Postoji osam situacija u kojima je loše ponašanje djeteta zapravo sasvim opravdano jer je normalan odgovor na situacije oko njega.
1. Impulzivno ponašanje
Dio mozga zadužen za samokontrolu potpuno se ne razvije sve do puberteta. Zato je sasvim normalno da npr. sedmogodišnje dijete ne može prestati zveckati žlicom kad mu to kažete. Razvijanje samokontrole je dug proces.
Da roditelji to ne razumiju uvijek, potvrđuje i nedavno istraživanje koje je pokazalo da čak 56 posto majki i očeva smatra da bi dijete do treće godine trebalo naučiti kontrolirati svoje želje kada mu se nešto zabranjuje. Mala djeca to zapravo ne mogu naučiti dok ne navrše tri i pol ili četiri godine.
2. Veliko uzbuđenje
Odvedete li dijete u park, pa u trgovinu, pa na kolače, nije čudno ako navečer postane letargično ili hiperaktivno i ne želi spavati. Moderne obitelji su u stalnoj žurbi, imaju malo slobodnog vremena, a Kim John Payne, autorica knjiga za roditelje, smatra da je ovakvo ponašanje djeteta samo odgovor na nagomilani stres. Ističe da je djeci potrebno vrijeme u miru i tišini jednako kao i za aktivnosti.
3. Prirodne potrebe
Sjetite se samo koliko ste ponekad nervozni ili ljuti kada ste gladni ili iscrpljeni. Tako je i s djecom, samo je kod njih to još izraženije. U tom smislu, nedovoljno sna, glad i žeđ ponekad mogu biti uzrok lošeg ponašanja kod djece – primjerice, mnogi roditelji primjećuju da mališani prije večere odjednom postanu “nemogući”.
4. Snažne emocije
Odrasli znaju kako sakriti ili kontrolirati svoje emocije, ali djeca ne mogu. Zato stručnjakinja za roditeljstvo Janet Lansbury savjetuje mamama i tatama da ponekad dopuste svojoj djeci da daju oduška emocijama, koliko god to bilo teško.
5. Potreba za kretanjem
"Budi miran", "Prestani trčati", čuje se kako roditelji govore svojoj djeci. Ipak, mališani trebaju biti fizički aktivni, kretati se, a to znači igrati se u dvorištu, voziti bicikl, skakati, trčati... Umjesto da njihovu potrebu za kretanjem smatrate lošim ponašanjem, organizirajte im vrijeme kako bi imali više prilika za biti aktivan.
6. Želje za neovisnošću
Da, naravno da smeta roditeljima kada dijete, primjerice, napravi "kućicu" od svježe opranog rublja. Ali ono zapravo samo radi ono što mora – smišlja svoje planove, samostalno odlučuje i polako se osamostaljuje.
7. Želja za pažnjom
Dijete koje se igra četkicom umjesto da pere zube, obuva tatine tenisice umjesto svojih, katkad živcira svoje roditelje takvim ponašanjem. No, ono samo traži pažnju drugih i želi se igrati, pa to ne treba shvaćati previše dramatično.
8. Raspoloženje roditelja
Mnoga su istraživanja pokazala da se sreća, tuga, strah i ljutnja mogu prenijeti s osobe na osobu u nekoliko sekundi. Najčešće o tome niti ne razmišljamo, ali treba biti svjestan da djeca vrlo brzo “preslikaju” raspoloženje svojih roditelja.
U tom smislu neka djetetova ponašanja ponekad mogu biti reakcija na vaše raspoloženje.
Dakle, sljedeći put kad vam se ne bude sviđalo djetetovo ponašanje, prvo pokušajte utvrditi što je uzrok tome i već ste na pola puta do rješenja. Ako, primjerice, primijetite da je dijete “zločesto” jer je u tom trenutku gladno, znat ćete što učiniti.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće