Način na koji razgovarate sa svojim djetetom ima veliki utjecaj na njegovo odrastanje. Dječja psihologinja Laverne Antrobus ističe kako bi roditelji trebali koristiti određeni ton glasa te objašnjava kako razgovarati s djetetom u tri ključna trenutka tijekom dana.
Da bi vas dijete slušalo, smatra da je vrlo važan ton glasa. "Moraš biti pomalo glumac: nekad si klaun, nekad si nekakav istraživač".
Što reći kada dijete ostavite u vrtiću
Psihologinja kaže da je trenutak odvajanja od roditelja kada dijete ostaje u vrtiću jedan od presudnijih za malu djecu."Često im je to najteži dio dana, a kako se mnoga djeca teško privikavaju na novi prostor, vrlo je važan. Znaju se osjećati odbačeno", kaže.
Kako se dijete ne bi osjećalo napušteno, njezin savjet je da odvojite pet do sedam minuta kako biste se u miru rastali s mališanom.
"Važno je djetetu reći da ćete, čak i ako ste odvojeni, misliti na njega. Dobro je i da kada dođete po njega u vrtić kažete: 'Mislio sam na tebe i na ono što si radio danas u vrtiću'", predlaže.
Izljevi bijesa
Ispadi bijesa ili kako ih još nazivaju temper tantrumi česta su faza u razvoju djece oko treće godine. Ključno je kako roditelji reagiraju na to.
"Ako dijete nauči da svaki put kad ima ispad bijesa dobiva mnogo pažnje od roditelja, nastavit će to činiti često."
Njezin savjet je da se malo odmaknete, ali da budete u blizini i povremeno pitate dijete kako je i kako mu možete pomoći. Time ćete pokazati interes, ali nećete reći djetetu da će dobiti sve što poželi samo zato što ispali bijes.
Dijete često kaže "ne"
Ako imate dijete koje odbija učiniti gotovo sve što mu kažete, znajte da "ne" nije uvijek znak da dijete nešto ne želi. Uvijek vam govori 'ne', vrišti, baca stvari: 7 uobičajenih problema u ponašanju mališana i kako ih riješiti
"To je najbrži način da zaustavi zahtjev jer u tom trenutku ne razumije što se događa", tvrdi dječja psihologinja. Mnogo je razloga zašto dijete ne želi nešto učiniti, uključujući i strah od neuspjeha. Ako se "ne", primjerice, odnosi na određenu hranu, pokušajte je ponuditi djetetu sljedeći dan.
Ako se "ne" odnosi, primjerice, na odlazak u vrtić, savjet psihologinje je napraviti "ljestve" koje će dijete uvjeriti da ide polako, korak po korak. "Polako, razgovarajte s djetetom korak po korak, poput 'Hajde, obuci se, u redu?'", predlaže ona.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće