Početkom 1900-ih, Maria Montessori, talijanska liječnica, razvila je ono što se danas zove Montessori obrazovna načela, koja su usredotočena na praktična iskustva, pokret, kreativnost i učenje djeteta o redu kod kuće, u vrtiću i školi.

Podni kreveti prirodni su dio Montessori ideja jer podupiru razvoj djetetove neovisnosti dopuštajući mu da samostalno ulazi i izlazi iz njih nakon spavanja.

"Krevet na podu je jednostavan, sastoji se samo od madraca i okvira bez nogu koji se nalazi izravno na podu", objašnjava Junnifa Uzodike, koautorica knjige "The Montessori Baby: A Parent's Guide to Loving Baby Care". "

Koncept pod nazivom "Montessori kod kuće" odnosi se na roditelje koji odluče primijeniti Montessori principe u svom roditeljstvu, objašnjava Uzodike. "To znači prema djeci se odnositi s poštovanjem, poticati njihovu neovisnost i pažljivo pripremati dom koji će podržati njihov rast", napominje ona.

Prednosti podnog kreveta

Prema Uzodike, postavljanje podnog kreveta za vaše dijete ima mnoge prednosti. Podržava djetetovu grubu motoriku i svijest o tijelu.

“Od rođenja beba radi male pokrete i može se okrenuti za gotovo 360 stupnjeva”, objašnjava ona. "Ako promatrate, mogli biste primijetiti da kad udare o rub kreveta, pomaknu se natrag i ne padnu." Taj osjećaj njihovog tijela u prostoru pojačan je korištenjem podnog kreveta." Uzodike dodaje da djetetu omogućuje i nesmetan pogled na prostor.

Pomažu djeci u razvijanju neovisnosti

Whitney Sasares, liječnica, objašnjava: "Zagovornici kreveta na podu primjećuju da oni djeci daju više pristupa knjigama i tihim igračkama dok se pripremaju za spavanje, a kad ustanu ujutro ili nakon spavanja, daju im više neovisnosti."

Koji su kreveti najbolji za bebu po Montessori načelima
Shutterstock 

Povećavaju samopouzdanje djeteta

Uzodike ovu dobrobit pripisuje sposobnosti djeteta da odluči kada će završiti spavanje. "Djeca imaju pozitivan odnos prema snu jer krevet na podu nije nešto u čemu su zaglavljena i iz čega ne mogu izaći", napominje ona. "To je mjesto gdje se odlaze odmoriti i ustaju kad god završe s drijemanjem."

Prostor za povezivanje

Još jedna prednost je što ovisno o veličini kreveta, odrasla osoba po potrebi može sjediti ili ležati u krevetu s bebom“, kaže Uzodike. "Mogu im čitati, dojiti ih ili ih čak samo tješiti, a da ih ne moram dizati iz kreveta, mijenjati mjesta, što može dodatno poremetiti san."

Jednostavni su za sastavljanje i pristupačni su

Podni krevet možete napraviti jednostavnim ili složenim koliko želite. Dovoljno je odabrati odgovarajući madrac, a možete koristiti i okvir bez nogica ili vrlo niske visine.

Prikladna dob za krevet na pod

Većina djece ustaje iz krevetića oko 2. ili 3. godine kada se mogu popeti na ogradu. Otprilike u to vrijeme, dr. Casares kaže da je sigurno razmisliti o krevetu na podu.

Premještanje djeteta na podni krevet pomoći će mu da izbjegne ozljede od pada iz kreveta, a istovremeno će smanjiti vjerojatnost da će se ozlijediti ako se otkotrlja na pod. No, sva su djeca različita, napominje dr. Casares. "Krevet na podu također bi mogao poslužiti kao prijelaz na obični krevet za starije dijete koje je spremno za sljedeći korak, ali nije pokazalo snažnu želju da napusti krevetić", objašnjava.

Izvor: Yumama