Gubitak krvi nakon poroda može uzrokovati odumiranje tkiva u hipofizi, što rezultira u gotovo trećini takvih slučajeva. Kako krvni tlak pada tijekom ili nakon poroda, hipofiza gubi krv i kisik koji su joj potrebni za ispravno funkcioniranje. Hipofiza ili "glavna žlijezda" nalazi se u dnu mozga i čini dio endokrinog sustava. Luči određene hormone koji utječu na druge organe poput bubrega, štitnjače i maternice.

Kako ova žlijezda raste i gotovo se udvostručuje tijekom trudnoće, osjetljivija je na ozljede ili ponekad nazvane "šok" tijekom poroda. Ako su stanice hipofize oštećene ili odumiru (nekroza), broj hormona koje proizvodi može se smanjiti, što dovodi do hipopituitarizma. U tom slučaju mogu se uočiti stanja kao što su nedostatak pojedinačnih hormona hipofize ili totalni hipopituitarizam. Slično tome, štitnjača i nadbubrežne žlijezde čak gube sposobnost oslobađanja dovoljno hormona, a funkcije ovih zahvaćenih organa također opadaju. Stoga se Sheehanov sindrom tijekom trudnoće smatra jednim od najčešćih uzroka hipopituitarizma u trudnica.

Uzroci i faktori rizika

Uništenje stanica prednje hipofize zbog nedostatka kisika, uglavnom tijekom poroda, smatra se vodećim uzrokom Sheehanovog sindroma. Budući da hipofiza regulira ostatak vašeg endokrinog sustava, ona je odgovorna za signaliziranje drugim žlijezdama da povećaju ili smanje proizvodnju hormona koji kontroliraju vitalne procese kao što su plodnost, krvni tlak, metabolizam, proizvodnja majčinog mlijeka između ostalog. Stoga, ako hipofiza ne proizvodi nijedan od ovih hormona, oni mogu uzrokovati različite vrste problema u cijelom tijelu. Hipofiza se sastoji od dva režnja, prednjeg i stražnjeg režnja.

Uzroci i simptomi Sheehanovog sindroma nakon poroda
Shutterstock 

Hormoni koje proizvodi frontalni režanj na koje utječe Sheehanov sindrom su:

1. Prolaktin – hormon prolaktin potiče proizvodnju majčinog mlijeka.

2. Hormon rasta – ovaj hormon regulira rast većine stanica u tijelu, uključujući i rast kostiju, te je odgovoran za održavanje mišićne mase.

3. Hormon koji stimulira štitnjaču – Ovaj hormon potiče štitnjaču na proizvodnju hormona tiroksina i trijodtironina.

4. Hormon koji stimulira folikule i luteinizirajući hormoni - Ovi gonadotropni hormoni reguliraju funkcije jajnika za spolnu reprodukciju.

5. Adrenokortikotropni hormon – Ovaj hormon regulira proizvodnju glukokortikoida poput kortizola ili hormona stresa od strane kore nadbubrežne žlijezde.

6. Luteinizirajući hormon (LH) – kod žena LH stimulira estrogen koji je odgovoran za ovulaciju.

Faktori rizika

Svako stanje koje povećava rizik od krvarenja ili teškog krvarenja, ili nizak krvni tlak u vrijeme poroda može povećati rizik od Sheehanovog sindroma. Glavni rizici su za žene koje su trudne s više djece ili imaju poremećaje placente kao što je placenta accreta ili placenta previa.

Simptomi Sheehanovog sindroma

Simptomi Sheehanovog sindroma mogu se razlikovati od osobe do osobe i možda se neće rano otkriti. U rjeđim i ozbiljnijim slučajevima simptomi se javljaju odmah nakon rođenja djeteta. Neki od uobičajenih simptoma su:

  • Suha koža
  • Rano starenje
  • Umor
  • Gubitak aksilarne i stidne dlakavosti
  • Bore oko usana i očiju
  • Zatvor
  • Neredovite menstruacije ili oligomenoreja
  • Stanjivanje vaginalne sluznice
  • Slaba snaga mišića
  • Debljanje/gubitak kilograma
  • Gubitak pigmentacije
  • Smanjeni libido (nedostatak interesa za seks)
  • Zatvor
  • Valovi vrućine
  • Osjetljivost na inzulin
  • Nemogućnost nastavka menstruacije (amenoreja)
  • Nizak krvni tlak
  • Smanjena veličina grudi
  • Tahikardija ili nepravilan ili ubrzan rad srca
  • Nemogućnost laktacije (mlijeko se ne proizvodi i majka ne može dojiti)
  • Diabetes insipidus (bubrezi proizvode abnormalnu količinu urina)

Komplikacije

Budući da hormoni hipofize kontroliraju mnoge aspekte našeg metabolizma, Sheehanov sindrom može uzrokovati komplikacije koje uključuju:

  • Nepravilnosti u menstrualnom ciklusu
  • Adrenalna kriza (nadbubrežne žlijezde oslobađaju mnogo manje hormona kortizola)
  • Nenamjerni gubitak težine
  • Nizak krvni tlak

Najozbiljnija komplikacija je adrenalna kriza koja se obično javlja kada je naše tijelo pod velikim stresom kao što je operacija ili neka teža bolest. Tijekom tog vremena nadbubrežne žlijezde proizvode premalo snažnog hormona stresa (kortizola). Ovo iznenadno i po život opasno stanje može dalje dovesti do ekstremno niskog krvnog tlaka, kome, šoka ili čak smrti.

