Razvoj djeteta vrlo je složena stvar, zbog čega roditeljima nije uvijek lako znati je li ponašanje određenog djeteta samo faza u razvoju ili je znak problema. Stvar dodatno komplicira činjenica da u određenim situacijama neka uobičajena dječja ponašanja mogu biti znak problema, a evo što trebate znati o tome.

Saznajte kada i koja tipična dječja ponašanja zapravo mogu ukazivati ​​na problem.

1. Izljevi bijesa

"Ispadi bijesa tipična su reakcija male djece kada su preplavljena emocijama i ne znaju što bi s njima", kaže savjetnica za mentalno zdravlje Jennifer Duffon.

Ovakvu reakciju, tj. tantrum, izazivaju mališani jer još ne znaju regulirati svoje emocije, nemaju razvijen vokabular kojim bi ih izrazili, pa je bijes jedino što im preostaje.

Iako je to normalan dio razvoja, ističe kako sigurnost djeteta može biti razlog za zabrinutost. Primjerice, kada dijete lupi glavom o zid jer je ljuto ili nekoga u ljutnji baca predmetima, trebali biste se posavjetovati s pedijatrom, piše Healthline.

"Još jedan znak upozorenja je ako dijete ima nekoliko ispada bijesa tijekom dana koji traju svaki po nekoliko minuta. To može ukazivati ​​na poremećaj raspoloženja", ističe Duffon.

shutterstock_1111743725.jpg
Shutterstock Roditelji imaju obvezu da svoju djecu uče društveno prihvatljivom ponašanju

Tipični simptomi za ovaj poremećaj su:

  • Dijete ima više napada bijesa u danu
  • Reagira na okidače na način koji nije razvojno normalan
  • Ima poteškoća s povratkom na normalno ponašanje nakon napada bijesa

2. Izbirljivost u hrani

"U dobi između šest i 18 mjeseci većina djece je otvorena za isprobavanje nove hrane, sve dok im roditelji nude različite okuse i teksture. Ali kako se bliži drugi rođendan, prirodno je da dijete postane malo više izbirljiva", kaže stručnjakinja za prehranu Melanie Potok.

Kao razloge za to navodi rast, a djeca su zauzeta istraživanjem okoline pa im sjedenje za stolom i jelo baš i nisu na listi prioriteta. Međutim, za neke se ta izbirljivost može pretvoriti u nešto zabrinjavajuće.

U svojoj knjizi Raising a Healthy Eater, dr. Nimali Fernando ističe da izbirljivca treba odvesti pedijatru ako:

  • Hranjenje je frustrirajuće i stvara stres za obitelj.
  • Rast i razvoj djeteta ne samo da se usporava, već stagnira.
  • Dijete se čini izrazito izbirljivim i ograničava se na nekoliko kategorija hrane (npr. kruh i kekse) ili jede samo hranu određene teksture, samo konzerviranu hranu i slično.
  • U vrtiću odlično jede, ali doma ne.
  • Često se guši hranom ili je imao epizodu gušenja.

Potok kaže da svako četvrto dijete ne preraste izbirljivost, a postoji i "novi" poremećaj prehrane, izbjegavajući/restriktivni poremećaj prehrane, koji može postati opasan ako se ne liječi.

izbirljivo dijete
Shutterstock 

3. Udaranje i griženje drugih

Nije neuobičajeno da djeca ponekad udare druge u nekoj fazi odrastanja. "Neko agresivno ponašanje poput udaranja u ljutnji prikladno je za malu djecu. Nisu naučila društvene norme niti kako upravljati svojim emocijama. Posao roditelja je modelirati djecu kako se ponašati kada su ljuta ili uzrujana", kaže Duffon.

Ističe da udaranje, griženje i druga agresivna ponašanja postaju razlog za zabrinutost "ako se dijete samo ozljeđuje kako bi reguliralo svoje emocije. To je jasan znak da dijete ima vrlo malo pozitivnih vještina za reguliranje emocija".

4. Ne izgovara riječi pravilno

Roditeljima je često simpatično što djeca nepravilno izgovaraju riječi i normalno je da mališani u početku ne izgovaraju sve kako treba, no u ovoj dobi mogu se javiti i problemi s govorom.

"Neke govorne pogreške primjerene su dobi. Ako ste zabrinuti, pokušajte rastaviti riječi na slogove kako bi ih vaše dijete lakše izgovorilo", kaže logopedinja Nicole Weil. Ako to ne pomogne, pitajte svog pedijatra za savjet trebate li posjetiti stručnjaka.

5. Problemi sa spavanjem noću

Sasvim je normalno da se djeca bore zaspati jer se "boje" da će nešto propustiti dok spavaju, kaže Duffon. "Vole cijeli dan biti dio akcije pa ih nije lako uspavati."

Pridržavanje rutine i rasporeda može donekle pomoći, ali to je također slučaj kada djetetova borba da ne zaspi može biti znak nečeg ozbiljnijeg.

“Ako dijete pokazuje značajnu tjeskobu ili brigu oko odlaska u krevet, trebali biste istražiti zašto se tako osjeća”, kaže Duffon te savjetuje razgovor s mališanom kako biste odagnali njihove strahove.

Ako ste se pokušali pridržavati rasporeda, maknuli sve uređaje poput telefona i tableta koji plavim svjetlima ometaju san i pokušali pomoći mališanu da prevlada strah, bilo bi dobro porazgovarati s pedijatrom.