Uobičajeno je osjećati zabrinutost za bebinu dobrobit ako ste novopečeni roditelj, ulazite u novo razdoblje svoga života i niste baš sigurni što trebate raditi. Ali ako se vaše brige pretvore u nametljive misli i kompulzije, takozvana ponavljajuća ponašanja, možda imate postporođajni opsesivno kompulzivni poremećaj ili postporođajni OKP. Važno je obratiti se stručnjaku za mentalno zdravlje ako mislite postporođajne simptome OKP-a. 

Što je postporođajni opsesivno kompulzivni poremećaj?

Postporođajni OKP je kad novi roditelj ima opsesivne, nametljive, ponavljujuće misli ili mentalne slike u vezi dobrobiti bebe koje uzrokuju značajne probleme, objašnjava Renée Goff, licencirana klinička psihologinja i vlasnica Orchid Wellness & Mentoring u Cincinnatiju, za The Bump.

Kako biste suprotstavili opsesivnim mislima, mogli biste razviti kompulzije, odnosno ponavljajuće ponašanje i/ili misli, kaže ona. Postporođajni OKP razlikuje se od postporođajne anksioznosti. 

"Postporođajna anksioznost je više vezana uz 'što ako' ili događaje koji bi se mogli dogoditi, dok postporođajni OKP karakteriziraju nametljive, iracionalne misli", kaže Goff. 

"Osoba s opsesivno-kompulzivnim poremećajem često je svjesna da su misli i prisile iracionalne, ali ipak osjećaju jaku, nužnu potrebu dovršiti prisilu ili ritual", dodala je. 

Stanje se također razlikuje od postporođajne depresije, koja se definira kao preplavljujući osjećaj tuge, depresivnog raspoloženja i/ili razdražljivosti", naglasila je. 

Međunarodna zaklada za OKP napominje da postporođajni OKP i postporođajna depresija mogu ići ruku pod ruku.

Uzroci postporođajnog OKP-a

Smatra da se da je povezan s hormonalnim i psihološkim promjenama koje se događaju tijekom trudnoće i postporođajnog razdoblja, kaže dr. Sherry Ross, stručnjakinja za žensko seksualno zdravlje i autorica She-ology. Dodaje da ako ste majka prvi put ili imate povijest postporođajne depresije, mogli biste biti u opasnosti od razvoja postporođajnog OKP-a. 

Za mnoge odrasle osobe koje općenito imaju OKP, početak simptoma javlja se u njihovim kasnim tinejdžerskim godinama ili ranim 20-ima, napominje dr. Jason Gibbs, licencirani terapeut u NOCD-u, online terapuetskoj usluzi i aplikaciji koja pruža liječenje osobama s OKP-om i srodnim stanjima. Dodaje da je poznato da se opsesivno-kompulzivni poremećaj javlja i tijekom stresnih životnih događaja, a trudnoća se svakako kvalificira kao jedan od njih. 

Simtpomi postporođajnog OKP-a 

Glavni simptomi postporođajnog OKP-a vrlo su slični simptomima standarnog OKP-a, kaže Gibbs. Međutim, opsesivne misli i kompulzije obično su usredotočene na bebu. 

"Opsesivne misli ili slike mogu se sastojati od straha od kontaminacije ili ispuštanja bebe. Prisile se mogu sastojati od pretjeranog pranja ruku ili bočica ili sterilizacija, brojanja predmeta i provjeravanja bebe", kaže Goff. 

Provjeravanje bebe može uključivati, na primjer, brojanje određenog broja udisaja koje beba napravi dok spava

Međunarodna zaklada za OKP napominje da uz strah od ozljeđivanja bebe, postporođajni OKP može izgledati ovako:

  • Kompulzije koje imaju za cilj kontrolirati ili zaustaviti opsesivne misli ili spriječiti da se vaši strahovi ostvare: provjeravanje bebe ili traženje uvjeravanja 
  • Izbjegavanje određenih aktivnosti s bebom, poput kupanja ili korištenja stepenica 
  • Osjećaj preplavljenosti opsesijama i prisilama
  • Osjećaj depresije jer se postporođajni OKP i postporođajna depresija mogu pojaviti zajedno
  • Poteškoće sa spavanjem zbog postporođajnog opsesivno-kompulzivnog poremećaja. 

Goff dodaje da, iako je neugodno govoriti o tome, opsesivne misli također mogu biti seksualne

"Netko može imati nametljive misli da bi mogao seksualno ozlijediti svoju bebu ili da bi se mogao uzbuditi od dojenja, na primjer. Važno je napomenuti da su ove opsesivne misli izuzetno uznemirujuće za osobu jer nemaju želju niti namjeru da se te stvari dogode", kaže ona. 

umorna mama
Foto: Shutterstock

Kako se dijagnosticira OKP nakon poroda? 

Postporođajni OKP dijagnosticira se baš kao što se dijagnosticirao OKP: neophodan je stručnjak za mentalno zdravlje, poput terapeuta ili psihijatra, kaže Gibbs. Budući da se često krivo dijagnosticirana, važno je da stručnjak bude osoba specijalizirana za OKP kako bi se dobila točna dijagnoza. 

Goff dodaje da, kako bi se dobila dijagnoza, simptomi OKP-a nakon poroda moraju uzrokovati stres i ometati sposobnost osobe da svakodnevno funkcionira najmanje dva tjedna dosljedno. Opsesije i kompulzije također moraju oduzimati vrijeme, uzrokujući poremećaj u danu i funkcioniranje osobe. 

Liječenje OKP-a nakon poroda

Liječenje se obično sastoji od terapije i/ili lijekova, kažu stručnjaci. 

Prvi oblik liječenja je prevencija izloženosti i odgovora (engl. Exposure response prevention ili skraćeno ERP), kaže Gibbs. ERP za postporođajni OKP je oblik terapije koji uključuje postupno izlaganje ishodima od kojih strahujete kako bi se smanjio odgovor pojedinca na strahove, dodao je. ERP je vrstsa kognitivno-bihevioralne terapije (KBT). 

Gibbs napominje da se od lijekova koriste selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) i klomipramin za ublažavanje simptoma.

Koliko dugo traje OKP nakon poroda? 

"Postporođajni OKP vrlo je sličan standardnom OKP-u po tome što se često pogoršava bez liječenja", objašnjava Gibbs. 

"Iako to nije uvijek slučaj i neki ljudi dožive remisiju simptoma bez liječenja, simptomi opsesivno-kompulzivnog poremaćaja često postaju sve učestaliji i jači tijekom vremena, što liječenje čini važnim", dodao je. 

Međutim, s pravim liječenjem, simptomi OKP-a nakon poroda mogu se smanjiti s vremenom, kaže Ross. 

"Vremenski okvir za oporavak ovisit će o svakoj osobi ovisno o tome koliko brzo se pronađe pomoć i započne liječenje kako bi se popravilo poremećajno ponašanje. Rana intervencija će ubrzati vremenski rok za oporavak", istaknula je. 

Postporođajni OKP može biti izazovno stanje, uz stručnjake, možete olakšati simptome i oporavati se.