Uzroci i simptomi Sheehanovog sindroma nakon poroda
Shutterstock 

Dijagnoza Sheehanovog sindroma

Dijagnosticiranje Sheehanovog sindroma može biti teško jer se mnogi njegovi simptomi preklapaju s drugim stanjima. Dijagnoza Sheehanovog sindroma obično se postavlja laboratorijskim pretragama za Sheehanov sindrom, kada žena ima simptome hipopituitarizma i povijest abnormalnog krvarenja tijekom poroda. Dijagnoza Sheehanovog sindroma obično se postavlja prema:

1. Povijest bolesti

Važno je obavijestiti svog liječnika o svim komplikacijama tijekom poroda, bez obzira na to koliko ste prije rodili. Ili ste se suočili s bilo kakvim problemom s dojenjem ili ona nije dobila menstruaciju nakon poroda, što su dva ključna znaka Sheehanovog sindroma.

2. Krvne pretrage

Krvni testovi mogu se napraviti za kronične slučajeve kako bi se otkrile razine hipofize ili drugih hormona.

3. Test stimulacije hormona hipofize

Testiranje hormonske stimulacije hipofize uključuje ubrizgavanje hormona i ponovljene pretrage krvi kako bi se odredio odgovor hipofize. Ovaj test obično rade endokrinolozi specijalizirani za hormonske poremećaje.

4. Sken

Slikovni testovi, kao što je MRI ili skeniranje, mogu provjeriti veličinu vaše hipofize i potražiti druge moguće razloge za vaše simptome, kao što je tumor hipofize koji je primarni uzrok hipopituitarizma i povezanih simptoma.

Liječenje

Doživotna hormonska nadomjesna terapija koristi se za liječenje Sheehanovog sindroma, kao i uobičajenog hipopituitarizma. U tom se slučaju procjenjuju razine hormona pacijenta kako bi se utvrdilo treba li pacijentu hormonska nadomjesna terapija, budući da se to razlikuje od osobe do osobe.

1. Estrogen i progesteron

Liječnik ne može procijeniti te razine hormona do menopauze ako su još uvijek potrebne. U slučaju uklanjanja maternice (histerektomija) propisuje se samo estrogen, a daje se kombinacija estrogena i progesterona (ako još uvijek imate maternicu). Oralni kontraceptivi jedan su od najčešćih načina zamjene ovih hormona.

2. Tiroksin

Tiroksin se primjenjuje kao zamjena za hormone štitnjače. Levotiroksin se obično daje za povećanje nedostatka hormona štitnjače.

3. Kortizoni kao što su prednizon i hidrokortizon

Kortikosteroidi se daju kao zamjena za adrenokortikotropne hormone (ACTH).

4. Hormon rasta (GH)

Poboljšanje omjera mišića i masti, indeksa tjelesne mase i snižavanje razine kolesterola također može učiniti da se osjećate bolje, ali može uključivati ​​bolove u zglobovima i zadržavanje tekućine.

Može li se spriječiti?

Važno je odmah se posavjetovati s liječnikom ako imate Sheehanov sindrom jer život s Sheehanovim sindromom bez liječenja može biti opasan po život. Hormonske nadomjesne terapije čine glavno uporište liječenja jer su prilično uspješne. Žene koje imaju Sheehanov sindrom, ali žele zatrudnjeti, trebale bi detaljno razgovarati o svojim izgledima za začeće sa svojim ginekologom ili se čak posavjetovati s reproduktivnim endokrinologom koji se specijalizirao za plodnost. Učinkovite mjere primarne prevencije Sheehanovog sindroma mogu biti i perinatalni nadzor, prevencija komplikacija u trudnoći, svijest majke o Sheehanovom sindromu i čimbenicima rizika koji ga uzrokuju te postporođajni nadzor. S razvojem znanosti i poboljšanjima u opstetričkoj praksi, učestalost Sheehanovog sindroma je svakako u opadanju diljem svijeta budući da je postao rjeđi među ženama. Ali ako ste pogođeni ovim stanjem, morate razgovarati sa svojim liječnikom i odmah započeti liječenje.

Izvor: Yumama