Ovisnost o mobitelu najbolje je opisati kao kompulzivno i pretjerano oslanjanje na mobilne uređaje koje izaziva negativne posljedice u različitim aspektima života djeteta. Iako do danas ovisnost o mobitelima nije uvedena u međunarodnoj klasifikaciji bolesti, neke studije sugeriraju da djeca i tinejdžeri mogu itekako biti ovisni o mobilnim telefonima.
Ova preokupacija može dovesti do nemogućnosti kontrole ili ograničavanja upotrebe mobitela, čak i u situacijama kad je nije poželjno koristiti ga. To ih može dovesti do toga da zanemare svoje odgovornosti i odnose s drugima, manje se igraju i razvijaju maštu i prijateljstva, pokvare uspjeh u školi te budu nemirni i anksiozni kad ima roditelji ne dozvole da ga koriste.
Potencijalni znakovi ovisnosti o mobitelu
Istraživanje iz 2017. u kojem su sudjelovali studenti Nacionalnog sveučilišta u Seulu pokazalo je da je prosječna upotreba mobitela u njihovom slučaju oko 15,79 sati tjedno.
Prema austrijskoj studiji objavljeno 2019. u časopisu Neuropsychiatry, o problematičnoj upotrebi mobitela kod djece i adolescenata, potrebno je više istraživanja da bi se u potpunosti razumjeli rizici. Međutim, autori navode da znanstvena literatura sugerira nekoliko negativnih posljedica i mogućih opasnosti korištenja pametnih telefona.
Ako ste kod djeteta primijetili jednu ili dvije stvari s popisa, ne mora značiti da je način na koji ono koristi mobitel problematično. Međutim, ako je nekoliko stavki nešto što dosljedno uočavate u ponašanju djeteta, to može ukazati na problem.
1. Dijete je dugo uz mobitel
Prekomjerna upotreba uređaja znači da dijete provodi puno vremena s mobitelom u ruci, što može štetiti drugim aktivnostima ili odgovornostima. Drugim riječima, umjesto igranja, druženja s prijateljima, provođenja vremena s obitelji, čitanja, gledanja crtanih filmova i slično, ono gleda u mobitel.
2. Fizički simptomi
Neka djeca i tinejdžeri mogu iskusiti fizičke simptome uslijed prekomjerne upotrebe mobitela jer im je tijelo dugo u položajima koji su loši za pravilno držanje ili su oči izložene plavom svjetlu.
Ovi fizički znakovi mogu uključivati:
- naprezanje očiju
- glavobolje
- bol u vratu
- bol u leđima.
3. Zanemarivanje drugih aktivnosti
Dijete (ili tinejdžer) može zanemariti hobije, sport ili društvenu interakciju da bi provodilo vrijeme na svom mobitelu, čak i kad su te aktivnosti stvari u kojima su mališani ili tinejdžeri ranije uživali.
Recimo, stalno provjerava mobitel, provodi vrijeme na društvenim mrežama i daje prioritet online interakcijama u odnosu na one uživo. Možda neće završiti domaću zadaću, kućanske poslove ili druge obaveze zbog prekomjerne upotrebe mobitela.
U školi, pretjerano oslanjanje na pametni telefon može dovesti do:
- pogoršanja ocjena
- nesposobnosti koncentracije
- smanjenja akademske produktivnosti.
4. Simptomi "odvikavanja"
Djeca i tinejdžeri koji su ovisni o mobitelu mogu osjećati da moraju odmah reagirati na notifikacije i uznemiriti se ako ne mogu ući na društvene mreže. Ako im je mobitel nedostupan, takva djeca mogu biti:
- nemirna
- razdražljiva
- anksiozna
- imati problema sa snom.
5. Tajnovitost
Mališani koji su ovisni o mobitelu mogu biti tajnoviti kad je riječ o njihovim aktivnostim u vezi s telefonom. U nekim slučajevima, to može značiti da kriju da su ga koristili ili zauzimaju obrambeni stav kad ih pitaju koliko ga vremena imali u ruci.
Kako roditelji mogu pomoći?
Lucija Malenica, socijalna pedgoginja iz Hrabrog telefona, savjetuje roditelje kako mogu pomoći svojoj djeci:
- Postavite vremenska ograničenja – dogovorite s djetetom koliko vremena dnevno smije provesti na internetu i napravite tjedni plan. Uključite zajedničke online aktivnosti kao što su gledanje filmova ili istraživanje novih tema.
- Izbacite digitalne uređaje iz sobe prije spavanja – osigurajte da mobiteli, laptopi, tableti i slično budu izvan dječje sobe tijekom noći kako bi imali kvalitetan san.
- Budite dobar primjer – djeca uče po modelu, pa pokušajte i sami ograničiti svoje korištenje interneta.
- Potičite ih na aktivnosti koje ne uključuju ekrane – uključite ih u sport, hobije ili neke druge aktivnosti koje vole, kako bi postigli ravnotežu u provođenju slobodnog vremena.
Ako smatrate da vam treba dodatna podrška ili savjet, slobodno se obratite Hrabrom telefonu za mame i tate na broj 0800 0800 ili pišite na savjet@hrabritelefon.hr.
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović
Što je panda roditeljstvo? Njihova djeca slobodno istražuju svijet i vlastite granice
Morate isprobati urnebesni trik kojim ova mama smiri djetetov ispad bijesa svaki put