Imate visokorizičnu trudnoću? Tri stručnjakinje otkrile što žele da svaka trudnica zna

Medicinska sestra, terapeutkinja i fizioterapeutkinja za zdjelično dno otkrile su što svaka buduća mama u visokorizičnoj trudnoći treba znati.

Foto: Shutterstock

Čuti riječi "trudnoća visokog rizika" može promijeniti sve, plan trudnoće, očekivanja i to kako se osjećate iz dana u dan. To je fizički i emocionalno zahtjevno iskustvo, ali niste sami. Medicinska sestra, terapeutkinja i fizioterapeutkinja za zdjelično dna iz institucije "Mère Health" za Motherly su otkrili što žele da svaka žena zna u nošenju s ovim izazovom. 

Što je visokorizična trudnoća? 

"Visokorizična trudnoća definira se kao povećana vjerojatnost zdravstvenih komplikacija za majku, dijete ili oboje tijekom trudnoće, poroda ili nakon poroda. To ne znači nužno da će nešto poći po zlu, ali nam kao zdravstvenim radnicima omogućuje da obratimo posebnu pozornost s više pažnje i praćenja", navodi Jane Purser, medicinska sestra.

Ako žena ima visokorizičnu trudnoću, upravljanje njome može biti i emocionalno i fizičko, ali postoje ljudi i protokoli koji su tu da vam pomognu: 

  • Redoviti prenatalni pregledi - ovi pregledi služe za pažljivo praćenje. Ako i kada ginekolog smatra da je to potrebno, može vas poslati specijalistu. Ovo se može činiti zastrašujućim, ali to je samo dodatni sloj skrbi koji vas umiruje i pažljivo prati. Vjerojatno ćete posjećivati ​​liječnika svaka 2 tjedna počevši već od 20. do 24. tjedna, ovisno o stanju. Osim toga, mogu se raditi dodatni ultrazvuk rasta, raniji testovi, biofizički profili (BPP), laboratorijske pretrage i mjerenje krvnog tlaka.

Strogo se pridržavajte liječničkih savjeta - ako vam liječnici daju plan prehrane ili neke druge preporuke, pokušajte ih se pridržavati. Ako vam je propisan određeni lijek, vjerujte liječniku. Pokušajte izbjegavati dezinformacije ili nepouzdane izvore. 

  • Zdrava prehrana i adekvatna hidratacija - jedite kvalitetno i unosite dovoljno tekućine. Sve hranjive tvari su ključne u trudnoći, a posebno su važne u visokorizičnim scenarijima. Tu mogu doći do izražaja laboratorijske pretrage i uzimanje odgovarajućih dodataka prehrani. Folna kiselina, željezo, kalcij i proteini trebaju vam postati prijatelji.

  • Upravljanje stresom - najbolje je razgovarati iznova i iznova. Pronađite one sigurne ljude u svom životu koje se mogu nositi s vašim brigama u 1 u noći. Isto tako, možete se povjeriti i svom liječniku.

  • Dovoljno se odmorite - recite ne kasnonoćnim večerama ili ranojutarnjim sastancima roditelja i nastavnika. Ovo nije vrijeme za pretjerivanje. Slušajte što vašem tijelu treba i budite u redu s time da kažete ne kako biste mogli nadoknaditi odmor.
  • Pokrenite svoje tijelo - osim ako nije drugačije savjetovano. Američko udruženje opstetričara i ginekologa (ACOG) preporučuje da vježbate barem 150 minuta umjerenim intenzitetom tjedno. Ako se bojite što je prikladno, to je nešto što trebate provjeriti sa svojim ginekologom ovisno o vašem specifičnom stanju. Samo zato što ste označeni kao visokorizični ne znači da je potrebno mirovanje u krevetu. To je specifično za svaku pacijenticu i detaljno će se raspraviti ako vam se kaže da ostanete neaktivni.
  • Pratite svoje simptome - vi ste svoj najveći zagovornik, vjerujte svojoj intuiciji.
  • "Čuti riječi 'trudnoća visokog rizika' može biti preplavljujuće. Kod mnogih žena to izaziva strah ili zbunjenost, posebno kada je do sada sve bilo u redu. Korisno je razmišljati o 'visokom riziku' kao o klasifikaciji, a ne kao o rečenici. To znači da vaša trudnoća zahtijeva pažljivije praćenje jer može postojati veća vjerojatnost izazova ili komplikacija za vas, vašu bebu ili oboje.

    Uobičajeno je osjećati tjeskobu ili frustraciju, posebno kada se čini da je toliko toga izvan vaše kontrole. Trudnoća je već puna nepoznanica, a ova oznaka može dodati novi sloj brige: o vašem tijelu, vašoj bebi i vašoj budućnosti. Može izazvati osjećaje krivnje, frustracije ili čak tuge, posebno ako ste se nadale jednostavnijem ili 'normalnijem' iskustvu.

