U prva tri mjeseca trudnoće postoji samo blaga tendencija povećanja težine, odnosno žena neće dobiti više od 1,5 kg. Ako povraćate ili vam je mučno pa ne možete jesti, čak možete izgubiti kilograme. Vaši kukovi već u toj ranoj fazi postati širi, omogućavajući zdjelici da se dovoljno proširi za porođaj. U drugom tromjesečju trudnoće već ćete dobiti značajniju težinu jer vaše dijete u tom razdoblju više raste. Najviše biste mogli dobiti u posljednjim tjednima prije termina jer se beba tada najviše deblja.
Zdrav i normalan porast kilograma tijekom 9 mjeseci je oko 10 do 16, ovisno o prethodnoj težini i visini. Računa se da od 4. mjeseca dobivate oko 300 g, a od 7. mjeseca 500 g tjedno. Pritom je mnogo važnija ujednačena krivulja rasta težine od samog broja kilograma. Zbog toga će vas liječnik na svakom pregledu izvagati.
BMI koji ste imali prije trudnoće
Nizak(pothranjenost) - ispod 19 preporučuje se dobiti od 12,5 do 18 kg
Normalan(idealna težina) – od 19,8 do 26 preporučuje se dobiti od 11,5 do 16 kg
Visok (prekomjerna tjelesna masa) – 26 do 29 preporučuje se dobiti od 7 do 11, 5
Jako visok (pretilost) - iznad 29 preporučuje se ne dobiti više od 6 kg
Rizici prekomjernog i premalog dobitka na težini u trudnoći
Manjak: U slučaju nedovoljnog povećanja tjelesne težine ili prekomjerne težine, može postojati rizik od preuranjenog porođaja. Vaše se dijete može roditi kao nedonošče, a time i sa lošijom startnom pozicijom. Postoji i rizik za vas jer imate povećan rizik od anemije. Ako već prije trudnoće imate BMI manji od 18, trebali biste obratiti posebnu pozornost na uravnoteženu prehranu. Dijeta ili vitka linija sada nisu tema kojom biste se trebali baviti.
Višak: Pretilost povećava rizik od visokog krvnog tlaka, gestacijskog dijabetesa i, u najgorem slučaju, preeklampsije. Osim toga, kod prekomjerne težine porod može biti teži. No, sve to nije razlog da biste sada u trudnoći pomišljali na dijetu. Jedete li manje, također uzimate i manje hranjivih sastojaka što znači da će biti manje za dijete i vas. Umjesto toga, trebali biste obratiti pozornost na zdravu prehranu tijekom trudnoće. Ako redovito odlazite na preglede i provjeravate svoju težinu, ne možete pogriješiti. I zapamtite: Trudnice moraju jesti za dvoje, ali ne dvostruko više. Ako ste i dalje zabrinuti zbog svoje težine, trebali biste razgovarati s liječnikom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti