Tragičan događaj u Osnovnoj školi Prečko šokirao je hrvatsku javnost, izbezumio roditelje, školarce, ali i stručnjake. Gotovo se svatko zapitao što je potrebno učiniti da se takav događaj više nikad ne ponovi. Slična pitanja su si postavile magistrica pedagogije Tea Resanović i magistra edukacije Iva Brčić, a onda su odlučile potaknuti promjene. Zajedno su pokrenule Inicijativu za uvođenje pedagoško obrazovanja (budućih) roditelja kojim bi educirali osobe koje se pripremaju za najvažniju ulogu u životu.
"Nekoliko dana prije tragičnog događaja na kavi smo razmjenjivale zabrinutost utjecajem prekomjernog korištenja ekrana na djecu, otuđenosti ljudi, manjka komunikacije, porasta netrpeljivosti te isticale važnost osvještavanja cijelog društva. Pošto je obitelj primarna zajednica u kojoj dijete dobiva temelje za cijeli život, objema nam je važno da osvijestimo educiramo roditelje o najvažnijim smjernicama za primjeren odgoj djece u suvremeno doba. Svatko od nas neka krene od sebe i malog udjela kojim može doprinijeti", rekla nam je Tea Resanović, jedna od pokretačica, edukatorica u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te autorica zbirki problemskih priča za djecu.
Kako bi se odvijala edukacija?
Program za koji se zalažu krenuo bi prije rođenja djeteta ili posvajanja, uz mogućnost prilagodbe specifične potrebe pojedinaca i obitelji.
"Program bi se odvijao periodično, u nastavcima, do djetetove punoljetnosti. S tim da bi pratio najizazovnija razdoblja u dječjem razvoju, a ujedno i u roditeljstvu. Krenuli bi već za vrijeme trudnoće, pa prije polaska u jaslice ili vrtić, prije polaska u prvi razred osnovne škole, zatim prije prelaska u više razrede osnove škole i prije polaska u srednju školu. Ono što želimo osigurati kroz program je sustavna edukacija i dugoročna", objasnila nam je Iva Brčić, certificirana "Happiest baby" savjetnica, praktičar terapijskih tehnika i vještina, stručnjakinja za nenasilnu komunikaciju.
Krajnji je cilj Incijative, govori Resanović, postizanje da roditelji dobiju temeljne, provjerene, znanstveno utemeljene informacije struka koje se bave odgojem, odrastanjem i podrškom djeci i roditeljima od perioda trudnoće do djetetove punoljetnosti.
"Želimo im dati podršku u njihovoj najvećoj životnoj ulozi. Educiranjem roditelja, bit će im lakše prepoznati dječje potrebe, razumjeti djecu, odgovoriti na potrebe i adekvatno pristupiti u izazovnim situacijama. Također, prevenirati mnogo rizičnih ponašanja te znati obratiti se za dodatnu pomoć i podršku kada je potrebno.
Edukacija roditelja bit će sustavna, kontinuirana i po ciklusima: prije rođenja djeteta, prije polaska u jaslice ili vrtić, prije polaska u prvi razred, prije polaska u više razrede osnovne škole te prije polaska u srednju školu. Kroz podršku roditeljima, cilj je podržati dječji razvoj na najbolji mogući način", kazala je Resanović.
Što znači biti 'neprimjeren roditelj'?
U Incijativi stoji „ukoliko je netko neprimjeren roditelj onda sustav i društvo imaju odgovor u obliku sankcija, odredbi i pripomoći“, a pokretačice su nam objasnile što to znači.
"'Neprimjeren roditelj' bio bi onaj koji djetetu ne pruža optimalne uvjete za odrastanje. Naravno, da svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete, međutim, to nužno ne znači da roditelj i zna kako to adekvatno postići. Smatram da sankcije nisu rješenje, već edukacija. Baš zato smo pokrenule Inicijativu kako bi roditeljima prenesli potrebna znanja i vještine koje će im pomoći da djetetu pruže potrebnu podršku i pomoć, a time i optimalne uvijete za odrastanje", navodi Brčić.
Podršku Inicijativi dali su i brojni stručnjaci, otkrila je Resanović, 30-ak ih aktivno radi na prijedlogu programa obrazovanja roditelja, a 400-tinjak je potpisnika podrške.
"Stručnjaci sudjeluju u izradi prijedloga Inicijative s kojim ćemo ići prema državnim institucijama. Sudjeluju u izradi kurikuluma, te će sudjelovati u provedbi edukacija za roditelje", navela je Brčić.
Međutim, okolina ima svakakve reakcije.
"Okolina reagira šaroliko, od onih koji razumiju povezanost educiranja roditelja i doprinosa zdravijem društvu u cjelini, do onih koji misle 'sustav je pretvrd' pa je trud moguće uzaludan. Postoje razni primjeri uspješnih inicijativa, a mi smo tim interdisciplinarnih stručnjaka iz raznih znanstvenih područja, s dubokim iskustvom koje nam svakako pomaže da ovome pristupimo sa umom i srcem u isto vrijeme", rekla je Resanović.
Kako potaknuti roditelje na edukaciju?
Iako obrazovanje budućih roditelja za mnoge zvuči odlično, postavlja se pitanje hoće li se odazvati roditelji koji bi potencijalno mogli imati probleme i izazove.
