Parovi se u novije vrijeme sve kasnije odlučuju za roditeljstvo. Razlozi su višestruki, a jedan je svakako i ekonomska nesigurnost, ali i produljeno školovanje, potreba za permanentnim stručnim usavršavanjima, produljeni sati rada koji postaju nužni kako bi budući roditelji ostali konkurentni na tržištu rada. Sve to doprinosi stalnom osjećaju nesigurnosti u turbulentnim vremenima u kojima se nalazimo. Dio razloga leži i u sve većem individualizmu pojedinaca, uz potrebu za osiguranjem vremena i resursa za svoje potrebe, hobije i aktivnosti, pri čemu postoji svijest da će se to vrijeme i resursi bitno smanjiti u slučaju dolaska prinove. Također i sve veća osviještenost i neovisnost mladih žena, pa i očeva, uz potrebu za što boljom vlastitom emocionalnom i psihičkom pripremom za izazov roditeljstva, doprinosi odlaganju te važne odluke za kasnije tridesete, pa i četrdesete godine.
U obiteljima s ‘kasnim roditeljstvom’ u kasnijoj fazi, kad djeca uđu u pubertet i adolescenciju, dešava se da se ta njihova faza razvoja poklapa s majčinim klimakterijem (očev klimakterij također postoji, ali se o tome manje govori i piše, pa se naziva ‘krizom srednjih godina’). To je novo delikatno razdoblje u razvoju obiteljskih odnosa, u kojem svaki član obitelji prolazi svoju osobnu krizu i transformaciju u drugi način funkcioniranja. Djeca prelaze iz dječjeg u odrasli način funkcioniranja, a roditelji iz faze rane i srednje zrelosti u zlatnu dob u kojoj imaju još više mudrosti i zrelosti, ali im resursi zdravlja, mladosti i energije slabe. To nerijetko nije lako uskladiti.
U pubertetu se javlja ‘pobuna’ djece protiv dosadašnjih pravila i uloga, te tako dotadašnje ‘maze’ i ‘slatka djeca’ postaju ‘ciniči tinejdžeri’. Neka će pak do tada savjesna djeca popustiti u učenju i školskim rezultatima, uredna djeca će postati neuredna, a moguće je i obratno. Sve to zahtijeva dodatnu prilagodbu roditelja koji se već i sami teško nose s burom hormona u svom organizmu te promjenom uloga u obitelji, društvu i na radnom mjestu. To onda nerijetko rezultira povećanim sukobima unutar obitelji, između roditelja i djece, djece međusobno i roditelja međusobno, što – ako se na vrijeme i adekvatno ne tretira – može dovesti do dubljih poremećaja odnosa.
Kada se to počne dešavati, bitno je shvatiti da se to ne dešava samo nama i prihvatiti da ništa nije savršeno, pa tako ni odnosi u obitelji, kao ni mi sami. Ako postoji zdrava emocionalna baza u funkcioniranju obitelji koja se sastoji od generalnog osjećaja ljubavi, privrženosti i povjerenja roditelja međusobno, te odsustva dublje psihopatologije uz odnos prihvaćanja i bezuvjetne ljubavi prema djeci, kriza će najvjerojatnije biti prebrođena, a rezultat će biti zreliji odnosi i daljnji psihički rast i razvoj svih članova obitelji uz prihvaćanje novih uloga.
Nadalje, potrebno je redefinirati odnose, običaje i pravila koja su do tada vrijedila u obitelji u skladu s novom situacijom. Tako, iako je obitelj do tada zajednički upražnjavala neke aktivnosti poput izleta, posjeta, ručkova, postaje normalno da tinejdžeri ne žele u dijelu tih aktivnosti više sudjelovati. Roditelji možda žele više slobode međusobno, pa je prihvatljivo da uz međusoban dogovor i prihvaćanje imaju poneke odvojene izlaske i prijatelje, vlastite hobije koji služe samo njima; što treba provoditi ravnopravno, obzirno i uz uvjet iskrenog prihvaćanja istoga od strane partnera. Ponekad i odvojena putovanja i godišnji odmor te odvojene spavaonice mogu biti korisni u očuvanju odnosa roditelja. Svakom partneru je potrebno sve više vremena za sebe zbog suočavanja sa psihičkim i fiziološkim promjenama koje donosi starenje, ljepše rečeno ‘sazrijevanje’. Tak kad shvatimo i iscijelimo sebe, možemo biti dobri i bliskim drugima, a to nije lak proces. Tinejdžerima također treba više vremena i slobode za ‘introspekciju’, tj. razmišljanje o sebi, budućnosti, za pronalaženje identiteta u svakom smislu. Također, žele više vremena provoditi s vršnjacima koje shvaćaju kao ‘ogledalo sebe’, što također treba razumjeti.
Izvor: klinička psihologinja Irena Pastuović Terze za časopis Lisa
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano