Tijekom trudnoće žene osjećaju intenzivne promjene, a pitanje treba li trudnica voziti nameće se samo od sebe. Vožnja automobila je za mnoge žene i majke dio svakodnevice i olakšava im obavljanje brojnih obveza.
Kao i za mnoge druge aktivnosti, najvažnije je da pažljivo osluškujete svoje tijelo, posebno ako imate izražene tegobe kao što su mučnina, slabost ili vrtoglavica. U ovome slučaju, bolje je da zauzmete mjesto suvozača jer zbog manjka fokusa u opasnost možete dovesti i sebe i bebu.
Da biste lakše procijenili svoju situaciju, evo 5 situacija u kojima nikada ne biste trebali sjesti za volan.
1. Ako patite od jakih mučnina
Ako patite od intenzivnih mučnina, izbjegavajte vožnju. Za volanom može biti kritičan i jak inezaustavljiv kašalj, a zamislite kako je kad kontinuirano osjećate želju za povraćanjem. I, što je još otežavajuće, ona često dolazi u mokbinaciji s vrtoglavicom.
2. Ako teško zauzimate udoban položaj
Prisiljeni ste previše gurnuti unatrag sjedište pa nogama teško dohvaćate pedalu kočnice, gasa ili kvačila… ili ako zavežete pojas, a on vas previše zateže. Morate biti u polubočnom položaju jer osjećate pritisak. Dakle, ako iz bilo kojeg razloga ne možete zauzetu udoban položaj, nemojte voziti.
3. Ako ne možete napraviti stanku
Odnosno, izbjegavajte gužve u prometu, ali iduža putovanja tijekom kojih niste u mogućnosti napraviti stanke. U komadu smijete voziti najviše 1,5 do 2 sata. Tijekom stanke prošetajte 5 do 10 minuta kako biste potaknuli cirkulaciju.
4. Ako vam trudnoća ograničava kretanje
Ako se tijekom vožnje ne možete okrenuti da vidite mrtvi kut. U visokom stadiju trudnoće, možete osjećati bol u leđima i vratu, ili se samo osjećate nespretno, teško se krećete i pritom niste vješti u provjeravanju retrovizora, bolje je ne voziti.
5. Ako imate kontrakcije
Ovo bi moglo zvučati neozbiljno, ali nemojte se voziti u bolnicu ili rodilište kada vam krene porod! Jednostavno, nije sigurno: čak vas i najblaže kontrakcije mogu omesti u praćenju situacije u prometu.
A što sa sigurnosnim pojasom?
Uvijek vežite sigurnosni pojas! Ako se bojite da bi pritisak od pojasa mogao naštetiti trudnoći, ne brinite, to se neće dogoditi.
Pravilno postavljanje pojasa tijekom vožnje u trudnoći podrazumijeva postavljanje donjeg, poprečnog dijela ispod trbuha, tako da prelazi preko zdjelice, a gornjeg, dijagonalnog, preko ramena i između grudi (pojas nikako ne smije ići preko trbuha). Ni jedan ni drugi dio ne bi trebali biti previše zategnuti, ali niti opušteni.
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima