Mucanje je oblik disfluentnosti ili prekida u govoru, a povodom Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju, koji se obilježava 22. listopada, donosimo činjenice o ovom govornom problemu te savjete kako pomoći svom mališanu.
U velikom broju slučajeva mucanje kod djece prestaje samo od sebe nakon pete godine života, a kada je riječ o uzroku ovog problema, stručnjaci nisu posve sigurni zašto neka djeca mucaju, a druga ne. Većina njih vjeruje da tome pridonose neki čimbenici, poput problema u načinu na koji mozak šalje poruke mišićima i dijelovima tijela uključenim u govor, piše Kidshealth.org.
Drugi vjeruju da bi mucanje moglo biti genetski problem, a djeca koja mucaju imaju tri puta veću vjerojatnost da će zapravo imati člana obitelji koji ima ili je imao ovaj govorni problem.
Znakovi mucanja
Prvi znakovi mucanja uglavnom se javljaju između 18. i 24. mjeseca djetetova života. U tom se razdoblju vokabular brže razvija i mališani počinju sastavljati fraze ili jednostavnije rečenice. Roditelji ponekad znaju biti frustrirani što im dijete muca, ali to je normalno za mališane u određenim fazama razvoja, stoga pokušajte biti što strpljiviji.
Dijete može mucati nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci ili se može dogoditi da se mucanje javlja samo povremeno. Većina djece koja počnu mucati prije pete godine prevladaju to bez ikakve terapije ili pomoći.
No, ako dijete često muca, ako se mucanje pogoršava ili se javlja kod drugih pokreta lica i tijela, bilo bi dobro oko treće godine potražiti savjet stručnjaka, najčešće logopeda.
Obično se mucanje malo povuče kada djeca krenu u predškolu ili školu i počnu više vježbati svoje komunikacijske vještine. Međutim, školsko dijete koje nastavi mucati obično postaje sve svjesnije problema i može ga se sramiti te potencijalno biti meta zadirkivanja od strane vršnjaka. U tom slučaju najbolje je razgovarati s učiteljima, kako bi i oni mogli utjecati na djecu.
Kada potražiti pomoć
Ako vaše dijete ima pet ili više godina i još uvijek muca, bilo bi dobro da se posavjetujete s logopedom. Također, potražite stručni savjet ako primijetite sljedeće simptome:
- Dijete pokušava izbjeći situacije u kojima treba nešto reći
- Mijenja riječi koje koristi zbog straha od mucanja
- Osim mucanja, javljaju se i neki pokreti tijela ili lica, tj. tikovi
- Dijete često ponavlja riječi ili cijele fraze
- Sve češće ponavlja slogove ili riječi
- Govori na način da zvuči vrlo otegnuto, nerazgovijetno
Obratite se logopedu ako primijetite da su mišići lica potrebni za govor sve više napeti, djetetov glas postaje piskaviji zbog napetosti glasnica ili ste jednostavno zabrinuti zbog djetetovog mucanja.
Kako roditelj može pomoći
Pokušajte pomoći svom djetetu na jedan od sljedećih načina:
- Ne zahtijevajte od djeteta da cijelo vrijeme govori pravilno i točno, neka govor bude nešto zabavno i uzbudljivo.
- Iskoristite obiteljske obroke za razgovor, ali izbjegavajte sve smetnje, poput uključenog TV-a.
- Izbjegavajte ispravljati ili kritizirati svoje dijete govoreći mu da uspori ili duboko diše. Ovi komentari, iako dobronamjerni, samo još više osvještavaju dijete o svom mucanju.
- Izbjegavajte dovoditi svoje dijete u situacije u kojima mora govoriti ili čitati naglas kada mu je neugodno ili se mucanje pogoršava.
- Umjesto toga, potaknite ga da radi druge aktivnosti koje ne zahtijevaju govor u to vrijeme.
- Ne prekidajte dijete niti mu govorite da počne govoriti.
- Nemojte mu govoriti da razmisli o tome što želi reći prije nego što počne govoriti.
- Pokušajte stvoriti toplu, ugodnu atmosferu u kući, malo usporiti dnevni ritam.
- Govorite polako i jasno kada se obraćate svom djetetu ili drugima u njegovoj prisutnosti.
- Održavajte kontakt očima s malim djetetom. Nemojte skrenuti pogled ili pokazivati znakove uznemirenosti.
- Pustite dijete da kaže što ima, da završi svoje misli i rečenice. Napravite kratku stanku prije nego što odgovorite na pitanje ili komentar vašeg mališana.
Izvor: Kidshealth.org
Popularna metoda uvođenja krute hrane: Znate li razlikovati bezopasno zagrcavanje od gušenja?
Zašto djeca vole skakati po lišću: Mama nabrojila razloge zašto je to dobro za njihov razvoj, ali i za roditelje
8 znakova da ste dobar roditelj: Ako se vaše dijete ponaša ovako, znači da radite dobar posao
10 aktivnosti koje bi djeca vrtićke dobi trebala raditi svaki dan
Treba li djecu voditi na groblje i sprovode?