Uspavljivanje djeteta poseban je ritual između roditelja i njihovih mališana, a on u mnogim obiteljima uključuje čitanje knjige. Često su to izlizane slikovnice koje ste pročitali već bezbroj puta, ali priče za laku noć su jedan od najjednostavnijih i najslađih roditeljskih rituala. No, novo istraživanje otkriva da je sve manji broj ovih čarobnih trenutaka.
Prema novoj studiji HarperCollins UK i Farshorea u Ujedinjenom Kraljevstvu, samo 41% roditelja s djecom mlađom od 5 godina kaže da im često čita, što je nagli pad u odnosu na 64% u 2012. godini. Manje od polovice roditelja s djecom u dobi od 0 do 13 godina kaže da im je čitanje zabavno.
Jesu li priče za laku noć ugrožene?
Istraživanje dio ankete "Razumijevanje potrošača dječjih knjiga" iz 2024. godine s NielsenIQ BookData, otkriva da se naš odnos prema čitanju mijenja. Mnogi roditelji iz generacije Z, odrasli u svijetu ekrana, sada čitanje video kao predmet koji treba naučiti umjesto izvor radost. Čini se da se taj način razmišljanja prenosi: gotovo svako treće dijete u dobi od 5 do 13 godina čitanje smatra školskim zadatkom, a ne nečim zabavnim.
Što je još više zabrinjavajuće? Takva percecija raste. U 2012. godini samo 25% djece se tako osjećalo, a 2024. godini iznosi 29%, a među 11-godišnjacima do 13-godišnjacima skače na 35%.
Studija je otkrila ranu i zabrinjavajuću razliku. Među djecom u dobi od 0 do 2 godine, roditelji su samo 29% dječaka čitali svakodnevno, u usporedbi s 44% djevojčica. Ne samo to, roditelji nisu nikad ili su jako rijetko čitali čak 21% dječaka.
Do 13. godine, samo 12% dječaka izjavilo je da čitaju iz zabave svaki dan.
"Čitanje djeci čini čitanje zabavnim", rekla je Alison David, direktorica za uvid u potrošače u Farshoreu i HarperCollins Children's Books.
"Djeca kojoj se svakodnevno čita gotovo su tri puta sklonija samostalnom čitanju u usporedbi s djecom kojoj se kod kuće čita samo jednom tjedno. Nikad nije prekasno početi ili nastaviti čitati s djecom", dodala je.
Čitate li vi svojoj djeci?
Jesu li školske knjižnice rješenje?
Ima nade, i dolazi s iznenađujućeg mjesta: školskih knjižnica.
U pilot studiji pod nazivom "Društveni prostori za čitanje", HarperCollins UK surađivao je s Udrugom školskih knjižnica kako bi preispitali kako možemo pomoći adolescentima koji ne žele čitati da se ponovno povežu s knjigom. Tijekom 10 tjedana, 17 školskih knjižnica diljem Ujedinjenog Kraljevstva stvorilo je književne klubove koji su bili usmjereni na povezivanje, razgovor i zajedništvo kroz čitanje. Rezultati su bili ništa manje nego transformativni.
Sudjelovalo je više od 400 učenika u dobi od 12 do 13 godina. Nakon toga, 60% je reklo da im se čitanje više svidjelo, a 84% je reklo da je iskustvo bilo vrijedno truda. U jednoj školi, dječaci u klubu poboljšali su svoju dob čitanja u prosjeku za 1 godinu i 3 mjeseca, u usporedbi sa samo 5 mjeseci kod njihovih vršnjaka.
Ne morate biti savršeni, samo trebate čitati
Da, život je užurbaniji nego ikad prije, pritisci modernog roditeljstva su izuzetno jaki, ali čak i pet minuta dnevno može napraviti razliku. Vašem djetetu nije potrebno da budete savršen čitatelj, ne trebate im čak ni završiti cijelu knjigu. Trebaju samo roditeljsku prisutnost, glas i osjećaj povezanosti koji donosi zajednička priča.
Ovo istraživanje nudi blag, ali hitan podsjetnik: našoj djeci trebaju priče, ne samo za pismenost, već za radost, povezanost i emocionalni rast.
Zašto je čitanje dobro?
Prednosti zajedničkog čitanja idu daleko izvan samog učenja čitanja, navodi Child Mind Institute. Čitanje maloj djeci važan je način da im se pomogne u razvoju jezičnih vještina. Upoznaje ih s novim riječima i načinima korištenja jezika. Također im pomaže da nauče opće informacije o svijetu, što im olakšava učenje o novim predmetika kad krenu u školu.
Knjige također pomažu djeci da razviju empatiju i nauče kako se nositi s izazovnim osjećajima. Roditelji mogu iskoristiti vrijeme čitanja kao priliku za razgovor o emocijama i načinu suočavanja s njima. Primjerice, možete reći: "Jesi se ikad osjećala ljutito kao djevojka u ovoj knjizi? Što bi ti učinila?".
Čak i nekoliko minuta zajedničkog čitanja daje vama i vašem djetetu priliku da usporite i povežete se jedno s drugim. A senzorno iskustvo sjedenja s vama i slušanja vašeg glasa također angažira njihov mozak na način koji olakšava učenje.
Ne postoji jedan ispravan način čitanja vašem djetetu. Možete im čitati na bilo kojem jeziku ili na više jezika. Možete to raditi svaki dan u isto vrijeme ili promijeniti rutinu. Vaše dijete čak ne mora ni sjediti s vama, samo sjedenje u blizini s knjigom dok se igra može biti način povezivanja.
Važno je da dijete čuje riječi i jezik te da knjige budu dio njegovog svakodnevnog života. Bilo koji korak da poduzmete može napraviti veliku razliku.
Kći Sonje Kovač proslavila prvi rođendan: Ponosna mama pokazala kako je izgledala zabava
'Mama, kad izađem iz bolnice, opet ću se drogirati': Kristina Kuzmič o sinovoj borbi s mentalnim zdravljem
Što je FAFO odgoj? Roditeljski stil po kojem se djeca trebaju suočiti s posljedicama, čak i ako su bolne
5 horoskopskih znakova u kojima se rađaju najinteligentnija djeca
Ova mama brani djeci odlaske na rođendane: Njezin razlog šokirao sve