Žena s rijetkim stanjem dvije maternice rodila je blizance, po jednog iz svake maternice, prošlog mjeseca u bolnici u sjeverozapadnoj Kini, izvjestili su kineski mediji.
Majka, identificirana samo prezimenom Li, rodila je dječaka i djevojčicu carskim rezom, objavila je Narodna bolnica Xi'an u pokrajini Shaanxi, nazvavši to pojavom "jedan na milijun", prenosi CNN.
"Izuzetno je rijetko da se blizanci začeti prirodnim putem u svakoj šupljini maternice, a još rjeđe da budu izneseni do termina", objavila je bolnica na svom službenom računu na kineskoj X-like platformi društvenih medija Weibo 18. rujna.
Prema bolnici, novopečena je majka rođena s dva grlića maternice i dvije maternice, anomalijom odnosnom stanjem koje se naziva didelfija maternice koje se nalazi u otprilike 1 od 2000 žena. Kod didelphys ili dvostruke maternice oba su Mullerova kanala razvijena, ali se ne spoje.
Njezina je priča osvojila kineske društvene medije i postala popularna tema, s više od 50 milijuna pregleda posljednjih dana, a mnogi korisnici dijele poruke pune strahopoštovanja.
“To je čudo!” jedan korisnik je napisao, dok je drugi rekao: "Kakva je ona sretnica!". Neki su izrazili zabrinutost za majku, a jedan je korisnik napisao "ovo je moralo biti teško i opasno za nju!"
Prethodnu trudnoću je izgubila
Čini se da je Liina priča pokazala sretan ishod nakon suočavanja s takvim okolnostima, a bolnica je otkrila da je prethodnu trudnoću izgubila. Ali u siječnju Li je ponovno zatrudnjela i otkrila je tijekom ranog ultrazvuka da ne očekuje samo jedno dijete već blizance - po jednog u svakoj maternici.
Nakon "pomnog i strogog" medicinskog nadzora, "uspješno" je rodila dječaka teškog 3,2 kg i djevojčicu tešku 2,4 kg, priopćila je bolnica.
Anomalije građe i položaja maternice
Anomalije maternice se javljaju u oko 1% žena. Prema Američkom društvu reproduktivne medicine eng. The American Society of Reproductive Medicine – ASRM) anomalije maternice dijele se u šest skupina ili tipova:
- aplazija ili ageneza maternice – kad se maternica uopće ne razvija
- unicornis ili jednoroga maternica – nastaje formiranjem samo jednog Mullerova kanala
- didelphys ili dvostruka maternica – oba su Mullerova kanala razvijena, ali se ne spoje
- bicornis ili dvoroga – spoje se samo gornji dijelovi Mullerovih kanala, ima oblik srca
- septus ili arcuatus – dvije Mullerove cijevi se spoje, ali na mjestu spajanja ostane pregrada (lat. septum)
- anomalije koje nastaju zbog uzimanja dietilstilbestrola (DES) tijekom fetalnog života.
Anomalije maternice najčešće su udružene s ostalim anomalijama ženskoga spolnog i/ili mokraćnog sustava. Često se otkrivaju slučajno kod dijagnostičkih i terapijskih postupaka jer ne moraju izazivati smetnje, ali naravno mogu biti i uzroci steriliteta, spontanih pobačaja, nenormalnih položaja čeda, komplikacija u porođaju… Liječe se ako uzrokuju smetnje.
Položaj maternice i promjene
Normalni stav maternice jest u sredini male zdjelice, i to tako da je dno u visini tzv. terminalne linije, a vrat maternice u visini tvz. interspinalne linije. Ispred maternice se nalazi mokraćni mjehur, a iza rektum, tj. završni dio debelog crijeva. Kad govorimo o položaju maternice, uzimamo u obzir tri termina, tako da osim stava, određujemo i nagib maternice prema rodnici, te treće pregib tijela maternice prema vratu maternice. Fiziološki položaj maternice je anteverzija i antefleksija (AVF), dakle, maternica je nagnuta lagano prema gore i naprijed. U otprilike 20% žena je nagnuta prema dolje i natrag, tzv. retroverzija-fleksija (RVF). To nije nikakva bolest nego prirodno stanje i uglavnom ne izaziva smetnje. Položaj maternice može se mijenjati tijekom života.
Fiziološki uzrok promjene položaja je npr. trudnoća, a patološki priraslice u kombinaciji s upalama, tumori, endometrioza i dr. Također se tijekom napredovanja trudnoće maternica iz RVF položaja pomiče gore i naprijed pa se dogodi da se nakon porođaja postavi u normalniji položaj što se negdje u literaturi spominje kao mogući razlog zbog kojeg nekim ženama nakon porođaja menstruacije prestanu biti bolne. Česti su uzroci stečenih retroverzija u poslijeporođajnom razdoblju u 2. – 3. tjednu babinja, posebice ako se žena napreže, ne odmara dovoljno, te prerano i dugo hoda i stoji na nogama prije nego što se maternica vrati u svoj fiziološki položaj.
Kad je potrebno liječenje
Terapija anomalija maternice naravno ovisi o uzroku i kliničkoj slici. Kod asimptomatskih oblika liječenje nije potrebno. Ako su kod npr. anomalija položaja smetnje toliko izražene da ih žena ne može izdržati te ometaju njezin svakodnevni život, u obzir dolaze različiti kirurški zahvati kojima se maternica vraća u normalan položaj. Može se pokušati i manualna repozicija ili repozicija uz upotrebu pesara. Pesari su (najčešće) plastični prstenovi koji se postavljaju u rodnicu.
Na kraju preporučujemo da se kod bolova u maloj zdjelici najprije isključe ostali mogući uzroci boli, a tek onda da se pripišu anomaliji položaja maternice.
Mogući simptomi zbog neobičnog položaja maternice
Simptomi poremećaja položaja maternice vrlo su raznoliki: od nikakvih, pa do bolova u donjem dijelu leđa, bolova prije i za vrijeme trajanja menstruacije (zbog položaja maternice otežano je otjecanje krvi i sluznice koja se ljušti tijekom menstruacije, tako da se onda maternica mora jače kontrahirati da bi to izbacila), bolnih spolnih odnosa, katkad smetnji pri mokrenju ili defekaciji. Moramo istaknuti da su uzroci bolnih spolnih odnosa ipak češće infekcije, ranice, nedovoljna vlažnost rodnice i, naravno, psihološki razlozi različitog podrijetla, a nikako se ne smiju zanemariti kod bolnih snošaja ili tzv. dispareunije.
Tekst: Za časopis Moje dijete, Ivana Erceg Ivkošić, dr. med. Specijalist ginekologije i porodništva Klinička bolnica “Sveti Duh”, Zagreb; Poliklinika “BetaPlus”, Zagreb
Popularna metoda uvođenja krute hrane: Znate li razlikovati bezopasno zagrcavanje od gušenja?
Zašto djeca vole skakati po lišću: Mama nabrojila razloge zašto je to dobro za njihov razvoj, ali i za roditelje
8 znakova da ste dobar roditelj: Ako se vaše dijete ponaša ovako, znači da radite dobar posao
10 aktivnosti koje bi djeca vrtićke dobi trebala raditi svaki dan
Treba li djecu voditi na groblje i sprovode?