste klorid iz slanih kapi za proizvodnju hipoklorične kiseline za obranu od virusa.

"Davanjem dodatnog klorida stanicama obloge, to pomaže stanicama da proizvode više hipoklorične kiseline, što pomaže u suzbijanju replikacije virusa, smanjujući duljinu infekcije virusom, a time i trajanje simptoma", rekao je Cunningham.

Alexander Möeller, voditelj ERS pedijatrijske skupštine, rekao je da je ovo istraživanje prvo takve vrste koje istražuje učinak slanih kapi za nos na dječju prehladu.

"Ova iznimno jeftina i jednostavna intervencija ima potencijal za globalnu primjenu. Pružanje roditeljima sigurnog i učinkovitog načina za ograničavanje utjecaja prehlade na njihovu djecu i obitelj predstavljalo bi značajno smanjenje zdravstvenog i ekonomskog opterećenja ovog najčešćeg stanja", rekao je Möeller, koji nije bio uključen u studiju.

Autori studije također su primijetili da su djeca koja su primala kapi za nos manje zviždala tijekom prehlade i to planiraju dalje istraživati.