Njemački parlament izglasao je novi propis kojim bi žene koje imaju spontani pobačaj nakon 13. tjedna trudnoće imale pravo na porodiljni dopust.

Donji dom parlamenta usvojio je zakon kojim se proširuje zaštita rodiljnog dopusta na žene koje dožive spontani pobačaj nakon 13 tjedana trudnoće. "Velika većina zastupnika glasala je za prijedlog zakona koji ima za cilj podržati žene tijekom razdoblja fizičkog i emocionalnog oporavka", rekla je Sarah Lahrkamp, ​​zastupnica iz Socijaldemokratske stranke, piše dw.com.

Na tu su temu bila dva gotovo identična zakona. Kao dio međustranačkog dogovora, nadležni parlamentarni odbor odlučio je usvojiti tekst koji su predstavili konzervativni blok Kršćansko-demokratske unije i Kršćansko-socijalne unije.

Prema važećem njemačkom zakonu, žene obično imaju pravo na plaćeni rodiljni dopust koji počinje šest tjedana prije poroda i traje osam tjedana nakon poroda. Međutim, to nije vrijedilo u slučaju pobačaja.

Što se mijenja novim zakonom?

Ranije su žene koje su imale spontani pobačaj prije 24. tjedna trudnoće morale aktivno podnijeti zahtjev za bolovanje. Hoće li ga dobiti ponekad je bilo nejasno.

Novom uredbom žene koje pobace nakon 13. tjedna trudnoće imat će mogućnost uzimanja rodiljnog dopusta. Međutim, žene ga nisu obvezne uzimati ako to ne žele.

O zakonu će se raspravljati u Bundesratu, gornjem domu njemačkog parlamenta, 14. veljače. Bude li tamo odobren, mogao bi stupiti na snagu 1. lipnja ove godine.

Procjenjuje se da se u Njemačkoj svake godine između 13. i 24. tjedna trudnoće dogodi približno 6000 spontanih pobačaja. No, većina (oko 84 000) se dogodi prije 12. tjedna trudnoće, što nije obuhvaćeno novim zakonom o rodiljnom dopustu.

Koje zemlje imaju plaćeni porodiljni nakon gubitka nerođenog djeteta?

Indija i Novi Zeland također imaju slične zakone. U Indiji žene imaju pravo na šest tjedana dopusta nakon gubitka nerođenog djeteta, a Novi Zeland 2021. uveo je plaćeni dopust od tri dana u slučaju gubitka djeteta (spontani pobačaj ili rođenje mrtvorođenčeta), a pravo na njega imaju oba roditelja bez posebnog traženja poslodavca.

Filipini osiguravaju 60 dana plaćenog dopusta za žene koje dožive spontani pobačaj ili hitan prekid trudnoće. Ujedinjeno Kraljevstvo raspravlja o novoj politici koja bi omogućila dva tjedna plaćenog dopusta za spontani pobačaj.

U Hrvatskoj ne postoji plaćeni dopust u slučaju spontanog pobačaja i gubitka djeteta prije rođenja, osim mogućnosti otvaranja bolovanja. Majke imaju pravo na ostanak na porodiljnom dopustu tri mjeseca nakon mrtvorođenja ili rođeno dijete premine prije isteka porodiljnog dopusta.

Anketa

Treba li postojati pravo na rodiljni dopust u slučaju spontanog pobačaja?