Od trenutka kad se rodi pa sve do zrelih godina, dječak njeguje duboko ukorijenjenu vezu sa svojom majkom.A taj odnos je imperativ za cjelokupni razvoj i emocionalno zdravlje djeteta. Pogledajmo kako majka utječe na sina:
1. Bezuvjetna ljubav i nježnost, bliskost i predanost posebno su važni u ranom djetinjstvu, beba se treba osjećati zbrinuto i sigurno.Izbjegavajte dopustiti svojoj bebi da plače dulje vrijeme iz straha da će vas netko kritizirati.
2. U razdoblju djetinjstva dječak treba biti slobodan, odnosno treba ga pustiti da trči, skače, urla i, što je najvažnije, zaprlja se. Nemojte mu svaki tren brisati ruke, mijenjati odjeću, već mu pomalo pokazujte koliko je važno štititi djevojke i biti nježan prema njima. Tu nastaju korijeni hrabrosti i junaštva.
3. Tijekom školskog razdoblja, dječaci bi trebali imati i obaveze kod kuće. Moraju znati da ne mogu ustati od stola i ostaviti tanjur, da znaju otići u dućan kad im nešto treba, obrisati WC dasku i ostalo što im padne na pamet.
4. Važnu ulogu, naravno, imaju oba roditelja, ali do 13. godine majka je ključni faktor u formiranju muškarca. Ona bi trebala uspostaviti muško-žensku dinamiku u odnosu sa sinom u smislu da mu već sada jasno da do znanja da je „žena kraljica“. Na primjer, ako svog 12-godišnjeg sina i dalje vozite na trening umjesto da odlazi javnim prijevozom, ili mu, pak, donosite čašu s vodom, od njega činite nesposobnog muškarca.
5. U srednjoj školi već imate posla s napola formiranim čovjekom. Izbjegavajte neograničeno financiranje njegovih izleta i aktivnosti. Mora postojati neka mjera. Čak i ako ste imućni i to vam ne predstavlja problem, smanjenim priljevom novca najbolje ćete motivirati svog sina da se zauzme za sebe i čvrsto stane na noge. Na primjer, u redu je pokriti osnovne životne troškove, izlete i minimalne izlaske, ali ako mu dajete novac da izvede curu u grad i financirate 100% njihovih aktivnosti, već ste u problemu. To je idealna prilika da mu ukažete na to da taj dio financija mora osigurati sam. A danas to nije veliki problem, kada je izbor poslova i načina zarade za srednjoškolce veći nego ikad. Upravo će ga ta borba motivirati da izađe iz svoje zone komfora i polako preuzima odgovornost na sebe.
6. Polako ga privikavajte na činjenicu da neće moći živjeti s vama unedogled, mora postojati neki krajnji period. Po meni je sve preko 21 previše.
7. Idealno bi, naravno, bilo da dječak u svom ocu vidi sve to - samostalnost i poštovanje prema ženama, vrijednost i akciju. No, ako otac sve to nije, odnosno nije prisutan, apsolutno je dovoljno da majka sve gore napisano pretoči u stvarnost.
Izvor: Zadovoljna.rs
Nika Antolos o neugodnoj situaciji na dječjem igralištu: 'Slikao je djecu'
Djeca sa sretnim djetinjstvom mogu postati depresivna: Stručnjak otkriva posljedice nepoznavanja osnovnih potreba djece
Kaufland osigurava slobodan dan roditeljima prvašića te voće i povrće za 25 000 hrvatskih školaraca
3 stvari koje nikada nemojte govoriti srednjem djetetu
Stvari koje bih voljela da sam znala prije nego je moje dijete krenulo u prvi razred