Uspavljivanje bebe jedan je od najvećih izazova novopečenih roditelja. Ponekad se može činiti kao da svi roditelji imaju čarobni trik za uspavljivanje osim vas. Međutim, nova studija u časopisu Current Biology navodi jednostavan trik koji vam može pomoći.

Dr. sc. Kumi Kuroda, istraživačica iz RIKEN centra za znanost o mozgu u Japanu i voditeljica studije, procijenila je koliko je držanje, nošenje i polaganje u krevet imalo fiziološki utjecaj na uplakanu bebu. Njezin istraživački tim navodi da je taj "transportni odgovor" koji uključuje niz procesa, djelovao smirujuće na dojenčad te smanjuje broj otkucaja srca, njihova otkrića mogu se primijeniti kako bi vam pomogli u prebacivanju u krevetić ili kolijevku. 

Istraživači su upotrijebili EKG uređaje i video kamere kako bi usporedili promjene u otkucajima srca dojenčadi dok su ljudi izvodili aktivnosti koje se koriste kako bi pomogli bebama da zaspu. Nosili su bebe, a gurali ih u kolicima i držali ih dok sjede. Zatim su zabilježili podatke kako bi vidjeli uzroke. 

Kako uspavati bebu?

Što je najbolje funkcioniralo? Petominutno hodanje s bebom u naručju pospješilo je san za bebe koje su plakale. Sve su prestale plakati i imale su sporije otkucaje srca nakon petominutne šetnje, a otprilike polovica je spavala prije isteka pet minuta. Ali hodanje nije pomoglo bebama koje su već bile smirene.

Može li pomoći sjedenje i držanje uplakane bebe bez hodanja? Istraživači kažu da im to nije pomoglo da se smire, zapravo otkucaji srca beba bili su ubrazni i one su nastavile plakati. Isto tako, istraživači su otkrili da se broj otkucaja srca beba povećao ako se roditelj okrene ili prestane hodati. Odvajanje od roditelja zabilježilo je najveći broj otkucaja srca. 

Ali ako su roditelji nakon hodanja sjedili i držali svoje dijete određeno vrijeme kako bi ga umirili, prebacivanje u dječji krevetić kako bi dijete zaspalo bilo je uspješnije. 

beba spava
Shutterstock 

Hodajte pa sjedite

Kada vaša beba ne može zaspati, dr. Kuroda preporučuje da ih roditelji nose dok hodaju 5 minuta, izbjegavajući nagle pokrete. Zatim sjede s bebom naručju 8 minuta, a potom je polože u krevetić. Ovaj 13-minutni proces imao je najbolje rezultate za bebin san u studiji. 

Evo još savjeta koje je dr. Kuroda dao Motherly:

  • Hodajte u prostranom, ravnom zatvorenom okruženju (Nemojte hodati uz stepenice).
  • Poduprite bebinu glavicu i držite je u svojim rukama. Nosiljka može pomoći, ali morat ćete izvući bebu iz nje kako biste je smjestili u krevetić. 
  • Održavajte ujednačen tempo hodanja. 
  • Nemojte trčati niti skakutati. 
  • Ako beba i dalje plače nakon 5 do 10 minuta nošenja, prestanite hodati i provjerite kako se beba osjeća. 

Nemojte se obeshrabriti

Patti Read, pedijatrijska savjetnica za spavanje iz New Jerseyja, kaže da bi roditelji trebali isprobati ovu metodu. 

"A ako ne uspije, nemojte se obeshrabriti", kaže Read, navodeći kako beba može biti teško zaspati. 

Studija je uključivala samo dojenčad do 7 mjeseci, a bila je uključena samo 21 beba. Nakon četiri mjeseca idealno bi bilo da bebu ne stavljate u krevetić potpuno usnulu, trebala bi biti pospana, ali budna kako bi naučila sama zaspati. To vam može pomoći da naučite kako potaknuti bebu da spava u kolijevci. 

"To je zato što ako beba ne može sama sebe uspavati, trebat će joj pomoć roditelja koji moraju hodati i sjediti s njom u naručju svaki put kad se probudi", napominje Read.

"Ne mislim da postoji toliko toga što ne znamo o uspaljivanju beba, samo postoji puno čimbenika koji se događaju u njihovim malim, rastućim tijelima i opet svaka je beba drugačija, tako da nikad neće biti potpuno isto za svaku bebu", kaže Read. 

"Nažalost, budući da nam ne mogu reći što se događa i ne mogu razumjeti što im govorimo, teže ih je naučiti da sami zaspu", dodaje. 

Nosivi uređaj koji će pomoći u uspavljivanju

Dr. Kuroda kaže da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se potvrdili njezini nalazi. Istraživanje ne objašnjava zašto neke bebe neutješno plaču i/ili ne spavaju, navode autori studije. Ovo istraživanje je prvi korak u razvoju nosivog uređaja koji će roditeljima omogućiti da vide fiziološka stanja svojih beba na pametnom mobitelu u stvarnom vremenom. 

"Poput znanstveno utemeljenog fitness treninga, možemo ostvariti znanstveno utemeljeno roditeljstvo s ovim napretkom i nadamo se pomoći bebama da spavaju te smanjiti roditeljski stres uzrokovan pretjeranim dječjim plačem", kaže dr. Kuroda.

Dr. Kuroda također kaže da su rezultati ograničeni jer su mjerili samo dnevne aktivnosti, ne reakcije dojenčeta navečer ili tijekom noći.

"Iz članka ne mogu zaključiti jesu li mjerenja otkucaja srca dovoljno precizna", dodaje dr. Heidi Holvoet, savjetnica za spavanje beba iz Belgije i osnivačica Baby Sleep Advice. 

Napominje da otkucaji srca mogu dati naznaku stanja bebe nakon hodanja kako bi ih umirili, ali i faza spavanja u kojoj se beba nalazi određuje koliko će lako ostati u snu. Holvoet također postavlja pitanje koliko je ta metoda točna za sve bebe u svim dobima. 

"Nemamo jedinstvenu matematički pouzdanu metodu za uspavljivanje beba, ali mislim da nam nije potrebna", kaže dr. Holvoet. 

"Ipak, vjerujem da imamo sve znanje kako pomoći bebama da spavaju, prihvaćanjem njihovog razvoja i prirodnih sposobnosti u bilo kojoj dobi, kao i jedinstvene osobnosti i potreba svake bebe", dodaje ona.