Zašto djeca stalno viču? Ovo su 3 moguća razloga, ali i savjet što učiniti ako je vaš mališan uvijek glasan

Djeca su jako glasna, a evo koji su mogući razlozi i što možete učiniti ako vaš mališan stalno viče.

Foto: Shutterstock

Koliko mališani mogu biti glasni znaju ne samo roditelji veći i oni koji žive blizu dječjeg parka, vrtića ili škole. Čini se kao da se glasnoća njihovih glasova pojačava svaki put kad su mama i tata umorni ili nervozni, a mališani su i glasni kad su uzbuđeni, traže pažnju, uzrujani ili samo razgovaraju.

Ako ste primijetili koliko su djeca glasna, sigurno ste se barem jednom zapitali zašto je to tako - razloga je nekoliko, piše ChicagoParent.

Upoznaju sebe

Djeca se ne rađaju s osjećajem sebe, kaže pedijatar dr. Arthur Lavin, koji je i predsjednik Odbora Američke akademije pedijatara za psihološke aspekte zdravlja djece i obitelji. "Djeca moraju izgraditi temelje onoga što jesu kroz odnose s vršnjacima", kaže Lavin.

Otprilike u dobi od četiri do šest godina, kaže, djeca razvijaju svijest o drugima i mogu je osjetiti u drugima. Tada se počinju prilagođavati svojim osjećajima, mislima i postupcima i prepoznaju kako ih drugi vide, uključujući emocionalnu regulaciju u igri.

"U tom trenutku, djeca koja su sklona vikanju mogu shvatiti da to nije društveno prihvatljivo", kaže Lavin.

Sasvim neočekivano, Lavin kaže da s navršenih osam godina, kada se približava pubertet i pritisak vršnjaka, mališani znaju drastično stišati glas želeći se uklopiti u društvo.

"Tinejdžeri obično ne žele biti posebno upadljivi ili privlačiti pozornost na sebe, pa će zapravo stišati glas", kaže Lavin.

Uzbuđeni su

Dr. Jerry Bubrick, psiholog u Centru za anksiozne poremećaje Instituta za dječji um kaže da, slično psu koji maše repom kada je uzbuđen, djeca prirodno postaju sve glasnija kako se njihovo uzbuđenje povećava.

“Često, dok su mlađa djeca, ne znaju kako ‘ukrotiti’ svoj volumen”, kaže Bubrick. “Dakle, roditelj može primijetiti da je dijete glasno, ali oni to ne primjećuju, samo znaju da su uzbuđeni”.

Problemi sa sluhom

U nekim slučajevima, čak i kada se pri rođenju utvrdi da beba ima normalan sluh, ponekad se može dogoditi da do gubitka sluha dođe kasnije u djetinjstvu zbog neke bolesti. Djetetovo vikanje u kombinaciji s neodgovaranjem na poziv može biti znak da njegov sluh nije u redu. Ako sumnjate da dijete ima problema sa sluhom, najbolje je da odmah posjetite stručnjaka na procjenu.

Što učiniti ako dijete stalno viče?

Ako ste isključili probleme sa sluhom, Bubrik savjetuje da dijete pitate koliko misli da je glasno na ljestvici od jedan do deset.

"Ako dijete glasnoću ocijeni kao, recimo, pet, pokušajte ga zamoliti da je smanji na tri", predlaže. Na javnim mjestima roditeljima savjetuje da s djetetom dogovore neke neverbalne signale koji će mu dati do znanja da treba stišati glas - to može biti nježan dodir, tapkanje po ramenu, stavljanje kažiprsta na usta (kretnja tišine).

"Vika uvijek pogoršava stvari", kaže Bubrick, koji ističe da roditelji koji pokušavaju ušutkati svoju djecu vikom šalju mališanima različite signale. Umjesto toga, njegov savjet je pohvaliti dijete kada govori prihvatljivim tonom.

"Pomoći će djeci u procesu učenja što je prikladno", kaže Bubrick.