Novopečeni roditelji će o povijanju slušati mjesecima prije rođenja njihove bebe. Sve o povijanju nalazi se u knjigama, na web-stranicama, a to je nepresušna tema razgovora među roditeljima već generacijama.
Pomoću ove metode, načina umotavanja novorođenčeta u dekicu, tako da su mu ruke i noge priljubljene uz tijelo, ono će dulje spavati, manje plakati i osjećati se sigurno. Kako je kod beba prve mjesece života aktivan Moorov refleks, tijekom kojeg se naglo trzaju i pritom probude, povijanje je vrlo učinkovit način ublažavanja toga refleksa.
No iako u teoriji zvuči jednostavno, česte su greške kod primjenjivanja ove tehnike. Evo koje su najčešće.
Prevelika dekica
Veličina dekice je doista važna. Nemojte koristiti preveliku dekicu jer bi mogla prekriti bebino lice. Također, prevelika dekica neće dobro učvrstiti dijete, što je važno za uživanje u blagodatima povijanja.
Premalena dekica
Ako je pak dekica premalena, beba možda neće moći pomicati noge, što nije zdravo za njezin razvoj.
Noge i kukovi prečvrsto povijeni
Iako je čvrsto prianjanje ključno za povijanje, imajte na umu da je važno da noge i bokove ne stegnete prečvrsto. Noge se moraju moći slobodno kretati. Nije dobro da noge i kukovi budu čvrsto povezani jer bi to moglo uzrokovati displaziju kuka, olabaviti zglobove, pa čak i oštetiti hrskavicu.
Bebi je prevruće
Kada povijate bebu, morate biti sigurni da se beba neće pregrijati ili, s druge strane, pothladiti.
Prelabav povoj
Uobičajena pogreška roditelja je da bebu ne povijaju dovoljno čvrsto. Možda se bojite da ćete, ako prečvrsto povijete, naštetiti djetetu. Stoga, važno je nabaviti udobnu dekicu: ne prelabavu, kako beba ne bi ispala iz povoja ili povukla dekicu preko lica.
Dovoljno čvrst povoj učinit će da se vaša beba osjeća sigurno i toplo.
Krivi položaj ruku
Ako je vaša beba posebno mrzovoljna, povijanje može biti komplicirano. Ako se rita i izlazi iz dekice, pazite da joj ruke budu ravno uz bokove.
Krivo vrijeme
Vrijeme kada ćete poviti bebu, također je važno. Jedna od pogrešaka koju neki roditelji čine je da prvo idu nahraniti bebu, a zatim je poviti. To je greška jer je beba nakon hranjenja umorna i blizu da zaspe pa će je povijanje vjerojatno razbuditi.
Ne možete povijati dovijeka
Mnogi roditelji ne znaju kada bi trebali prestati povijati bebu. Iako ne postoji čvrsto pravilo, budući da je svaka beba drugačija, većina smjernica kaže da se bebe trebaju prestati povijati oko 3-4 mjeseca starosti.
Nije dobro odmah odustati od povijanja
Još jedna pogreška koju mnogi roditelji čine je prerano prestajanje povijanja ili odustajanje čim beba počne negodovati. Mnoge se bebe u početku opiru povijanju, pa roditelji pretpostavljaju da je bebi neudobno.
No, iako u početku negoduju,nakon što ih pravilno povijete, smirit će se i početi uživati u sigurnosti i toplini koje ihpodsjećaju na boravak u maternici. Zato, roditelji ne odustajte!