'Djeci s poteškoćama ukinuti pomoćnici u nastavi (ne, nema ih dovoljno ministre, možda da nekad i odete na teren vidjeti kako izgleda u stvarnosti ono sto odlučujete na papiru)', stoji u objavi glumice Marijana Mikulić, koja je u šoku jer se brojnim roditeljima djece s poteškoćama savjetuje da djecu školuju od kuće. 

Prenosimo njezinu objavu s Instagrama:

"PRVI DAN NASTAVE

Brojna djeca s teškoćama bez svog mjesta, ne znaju ni u koju školu spadaju jer se loptaju njima od škole Gradu, od Grada Ministartvu pa tako ukrug

PRVI DAN NASTAVE

Brojnim roditeljima djece s poteškoćama se savjetuje da djecu školuju od kuće (??!!!)

Otkud uopće pomisao da je izvedivo doživotno ne raditi ili raditi pola radnog vremena i od toga živjeti? (dok imaš dijete koje treba neprestani nadzor treće opcije nema)

A tek pomisao da su svi roditelji dovoljno stručni i educirani podučavati doma svemu potrebnom?

PRVI DAN ŠKOLE

Najviše od svega me zanima jel se uvelo to pjevanje himne prije nastave i jesu obavezne papuče od 1-4 osnovne dok u višim razredima ne!

E, da, i jel imaju svi plastične okvire u vrijeme velike ekologije, i to na knjigama od kojih se većina na kraju školske godine ionako baca!!! TO JE VAŽNO!

Kakva vlast takav grad - razrovan tužan i jadan

Kakva vlast takva država - tužna pokisla i nikakva

JEL NEMAMO MI NEKOG KOME JE STALO DO OVE DRŽAVE I NARODA a da bi se time i bavio - bez da i državu i narod komada, siluje i hraćka??!!

Ili kako često znaju pametnice komentirati po portalima - Ko nam je kriv kad rađamo takvu dicu!".

Marijana sa suprugom Josipom Mikulićem ima troje djece - sinove Ivana, Andriju i Jakova. Najmlađem sinu, koji će uskoro napuniti 6 godina, dijagnosticiran je poremećaj iz spektra autizma. 

Marijana Mikulić.jpg
Instagram/maremikulic 

Ministar Fuchs: U posebna razredna odjeljenja se upisuje do 5 učenika

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da se u posebna razredna odjeljenja za djecu s posebnim potrebama upisuje do pet učenika, kako bi se učitelji mogli posvetiti svakom posebno, stoga nije potrebno da uz svako dijete sjedi i pomoćnik u nastavi.

"U posebnim razrednim odjeljenjima rade učitelji koji imaju kvalifikacije za to. Oni rade po posebnom programu, zato taj razred ima do pet učenika kako bi učitelji mogli raditi sa svakim posebno. U tom slučaju struka kaže da nije potrebno da uz svako dijete sjedi jedna osoba koja će mu pomoći u fizičkim aktivnostima", izjavio je Fuchs nakon otvorenja obnovljene Srednje škole Petrinja na početku nove školske godine, piše HRT.

U slučaju da je u razred upisano jedno ili dvoje djece s posebnim potrebama, pravila nalažu da ti razredi ne idu preko 20 učenika.

"Tu je onda prisutan pomoćnik koji pomaže tom djetetu da mu nešto doda ili izvadi i slično", objasnio je.

Dok pojedini roditelji upozoravaju da neke škole nisu na vrijeme formirale posebna razredna odjeljenja, Fuch je odgovorio da odgovornost za to nije na Ministarstvu obrazovanja.

"Mi ne obilazimo škole niti pregledavamo koliko gdje treba formirati posebnih odjeljenja. Škola mora proslijediti zahtjev prema osnivaču, dakle gradu ili županiji, koji ga onda prosljeđuju prema ministarstvu. Ti zahtjevi moraju biti obrazloženi te opisati o čemu se radi da bi netko mogao donijeti odluku da se takav razred formira" rekao je, piše HRT.

Što se tiče hrvatske himne u školama, komentirao je da se ona već intonira na priredbama u povodu dana škole ili u sličnim prigodama, a stihovi himne nalaze se u kurikulumu. Otvaranje školske godine intoniranjem himne, kao što je to predložio Domovinski pokret, prepustio bi školama.

"Mislim da nije potrebno da svako jutro nastava počinje pjevanjem himne jer to može biti kontraproduktivno nakon nekog vremena", rekao je ministar.