Najpoznatiji znakovi trudnoće su izostanak menstruacije, osjećaj mučnine i trbuščić koji raste. No to nisu JEDINI simptomi. Trudnoća ne donosi samo radost i snove o zdravoj bebi, već i niz novih nepoznanica.

1. Okus metala u ustima

Nazvan disgeuzija, ovaj čudan, metalni okus koji doživi 93% trudnica obično se povlači nakon prva tri mjeseca. Vjeruje se da je uzrok tome viša razina estrogena.

2. Vaš njuh postaje vaša supermoć

Pojačani osjećaj mirisa uobičajen je tijekom rane trudnoće. Vjeruje se da je to način na koji se tijelo štiti od trovanja hranom. To bi moglo objasniti zašto Japanke, statistički, najviše pate od jutarnjih mučnina. Njihova prehrana bogata ribom ima mnogo prednosti, ali morski plodovi sa sobom nose i povećan rizik od trovanja hranom.

3. Osjećate se iscrpljeno

Možda u prvih nekoliko mjeseci nećete izgledati trudno i nitko vam neće ponuditi mjesto u tramvaju, a vi se osjećate tako slomljeno. Za ovakva stanja odgovoran je porast hormona progesterona i niz drugih promjena kroz koje vaše tijelo prolazi.

4. Vaš vaginalni iscjedak se mijenja

Tijekom prvih nekoliko mjeseci, primijetit ćete žućkasto-bijeli vaginalni iscjedak. Obično je uzrokovan fluktuacijama hormona i to je još jedan od načina na koji se tijelo brani od moguće infekcije.

5. Srce vam kuca brže

To nije samo od uzbuđenja! U ranoj trudnoći otkucaji srca se ubrzavaju zbog naglog povećanja volumena krvi koja cirkulira tijelom. Ako vas palpitacije zabrinjavaju, razgovarajte s liječnikom.

6. Čudni snovi

Sanjali ste da ste upravo rodili izvanzemaljca? Ili ste se upravo vjenčali za svog omiljenog glumca? Trudnoća izaziva promjene u obrascu spavanja i načinu na koji mozak obrađuje informacije i emocije. Očekujte čudnije i živopisnije snove, kao i bolje prisjećanje istih!

trudnica spava
Shutterstock 

7. Osjećate nedostak zraka

Progesteron može uzrokovati osjećaj nedostatka zraka u ranoj trudnoći. To nije ništa ozbiljno, ali iste simptome uzrokuje i anemija. Zato se svakako konzultirajte s liječnikom

8. Ima i smiješnih stvari!

Tijekom trudnoće povećava se proizvodnja sline, stoga očekujte malo slinjenja na jastuku!

9. Ne, još jedno krvarenje iz nosa!

Hormoni uzrokuju i krvarenja iz nosa. To se obično riješava kod kuće ako krvarenje ne traje dulje od 10 do 15 minuta ili ne osjetite nesvjesticu. Tada svakako potražite liječničku pomoć.

krvarenje iz nosa
Shutterstock 

10. Stalno vam se vrti u glavi

Osjećaj vrtoglavice se stvara zbog opuštanja i širenja krvnih žila, a sve kako bi se omogućio veći protok krvi vašoj bebi što pak ograničava krv vama i vašem mozgu!. Rezultat? Vrtoglavica!

11. Osjećaj peckanja grudi

Žene mogu osjetiti peckanje ispod dojke. U većini slučajeva, uzrok boli u rebrima je bezopasan. Beba koja raste često uzrokuje bolove oko rebara. Ukoliko se osjećate nelagodno, porazgovarajte sa svojim liječnikom.

12. Otiču vam desni

Tumori ili granulomi mogu uzrokovati bolne otekline koje se javljaju duž linije desni. Posjetite stomatologa.

13. Zubi se klimaju

Nekoć je bilo uobičajeno da su žene tijekom trudnoće izgubile zube. Bolja prehrana i njega zubiju to su prevenirale, ali hormonalne promjene mogu povećati kiselost u ustima, što dovodi do povećanja karijesa. Istina je da se ligamenti i kosti u ustima tijekom trudnoće mogu opustiti, pa se zubi ponekad mogu klimati, no uz odgovarajuću njegu ne bi trebali ispasti.

14. Žvačeš kuglice ugljena

... Ili gume, ili krede. Većina ljudi je čula za ovakve neobične žudnje tijekom trudnoće. Obično su uzrokovane anemijom ili nedostatkom nutritivnih i mineralnih tvari. Srećom, danas su dostupni vitamini i minerali, ali i dodatni lijekovi za borbu protiv anemije u trudnoći.

15. Bole vas kukovi, osobito noću

Mnoge žene, tijekom trudnoće, doživljavaju bolove oko vanjskog dijela bedra ili kuka, poznate kao "sindrom većeg trohanteričnog bola ili GTPS". Kako beba raste, nećete moći spavati na leđima ili na trbuhu, a najudobnije će vam biti na boku. Međutim, ležanje na boku može dovesti do boli. Pokušajte dio noći spavati na suprotnoj strani kako biste što više rasteretili bolni kuk.

