Danas je vrlo teško biti roditelj. Zapravo, roditeljima je danas teže nego ikad. Nekada su postojale velike obitelji gdje su jedni drugima pomagali u obavljanju svakodnevnih obaveza, te oko brige za djecu. Danas toga više nema. Roditelji su prepušteni sami sebi smatrajući da bi trebali znati sve potrebno o odgoju. A da roditeljima u Hrvatskoj treba pomoć govore i statistički podaci.
Katedra za zdravstvenu psihologiju Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu je provela istraživanje čiji rezultati sugeriraju da samo u Zagrebu svake godine ima 17.000 djece koja su žrtve obiteljskog nasilja. Pretpostavlja se da je broj neprijavljenih slučajeva barem dvostruko veći i da je ovaj negativni trend u rastu - Policijska uprava zagrebačka je u 2016. godini zabilježila 747 slučaja, 180 više nego 2015. godine.
Nažalost, upravo zbog neznanja i očaja, ispadi bijesa, nepoželjno, te opasno ponašanje se često fizički kažnjavaju. Tako recimo, dijete odluči da je utičnica odlična za staviti prstiće u nju. U strahu da dijete ne strada, te zbog neznanja kako zaustaviti taj naum, roditelji ponekad primjene fizičko kažnjavanje kako bi zaštitili dijete. Ono što se događa je da dijete to opetovano pokušava ili prestane to raditi.
Međutim, kod kažnjavanja dijete ne uči zašto nešto ne smije raditi, već razvija strah od roditelja ili prkos prema autoritetu, te agresivno ponašanje postaje normalno! Na taj se način ulazi u začarani krug nasilja. Dijete postaje agresivno u vrtiću, zatim u školi, kasnije nasilje primjenjuje kao odgojnu mjeru nad svojom djecom ili vrši mobing na radnom mjestu.
Međutim, to se može vrlo lako izbjeći već u najranijoj dobi s pravilnom komunikacijom. Roditelj u tom trenutku treba strogim, odrešitim tonom glasa glasno reći NE i odmaknuti dijete od opasnosti. Zaboravlja se da djeca ne razumiju odnos uzroka i posljedica, da im logika nije jača strana, te da im dugačka objašnjavanja nisu baš razumljiva. Manjoj djeci se može reći nešto poput: "To opasno, opasno, jako opasno! Ne dirati, opasno, opasno!". Također bi bilo dobro djetetu pokazati čemu utičnica služi.
Zahvaljujući Zakladi Adris koja je prepoznala važnost problema, udruzi su dodijeljena sredstva s kojima može aktivno pridonijeti prevenciji obiteljskog nasilja nad djecom. Povodom Svjetskog dana prevencije nasilja nad djecom 19. studenog i Međunarodnog dana prava djece 20. studenog, udruga Najsretnija beba Hrvatska kreće s projektom Stop obiteljskom nasilju nad djecom. Kroz projekt udruga želi pomoći roditeljima u rješavanju problema u odgoju, te im olakšati balansiranje između brojnih obaveza i obitelji.
Pod vodstvom certificirane The Happiest Baby edukatorice, Ive Brčić, polaznici će na radionicama saznati kako pomoću tehnika renomiranog pedijatra i stručnjaka za dječji razvoj, dr. Harvey Karpa, pravilno komunicirati s malom djecom, te na koji način potaknuti djecu na suradnju, odnosno da bolje slušaju roditelje.
Ovim putem pozivamo roditelje djece od 1 do 6 godina da dođu na jednu od dvije besplatne radionice koje se održavaju 26. 11.2017., prva od 10 do 12 sati i druga od 12.15 do 14.15 sati na adresi: Centar inovativne edukacije, Mladice 20 u Zagrebu i saznaju ono najvažnije o sljedećim temama:
- emotivni i intelektualni razvoj djeteta
- greške u odgoju i kako ih ispraviti
- ispadi bijesa i kako ih smiriti
- kako spriječiti opasno ponašanje
- kada i kako reći NE
- kako postaviti adekvatne granice u odgoju
- kako privoljeti dijete na suradnju
Na radionice se obavezno prijavite na najsretnijabeba@gmail.com ili mob 098 900 8634 jer je broj mjesta ograničen.
O voditeljici:
Tekst: press
Foto: Profimedia, privatni album
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti