U novom broj National Geographica za studeni čeka vas velika tematska priča o stotoj obljetnici otkrića Tutankhamonova grobnice te teme o nevjerojatnom preporodu koraljnih grebena i kanarskim vatrenim otocima koji su postali lekcija kako živjeti s bijesom vulkana.

pretplata studeni 1080x1080 (1).jpg
Promo 

Novim pretplatnicima National Geographic Hrvatska osigurao je majice s kapuljačom, popularni model „hoodie“, na kojima se nalazi natpis brenda i pun su pogodak za nadolazeće hladnije dane. Riječ je o klasičnom modelu u crnoj boji s prepoznatljivim žutim okvirom, a savršen je izbor za sve ljubitelje brenda National Geographic koji, osim što rado čitaju, vole nositi komade s potpisom ovoga kultnog časopisa.

U nastavku pročitajte uvodnik glavnog urednika National Geographica Hrvatska Hrvoja Prćića i doznajte detalje vezane uz novi broj koji je u prodaji od 10. studenoga.

I mi faraonsko blago za utrku imamo

Zadovoljiti se malim, najveća je mudrost; a tko uvećava svoje bogatstvo, povećava svoje brige; ali zadovoljan um skriveno je blago i nevolja ga ne može pronaći.
- Ekhnaton

Ovaj broj skoro je tematski jer su dvije trećine sadržaja posvećene stotoj obljetnici otkrića Tutankhamonove grobnice u Dolini kraljeva, što je donijelo slavu britanskom arheologu Howardu Carteru, a ondje pronađeno i dandanas oduševljava arheologe.

Novotvoreni veliki egipatski muzej u Kairu, najveći arheološki muzej na svijetu, izlaže ta, ali i druga blaga drevnog egipatskog imperija. Makar bankrotirao, morat ću otići i posjetiti ga. Nažalost, ne mogu u zamjenu odlaziti u omiljeni mi Arheološki muzej u Zagrebu. Palača Vranyczany-Hafner u kojoj je smješten teško je stradala u potresu prije dvije godine, a obnova ide sporo. No tu su virtualne i online izložbe, gostovanja u drugim muzejima pa vas pozivam da ih posjetite, a možda i donirate za obnovu da muzej što prije u potpunosti otvori svoja vrata. Muzej ima izvrstan egiptološki fundus u kojemu se ističu prava egipatska mumija i prateći laneni povoj kojim je bila omotana, tzv. Zagrebačka lanena knjiga, najduži sačuvani zapis na etruščanskom jeziku na svijetu. Otkud Etrurci u egipatskoj grobnici, još nije razvidno.

Uz mumiju su pronađena poglavlja Knjige mrtvih i popratni papirus s podacima o pokojnici. Zvala se Nesi-hensu, a njezin suprug Paher-hensu. Po zanimanju bijaše krojač koji je u Tebi izrađivao odjeću za kipove boga Amona. Mumiju je dobavio Mihael Barić, bivši tajnik Austro-Ugarske kraljevske kancelarije, koji je na putu u Egipat 1848. upoznao neke pljačkaše grobnica i od njih kupio vrlo neobičan suvenir – mumiju. Dašak drevnog Egipta u Zagrebu.