16. Česti vjetrovi

Čak i u ranoj trudnoći, promjene razine hormona mogu uzrokovati napuhnutost crijeva. Progesteron opušta mišiće, uključujući crijeva koja uzrokuju nadutost, podrigivanje i vjetrove. Nemojte reći da vas nismo upozorili!

muž obuva cipele
Shutterstock 

17. Treba vam veći broj cipele

Da, tijekom trudnoće ženana otiču stopala. Dolazi do opuštanja ili popuštanja ligamenata u cijelom tijelu. Možda će vam i nakon poroda trebati veći broj cipela.

18. Stalno na WC-u

To se zato jer maternica pritišće mjehur. Ponekad vam se može dogoditi neobična nezgoda! Većini žena će to poslije poroda proći uz pomoć kegelovih vježbi. No, nekima se inkontinencija može nastaviti. U tom slučaju, potražite pomoć stručnjaka.

19. Više glavobolja

Povećana razina estrogena može značiti i više glavobolja, ali one se obično povlače u posljednjem tromjesečju, iako glavobolje trebate prijaviti svom liječniku. Većina glavobolja neće uzrokovati ozbiljne probleme ali, od otprilike 20-og tjedna, mogu biti znak preeklampsije. Ako je vaša glavobolja jaka, imate smetnje vida kao što su zamućenje ili treperenje slike, povraćate i imate bolove u trbuhu, otiču vam lice, šake, stopala ili gležnjevi, odmah potražite liječničku pomoć

prištići na faci
Shutterstock 

20. Više prištića!

Za trudnice se kaže da uživaju u blistavoj koži, ali na upaljene prištiće niste računali. Porast progesterona u prvom tromjesečju uzrokuje začepljenje pora.

21. Svrab je beskrajan

Svbež može biti uzrokovan rastezanjem kože ili ekcemom. Konzultirajte se sa svojim liječnikom, jer u rijetkim slučajevima svrbež signalizira probleme s jetrom ili bubrezima.

22. Konstipacija

Hormonske promjene djeluju i na crijeva, što znači da ne možete kakati lagano kao prije. Vjerojatno će do konstipacije doći kasnije u trudnoći.

23. Hrkanje

U trudnoći sve natiče, uključujući i krvne žile u nosu! Uzmite u obzir i povećanje tjelesne težine i nemojte se iznenaditi ako počnete glasno hrkati. Neka si partner kupi čepiće za uši!

24. Proširene vene

Povećanje volumena krvi i smanjenje brzine kretanja krvi od nogu do zdjelice, zajedno s hormonskim promjenama, znači da će oko polovice žena razviti proširene vene. Možda ćete zatrebati savjet liječnika.

25. Paučinaste vene

Ove malene proširene krvne žile, nalikuju paučini i mogu se pojaviti na licu, rukama i prsima. Nakon poroda bi se trebale povući Ako ne, potražite mišljenje stručnjaka.

26. Više se znojite

Možda ćete primijetiti da se tijekom trudnoće više znojite. Razlog je višak kilograma, ali i ti dosadni hormoni.

27. Valunzi

Pretpostavljate da se oni događaju samo ženama tijekom menopauze. Nije tako! Porast temperature čest je simptom trudnoće, a možda ćete čak osjetiti snažne valunge. Bezopasno je, ali neugodno!

28. Tanka tamna linija

Linea nigra, može se razviti u kasnijim fazama trudnoće. Riječ je pigmentacijskoj liniji koja se proteže između pupka i zdjelice.

linea negra
Shutterstock 

29. Madeži se mogu pojaviti ili povećati

To je nuspojava pojačanog protoka krvi u ženskom tijelu zbog trudnoće.

30. Trudnička maska

Kod nekih trudnica dolazi do pretjeranog stvaranja melanina te nastanka problema s kožom, poznatog pod nazivom kloazma ili 'trudnička maska', najčešće na licu ili na abdomenu. Ostala područja vašeg tijela koja su često izložena suncu također mogu razviti melazmu.

31. Postanete super nespretne

Za vrijeme trudnoće, posebno u kasnijim mjesecima postajete puno nespretniji. Kako vaš trbuh raste, sposobnost gracioznog manevriranja se smanjuje. Odaberite stabilnu obuću kako biste spriječili pad!

žgaravica u trudnoći
Shutterstock 

32. Žgaravica

Možda nikada prije niste imali problema s probavom, a mnoge će ih žene osjetiti u trudnoći. Žgaravicu ili refluks kiseline mogu uzrokovati hormonalne promjene i beba koja pritišće probavni sustav. Izbjegavajte kasne obroke, grickalice i pića prije spavanja.

33. Bolovi u vagini

Jao! Govorimo o prostrijelnim bolovima u vagini. Ova iznenadna oštra bol duboko u vagini javlja se u kasnijoj fazi trudnoće. Ta bol prolazi kroz nekoliko sekundi i uobičajna je.

34. Ne možete prestati plakati!

Zaplačete na najmanju stvar? Onda se odjednom smijete? Promjene raspoloženja tijekom trudnoće uzrokovane su naletom hormona. Smiruju se kako trudnoća odmiče, ali iako je mnogo rjeđa od postnatalne depresije, može se pojaviti i prenatalna depresija. Hormonska osjetljivost, povijest depresije i drugi čimbenici učinit će neke žene ranjivijima. Pokušajte pronaći načine da se oslobodite stresa. Ako imate poteškoća, potražite liječničku pomoć.