Više od četvrtina trudnoća može biti izvanmaternična, završiti pobačajem ili mrtvorođenčetom ako budući otac nije zdrav i ima tri ili više metaboličkih sindroma poput pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili visoke razine kolesterola, navodi članak objavljen u časopisu European Society of Human Reproduction and Embryology.
U istraživanju u kojem je proučavano gotovo milijun trudnoća u SAD-u između 2009. i 2016. godine, istraživači su otkrili da ako je ocu dijagnosticiran metabolički sindrom, koji uključuje medicinska stanja, postoji povećan rizik od gubitka trudnoće.
U usporedbi s muškarcima koji nisu imali nijednu od komponenti metaboličkog sindroma, rizik od gubitka trudnoće povećao se za 10%, 15% odnosno 19% kod muškaraca s jednom, dvije ili tri ili više komponenti.
Prva studija koja sugerira da i zdravlje očeva utječe na trudnoću i bebu
"Već je neko vrijeme poznato da zdravlje majki utječe na razvoj fetusa i događaje u trenutku rođenja. Ovo je prva studija koja sugerira da na trudnoću utječu medicinska stanja očeva te da povećavaju rizik od pobačaja, izvanmaternične trudnoće ili mrtvorođenčeta", naveo je izvanredni profesor i voditeljeg istraživanja Michael Eisenberg s Medicinskog fakuleta Sveučilišta Stanford.
"U skupini muškaraca koju smo proučavali, rizik od gubitka trudnoće bio je 17% kod parova u kojima otac nije imao metabolički sindrom, ali se povećao na 21% kod parova u kojima je otac ima jednu komponentu metaboličkog sindrom, 23% kod parovima u kojima ima dvije i 27% u parovima u kojima ima tri ili više", dodao je.
"Iako ova studija ne može dokazati da je loše očevo zdravlje uzrok gubitka trudnoće, pokazuje da postoji povezanost. Kliničke implikacije ovih nalaza su da savjetovanje prije začeća ne bi smjelo zanemariti oca jer njegovo zdravlje može imati važan utjecaj na trudnoće", naglasio je.
Istraživanje pokrilo 958 804 trudnoće
Istraživači su analizirali podatke iz američkih osiguravajućih zahtijeva koji pokrivaju 958 804 trudnoće. Osim metaboličkog sindrom, prikupili su podatke i o drugim medicinskim stanjima poput kronične opstruktivne plućen bolesti (KOPB), depresije i bolesti srca. Također su izračunali opterećenje kroničnim bolestima za sve pacijente, što je uključivalo dob i medicinsku povijest problema poput zatajenja srca, srčanog udara, bolesti krvnih žila, bolesti bubrega i jetre, raka, moždanog udara i demencije. Prilagodili su svoje izračune kako bi uzeli u obzir druge čimbenike koji bi mogli utjecati na trudnoće, posebno dob majke, zdravlje, težinu i jesu li otac ili majka pušili ili ne.
Ukupno 4,6% muškaraca u studiji bilo je starije od 45 godina, a 23,3% imalo je barem jednu komponentu metaboličkog sindroma prije začeća. Tijekom razdoblje istraživanje bilo je 785 809 živorođenih, a 172 995 trudnoća (22%) izgubljenih zbog izvanmaternične trudnoće, pobočaja ili mrtvorođeta.
Kao što se i očekivalo, gubitak trudnoća povećavao se s dobi majke i brojem drugih zdravstvenih stanja koje je imala. Isto tako, rizik od gubitka trudnoće također se povećavao s godinama oca. Mehanizmi kojima očevo zdravlje može utjecati na rizik od gubitka trudnoće nisu poznati.
"Pretpostavljamo da očevo zdravlje i način života mogu negativno utjecati na genetski sastav te da to može promijeniti funkcioniranje posteljice. Ako posteljica ne funkcionira ispravno, to bi moglo dovesti do gubitka trudnoće koji smo primijetili, na primjer, već znamo da očevo pušenje i prehrana mogu utjecati na kvalitetu sperme", dodao je profesor Eisenberg.
Međutim, ograničenja u studiju uključuju nedostatak detalja i točnih dijagnoza svojstvenih dobivanju informacija iz baza podataka o zahtjevima za osiguranje, kao i sociodemografski status, rasa i zlouporaba droga.
"Sada su nam potrebne dodatne studije. Nadamo se da će se zdravlje oca moći više integrirati u buduće studije. Osim toga, istraživanja usmjerena na moguće mehanizme pomoći će u bolje razumijevanju povezanosti koje smo pronašli", zaključio je profesor Eisenberg.