"Svjesni smo da je teže privući osobe koji potencijalno kao roditelji mogu imati više problema i izazova i da je zbog toga potrebno uvesti određeni sustav stimulacije, koji je dodatna motivacija za priključenje. Koji oblik bi to bio, to još razrađujemo. Cilj nam je osvijestiti roditelje da je uredu potražiti pomoć i sudjelovati na edukacijama, da sami uvide korist koju će imati od tih edukacija. Također radimo i na osvještavanju, da smo mi stručnjaci tu da pomognemo i pružimo podršku, a ne da osuđujemo i kritiziramo. I same smo roditelji i znamo što znači biti roditelj u današnje vrijeme. Mislim da kad roditelji uvide našu stručnost, predanost, otvorenost i spremnost da budemo podrška bez osude, da će to prepoznati", otkrila je Brčić.
Naravno, postavlja se pitanje interesa široke publike za ovaj tip edukacije.
"Pošto godinama radimo s roditeljima, kontinuiramo uviđamo koliko im provjerene smjernice olakšavaju svakodnevicu te koliko su zahvalni kada spoznaju vrlo jednostavne, bazične, a toliko efikasne metode i tehnike u odgojnom svijetu. Njihov život ne mora izgledati kao začarani krug kaosa i izgubljenosti. Svi mi tražimo jasnoću, osjećaj da smo dobri i efikasni u onome što radimo, a ako toga nema u nečem što nam je najvažnije na svijetu - kako da budemo primjer i model svojoj djeci i okolini? Ako ni sami nismo sigurni što i kako? Trebamo sami biti dobro sa sobom da bismo mogli biti i najbolja verzija svojoj djeci", ističe Resanović.
Dijete treba model po kojem će učiti, što znači da i roditelj mora imati razvijene vještine
Važno je shvatiti da roditelji prolaze kroz razne izazove u odgoju, a upravo u tome im mogu pomoći smjernice stručnjaka.
"Izazovi počinju već sa samim rođenjem djeteta kada se roditelji susreću s prvim izazovima kao što su kolike i problemi sa spavanjem djeteta. Kada dolazi do velike promjene u cijeloj obitelji, odnosno oko prve godine kada većina djece kreće u jaslice i dolazi pod utjecaj okoline. Tu je i polazak u osnovnu školu koji je također poprilično izazovan jer stavlja pred roditelja nove zahtjeve i opterećenja, baš kao i prelazak u više razrede. I naravno, razdoblje puberteta. A izazovi su prije svega vezani za komunikaciju. Naime, naučili smo govoriti na način koji se temelji na kritiziranju, etiketiranju, procjenama, zahtjevima, usporedbama… i roditelji nisu ni svjesni da upravo takva komunikacija dovodi do otpora, sukoba, neposluha i kršenja granica. Tu je i emocionalni razvoj, odnosno razvoj emocionalne inteligencije", objašnjava Brčić pa dodaje:
"Emocionalna inteligencija nije nešto što naprasto imamo, to je vještina koja se razvija, baš kao i vožnja bicikla ili pisanja. Da bi je dijete svladalo potreban mu je model po kojem će učiti, što znači i da sam roditelj mora imati razvijenu tu vještinu. A kako živimo u vrijeme kada su mali ekrani sve prisutni i kada roditelji i djeca sve manje međusobno komuniciraju, djeca nemaju više toliko prilika za učenje tih vještina. Postavljanje granica je itekako veliki izazov. U današnje vrijeme polazi se od uvjerenja da djeca moraju biti uvijek zadovoljna i sretna. A to za mnoge roditelje znači, pružiti im sve što si zažele. Međutim, dugoročno, to djeci samo šteti jer bez granica oni ne razvijaju kompas po kojem se ponašaju, odnose prema drugima, procjenjuju svoja ponašanja i kako utječu na druge, postaju nesigurni u svoje postupke i često iz straha jer ne zaju što se od njih očekuje reagiraju agresivno."
Primjeri iz svijeta
Edukacija budućih roditelja nije nešto novo u svijetu, a takve prakse već postoje u Francuskoj, Japanu i Skandinaviji.
"U ostalim zemljama postoje programi na dobrovoljnoj i lokalnoj bazi sudjelovanja, koji već postoje i u Hrvatskoj. Naš je cilj uključiti što veći mogući broj roditelja i budućih roditelja. Rekla bih ovdje sve se može kad se hoće i kada je na listi prioriteta. Mislim da nije na meni da pojašnjavam kako je roditeljstvo prioritet u životu svakog roditelja, taj prioritet izranja iz svakog roditelja za sebe. Škola za roditelje bit će edukativna i iskustvena, sadržavat će mnogo praktičnih doživljaja kroz koje će roditelji moći biti uronjeni i na primjerima osvijestiti važnost pojedinih dječjih razvojnih faza, reakcija i poziva na privrženost, pomoć, razumijevanje, utjehu, prisutnost itd", zaključila je Resanović.
Ako želite podržati Inicijativu za uvođenje pedagoško obrazovanja (budućih) roditelja, možete na ovom linku.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Psihologinja Jelena Marić savjetuje što učiniti kad je dijete anksiozno, ali i kad je vrijeme za stručnu pomoć
Roger Federer ima milijune, ali njegova djeca zarađuju svoj džeparac: Iznenadio je obožavatelje odgojnom metodom
Poznat bakin lijek protiv povišene temperature opasan je za djecu
Slavna glumica progovorila o disleksiji: Upozorila na jedan manje poznati simptom