Dolazak bebe svakako je nešto vrijedno spomena. Vrijedno da se ovjekovječi. Stoga, razumljivo je da ćete možda poželjeti svoju prvu tetovažu ili možda čak novu koja obilježava jedno novo razdoblje vašega života. Ipak, postoji nekoliko razloga zašto biste možda trebali razmisliti prije nego što pokrenete taj projekt, pogotovo ako dojite.
Prvi razlog zašto biste trebali malo odgoditi tetoviranje je praktične i estetske prirode. Vaše je tijelo ipak malčice 'naraslo' tijekom devet mjeseci trudnoće, a također će se sljedećih mjeseci smanjivati. Ovisno o planiranom mjestu tetovaže, vjerojatno ćete biti zadovoljniji rezultatima ako odgodite tetoviranje dok se vaše tijelo ne vrati na 'normalu'.
Potom postoje i medicinski razlozi zašto odgoditi tetovažu. Najveći problem kod tetoviranja u postpartumu je infekcija jer je tijelo nakon poroda osjetljivije. Vaš je imunološki sustav oslabljen zbog kroničnog nedostatka sna, hormonskih promjena i stresa zbog brige o novom članu obitelji. Tehnički gledano, tetoviranje je fizičko ranjavanje tijela, a u ranu se potom unosi tinta. Važno je da rana od tetoviranja zacijeli što brže, a bude li tijelo trošilo energiju na njezino zacjeljivanje, mogli biste se sporije oporavljati na drugim područjima. Trebate li doista dodatni izvor boli nakon poroda?
Jeste li ikad pročitali sitne upute na obrascima koje morate ispuniti prije nego što se tetovirate? Ako jeste, znate da tetovaže uvijek dolaze s dugim popisom potencijalnih rizika - od alergijskih reakcija i bakterijskih infekcija kože do ozbiljnih bolesti koje se prenose krvlju, uključujući hepatitis A i C, kao i HIV. Ovi rizici, iako su rijetki (osobito u profesionalnom tattoo studiju), očito su mogući ako imate osjetljiviji organizam, a upravo je takav u postpartumu.
Da ne spominjemo, briga o novoj tetovaži zahtijeva vrijeme i trud - dvije stvari koje će vam nedostajati dok se brinete o bebi. I još nešto, svježu tetovažu morate držati prekrivenu i zaštićenu od trljanja – što je mnogo teže kad se brinete o bebi. I za kraj, svježa tetovaža smatra se otvorenom ranom koja je osjetljiva na infekciju - i mogućnost njezina širenja na bebu koja dolazi s njom u kontakt.