    Neke žene osjećaju kao da je njihova radost odjednom zasjenjena medicinskim jezikom i praćenjem. Druge se osjećaju izolirano, nesigurne uklapa li se njihovo iskustvo još uvijek u slavljeničku priču koja se često viđa uz trudnoću", navela je Becca Hamilton, licencirana terapeutkinja. 

    Foto: Shutterstock

    Dijagnoze i testovi

    • Trudnoća u kasnijoj dobi - prema Američkom koledžu opstetričara i ginekologa, trudnoća u kasnijoj dobi je kod žena koja ima 35 ili više godina na procijenjeni datum poroda.
    • Amniocenteza - postupak u kojem se uzima mala količina amnionske tekućine za testiranje genetskih stanja ili zdravlja fetusa.
    • Non-Stress Test (NST) - test koji prati otkucaje srca bebe kako bi se provjerili znakovi stresa.
    • Praćenje fetusa: Kontinuirano ili periodično provjeravanje otkucaja srca i pokreta bebe tijekom trudnoće ili poroda.

    Što se kvalificira kao visokorizična trudnoća?

    "To mogu biti poznata medicinska stanja poput visokog krvnog tlaka ili preeklampsije, dijabetesa (gestacijskog ili postojećeg), autoimunih bolesti, prekomjerne ili pothranjene težine", navodi medicinska sestra Jane Purser.

    Također mogu biti faktori povezani s trudnoćom poput višestruke trudnoće, dobi (mlađe od 17 ili starije od 35 godina), poznate anamneze spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda, placenta previa ili abrupcije posteljice. Drugi okolišni ili situacijski čimbenici također mogu učiniti trudnoću visokorizičnom; pušenje, uporaba alkohola ili droga, nedostatak prenatalne skrbi i/ili izloženost stresnim situacijama.

    Uobičajene dijagnoze koje ukazuju na visokorizičnu trudnoću:

    • Preeklampsija: Stanje obilježeno visokim krvnim tlakom i često proteinima u mokraći, obično nakon 20 tjedana. Može utjecati na organe i rast djeteta.
    • Gestacijski dijabetes: Vrsta dijabetesa koja se razvija tijekom trudnoće i utječe na regulaciju šećera u krvi.
    • Placenta previa: Kada posteljica prekriva dio ili cijeli cerviks, što može dovesti do krvarenja i može zahtijevati carski rez.
    • Abrupcija posteljice: Ozbiljno stanje u kojem se posteljica odvaja od stijenke maternice prije poroda, što potencijalno smanjuje kisik za dijete.
    • Prijevremeni porod: Porođaj koji počinje prije 37. tjedna trudnoće. Povećava rizik od komplikacija za dijete.
    • Intrauterini zastoj rasta (IUGR): Kada je dijete manje od očekivanog za broj tjedana trudnoće, često zbog lošeg protoka krvi ili drugih stanja.
    • Cervikalna insuficijencija: Oslabljeni cerviks koji se može prerano otvoriti, povećavajući rizik od pobačaja ili prijevremenog poroda.

    Koja se dob smatra trudnoćom visokog rizika?

    Purser i Hamilton otkrivaju zašto se trudnoća u kasnijoj dobi smatra visokorizičnom: 

    • Kvaliteta i količina jajnih stanica počinju opadati oko te dobi, što može dovesti do većeg rizika od pobačaja ili abnormalnosti.
    • Veći rizik od komplikacija povezanih s trudnoćom poput gestacijskog dijabetesa, preeklampsije, placente previje ili prijevremenog poroda.
    • Povećani rizik od genetskih dijagnoza: rizik od rađanja djeteta s kromosomskim problemima raste s godinama.
    • Porođajni problemi: porod može trajati dulje i može biti kompliciraniji.

    Ali samo zato što je trudnoća visokog rizika NE znači da je nezdrava. Mnoge žene u kasnim 30-ima i 40-ima imaju uspješne trudnoće.

    Emocionalni teret: Suočavanje sa strahom, tugom i neizvjesnošću

    "Emocionalni težina trudnoće visokog rizika često je nevidljiva. Ako se osjećate tjeskobno, preplavljeno ili tugujete zbog trudnoće koja izgleda drugačije nego što ste zamišljali, niste sami.

    Kada se trudnoća označi kao 'visokorizična', ne mijenja se samo vaš plan skrbi, već se mijenja i vaša emocionalni teret. Za mnoge žene to znači stalno razmišljanje o tome 'što ako', emocionalnu spremnost na loše vijesti i zaštitničku vrstu nade koja radost drži na distanci. Vrlo je uobičajeno osjećati tjeskobu prije ultrazvuka, zadržavati dah tijekom pregleda ili plakati nakon toga, bez obzira na ishod. Strah je stvaran jer se ulozi čine tako visokima", navodi Hamilton. 

