Ako se po vašem Instagramu čini da svi rađaju djecu kasnije u životu, to nije samo algoritam - to je stvarnost. Prema potpuno novom izvješću američkog Nacionalnog sustava vitalne statistike CDC-a, rađanje žena u 40-ima se više nego utrostručilo od 1990., dok je stopa rađanja kod tinejdžera pala na povijesno najnižu razinu, piše Motherly.
Manje maloljetnika postaju roditelji nego ikada prije
Godine 1990. tinejdžeri su bili roditelji nevjerojatnih 12,8% svih rođenih u SAD-u. Do 2023. samo 4%. To je pad od 73% u broju poroda kod majki tinejdžerki. Zapravo, stopa rađanja među tinejdžerima u dobi od 15 do 19 godina pala je 78% u istom razdoblju - s 59,9 na samo 13,1 rođenih na 1000 žena.
Da, ovo je velika pobjeda za zdravlje, obrazovanje i ekonomsku budućnost tinejdžera. Stručnjaci ukazuju na kombinaciju boljeg seksualnog obrazovanja, pristupa kontracepciji i generacijske promjene prema odgađanju velikih životnih prekretnica. Generacija Z kaže "ne sada, hvala" pelenama i vrtićima.
Kad ste rodili prvo dijete?
Stopa nataliteta kod žena starijih od 40 godina raste
Dok s druge strane žene u 40-ima rađaju više nego ikada. Stopa nataliteta za žene u dobi od 40 do 44 godine skočila je za 127% od 1990. godine, a za one od 45 i više godina povećala se za nevjerojatnih 450% (da, stvarno). Godine 2023. žene od 40 i više godina činile su 4,1% svih poroda , u odnosu na samo 1,2% 1990. godine.
Iza ovih brojki stoje mame iz stvarnog života koje možda traže napredne diplome, čekaju financijsku stabilnost ili samo odmaraju prije nego što se odluče za majčinstvo. Uspon potpomognute reproduktivne tehnologije također igra ulogu u tome da kasnije trudnoće budu moguće više nego ikad.
Prosječna dob prvorotkinja se pomiče
Godine 1990. 7 od 10 poroda bile su žene mlađe od 30 godina. Danas je to nešto ispod 1 od 2. Žene starije od 30 godina sada čine više od polovice svih poroda u SAD-u, s najvećim povećanjem u dobnim skupinama 35–39 i 40+.
I u Hrvatskoj su prvorotkinje danas sedam godina starije nego prije 50 godina. Tada je prosječna dob za rađanje prvog djeteta bila 22, dok se danas granica pomakla na oko 29 godina, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), a stopa fertiliteta u Hrvatskoj slična je prosjeku EU.
Iako bi ovaj trend mogao odražavati više autonomije i izbora za neke žene, on je također duboko oblikovan nedostatkom podrške mladim obiteljima. Bez pristupačne brige o djeci ili fleksibilne politike rada, mnoge žene odgađaju majčinstvo jer si ne mogu priuštiti da to ne urade. Sve više žena bira kada i kako će postati majke, a države bi trebale podržati roditelje u bilo kojoj dobi.
Možda imate malog genijalca: Ovo je 7 osobina darovite djece koje trebate prepoznati na vrijeme
6 kućanskih poslova koje bi svaki tinejdžer trebao znati
Montessori učiteljica s 20 godina iskustva: Ove 3 metode rješavaju ispade bijesa svaki put
Online zlostavljanje djeca mogu prijaviti anonimno putem MUP-ove aplikacije
Anita Dujić emotivnom objavom kćeri čestitala drugi rođendan: Naša mala Ovnica