Svaki porod je drugačiji, a majke koje su prošle nekoliko njih često ističu koji im je bio najlakši. Nekad je to prvi, često drugi, a nekad treći. Nova anketa o postporođajnom iskustvu pokazala je zanimljivo rezultate. Naime, studija se usredotočila i na fizičke i na emocionalne aspekte oporavka od poroda. Konkretno, u anketi Talker Researcha, koju je naručila tvrtka Intimina, 2000 žena koje su rodile u posljednje tri godine otkrilo je osjećaje s kojima se mogu poistovjetiti.
Među otkrićima:
- 2 od 3 majke rekle su da se još uvijek oporavljaju nekoliko godina nakon poroda.
- 47% onih koje su prethodno rodile reklo je da im je od posljednjeg poroda trebalo dulje da se oporave od prvog.
- 88% ispitanica reklo je da se, bez obzira na to koliko se trudili, ne možete pripremiti za ono što možete očekivati nakon poroda - uključujući 87% onih koje su to učinile više od jednom.
- Polovica ispitanih majki uči da se njihovo tijelo možda nikada neće osjećati isto kao prije poroda.
Oporavak od poroda je vrlo individualan
Mnogo je čimbenika koji utječu na trajanje fizičkog oporavka nakon poroda, poput toga jeste li rodili vaginalno ili ste imali carski rez te jeste li imali ikakve komplikacije. Problemi s dojenjem također mogu utjecati na zacjeljivanje.
"Stvarno vrijeme potrebno za fizički osjećaj 'oporavka' varira od osobe do osobe", kaže Michele Burtner, certificirana primalja sa Sveučilišta Rochester School of Medicine and Dentistry. Neke se žene mogu osjećati sjajno šest tjedana nakon poroda, dok će drugima trebati puno dulje da se oporave.
Tu je i emocionalna komponenta poroda koju treba uzeti u obzir, a koja je jednako važna kao i fizički oporavak.
"Postporođajna depresija i anksioznost mogu se dijagnosticirati do godinu dana nakon poroda, tako da se mentalni oporavak može jako razlikovati od fizičkog oporavka", kaže Burtner.
Oporavak nakon sljedećih poroda
Naravno, oporavak od prvog poroda traje neko vrijeme. Ali Tisha Seghers, certificirana primalja u LCMC Health u New Orleansu, objašnjava zašto oporavak od sljedećeg poroda može biti teži, zbog fizičkih i emocionalnih čimbenika.
Što se tiče prvog, ističe da nakon prvog poroda žene češće doživljavaju poremećaje dna zdjelice i opuštenost trbušnih mišića, što dovodi do simptoma od curenja urina do bolova u leđima. Burtner dodaje još jedan čimbenik na ovaj popis jest da su žene starije sa svakim sljedećim porodom.
"Također, iscrpljenost je stvarna! Kad imate drugu djecu koju morate odgajati, u konačnici imate manje prilika nadoknaditi sna", kaže Seghers o ovom potonjem.
"San je ključan za fizički oporavak nakon poroda, a posebno je važan za vaše mentalno zdravlje", dodala je.
Ne samo to, neadekvatan san povećava rizik od postporođajne depresije. Dobra je vijest da postoje načini da se oporavak učini podnošljivijim. Glavni među njima, prema Seghersu, jest dati si milost i priznati da je vaše tijelo prošlo kroz mnogo toga da bi vaše malo ljudsko biće došlo na ovaj svijet.
Druge stvari mogu podržati vaš oporavak, bez obzira na to koliko ste djece imali. Ti čimbenici uključuju:
- Slušajte svoje tijelo - ako neka aktivnost dovodi do povećanog vaginalnog krvarenja, Seghers kaže da vam tijelo šalje upozorenja da previše radite.
- Izbjegavajte dizanje teških stvari - to uključuje izbjegavanje odlazaka u velike nabavke namirnica ili sve one stvari za bebe koje toliko želite, naglašava Seghers.
- Vježbanje - kad ste spremni, vježbanje pomaže našem tijelu da se oslobodi određene hormone koji smanjuju stres, poboljšavaju raspoloženje i funkciju mozga te potiču popravak tkiva, objašnjava Seghers. Vježbanje također pomaže u smanjenju bolova u leđima i zdjelici nakon poroda.
- Prehrana - kad je san ograničen, vaše tijelo smatra da je u fazi preživljavanja, ali ne zaboravite brinuti se o sebi, posebno kad je u pitanje hranjenje vašeg tijela koje se oporavlja.
- Održavanje hidratacije - bez odgovarajuće hidratacije veća je vjerojatnost da ćete osjetiti bolove u tijelo i glavobolje. Korištenje aplikacije za praćenje unosa vode može vam pomoći da osigurate održavanje hidratacije, predlaže Seghers.
- Postavljanje granica - Burtner razumije da mnogi članovi obitelji i prijatelji možda žele upoznati vašu bebu, ali preporučuje da razmotrite ograničavanje posjetitelja. Kad ljudi dođu, potiče nove roditelje da postave vremensko ograničenje posjeta.
- Traženje pomoć - Prijatelji i obitelj često su voljni pomoći, ali možda ne znaju kako pa je u redu pitati, kaže Burtner. I budite konkretni, bilo da vam treba pomoć s pranjem rublja, kupnjom hrane, pripremom obroka ili čak držanjem bebe kako biste nešto napravili.
Porod će vas vjerojatno iznenaditi
Čak i ako ste pažljivi tijekom oporavka i imate odgovarajuću podršku, a rodili ste više puta – ova studija ističe da često postoji jaz između onoga što žene očekuju i onoga što se zapravo događa u rađaonici i izvan nje. Mnoge nove mame shvatile su da im nitko nije rekao o određenom aspektu postporođajnog života.
Jedna promjena je šokirala nove mame u anketi, a uključivala je oslabljeno zdjelično dno.
Zašto su onda žene toliko nespremne za postporođajno razdoblje, unatoč obilju dostupnih informacija?
"Čitanje ili slušanje o nečemu što bi se moglo dogoditi vašem tijelu, u odnosno na to da to stvarno prođemo, vrlo su različite stvari i mogu biti iznenađujuće za žene. Toliko se pažnje posvećuje potrebama bebe i brizi o njima, ali malo pažnje se posvećuje ženi i njezinom oporavku", dodala je Burtner.
Kako bi se što više pripremili za ono što dolazi, Seghers potiče buduće roditelje da iskoriste resurse poput tečajeva za trudnice i podrške za dojenje.
"Imati društvenu podršku drugih majki može divno promijeniti život", kaže.