    Ona ističe da često postoji i tuga zbog nekompliciranog iskustva kojem ste se nadali, zbog lakoće koju ste zamišljali, zbog trenutaka za koje ste mislili da će se osjećati drugačije. Možda ćete se naći u situaciji da izbjegavate proslave povodom rođenja djeteta, mučite se povezati sa svojom trudnoćom ili uspoređujete svoje putovanje s tuđim. To su nježni gubici, čak i ako se drugima čine nevidljivima, i zaslužuju da budu imenovani i poštovani.

    "Čula sam mnoge žene kako govore stvari poput: 'Trebala bih jednostavno biti zahvalna' ili 'Drugima je gore'. Minimiziranje osjećaja ne znači da oni nestaju, već vas čini izoliranijima. Vaše iskustvo je valjano, čak i ako se ne podudara s blistavom verzijom trudnoće koju tako često vidimo", kazala je Hamilton. 

    Foto: Shutterstock

    Kako se emocionalno brinuti o sebi tijekom trudnoće visokog rizika?

    "Kada je vaša trudnoća označena kao "visokorizična", lako je da emocionalno blagostanje padne u drugi plan zbog medicinskog praćenja. Razumljivo je da se fokus prebacuje na testove, skeniranje i preglede, ali i vaše emocije zaslužuju brigu", kaže Hamilton. 

    Briga o vašem mentalnom zdravlju tijekom trudnoće visokog rizika nije samo važna, već je i neophodna. Hamilton je istaknula nekoliko načina kako se emocionalno brinuti o sebi tijekom ovog složenog razdoblja:

    • Terapija nije samo za krizu, već za podršku. Razgovor s terapeutom može vam dati prostor za obradu strahova, tuge i neizvjesnosti na način koji vam daje osjećaj sigurnosti.
    • Vodite dnevnik bez osuđivanja. Vođenje dnevnika trudnoće nije samo za dokumentiranje prekretnica, već može biti snažno emocionalno oslobađanje. Zapišite svoje strahove, frustracije, pitanja koja ste preumorni da biste izgovorili naglas. Ne pokušavate ništa riješiti, samo dajete svom unutarnjem glasu prostor da sleti.

    Isprobajte jednostavne vježbe uzemljenja. Vježbanje svjesnosti, uključivanje osjetila ili slušanje glazbe mogu vam pomoći u smirivanju živčanog sustava kada se stvari osjećaju intenzivno. Ove vježbe mogu pomoći u regulaciji tjeskobe i vraćanju osjećaja povezanosti.

  • Postavite granice oko svoje energije. Dopušteno vam je reći 'ne sada' i zaštititi svoj mir! To može značiti preskakanje određenih društvenih događaja, isključivanje sadržaja o trudnoći na društvenim mrežama ili obavještavanje drugih kako (i želite li) razgovarati o svojoj trudnoći.

  • Razgovarajte sa svojim liječnikom o osjećajima, ne samo o simptomima. Vaše emocionalno zdravlje je jednako važno kao i vaše fizičko zdravlje. Ako se osjećate tjeskobno prije pregleda, zabrinuti ste zbog poroda ili ste jednostavno emocionalno iscrpljeni, recite to. To nije pritužba, to je zagovaranje.

  • Pronađite kvalitetne odnose u svojoj zajednici. Izolacija je uobičajeno iskustvo u visokorizičnoj trudnoći, posebno ako ne poznajete druge koji su to prošli. Online prostori mogu biti spas.

    Podržavanje tijela tijekom rizične trudnoće

    "Tijekom rizične trudnoće, žene mogu imati osjećaj želje za 'skrivanjem' i 'zaštitom', posebno ako su prethodno pretrpjele gubitak. Ostanak aktivnim tijekom rizične trudnoće može mnogim ženama biti zastrašujući i preplavljujući.

    To često može dovesti do toga da žene odustanu od tjelovježbe koju vole iz straha od opasnosti za sebe ili svoju bebu. Međutim, nastavak kretanja tijekom trudnoće ima mnogo prednosti i za neke žene koje prolaze kroz rizičnu trudnoću, tjelovježba može biti važan dio brige", objasnila je Margaret Archer, doktorica fizikalne terapije. 

    Uz to, naglašava Archer, tijekom trudnoće s visokim rizikom, tjelovježba vam može pomoći u smanjenju rizika od simptoma zdjeličnog dna poput inkontinencije, pomoći u smanjenju bolova poput bolova u donjem dijelu leđa i zdjelici koji su uobičajeni tijekom trudnoće te vas pripremiti da budete fizički što jači prije postporođajnog razdoblja.

    Važno je okupiti tim liječnika koji vam mogu dati ažurne, dokazima utemeljene informacije o tjelovježbi, a istovremeno vam dati prostor za donošenje odluka. Pronalaženje pružatelja usluga koji vam mogu dati individualizirani plan kada su u pitanju preporuke za tjelovježbu za vas i vašu trudnoću može napraviti veliku razliku u podršci vašem tijelu tijekom trudnoće visokog rizika.