Britanska glumica i mama dvoje djece Sienna Miller progovorila je o dvostrukim standardima s kojima se žene suočavaju kad odluče imati djecu u kasnijoj dobi. Sienna je krajem 2023. godine u dobi od 41 godine rodila drugu kćer koju je dobila s dečkom, glumcem Olijem Greenom. Prije nekoliko tjedana, sada 43-godišnjakinja, Sienna je prvi put ispričala kako je dobila brojne osude na račun svoje dobi koje je nazvala mizoginima i antifeminističkima. 

"Mislim da postoji puno priče oko toga i da ljudi imaju puno toga za reći, a to je nevjerojatno rodno uvjetovano i nevjerojatno ženomrzački i antifeministički. To je suludo", rekla je Miller u intervjuu za Elle

"Ako je vaše tijelo sposobno za to, rodite bebu. Imajte divnu bebu. I usput, sada sam bolja majka, i ovo je svjesnije iskustvo. Imajte sve bebe koje želite i u bilo koje vrijeme", istaknula je. 

Sienna je potom istaknula starije muškarce i kolege glumce Al Pacino, koji je svoje četvrto dijete dobio u 83. godini, i Robert De Niro, koji je svoje sedmo dijete dobio u 79. godini, rekavši da oni ne moraju nositi s upitima javnostima o tome da su stariji roditelji. 

"I nitko nema ništa reći o tome. Al Pacino i Robert De Niro su dobili djecu u 80-ima. Zaboravite na svoje godine! To je neobitno, apsolutno nebitno", istaknula je. 

Inače, glumica je i majka 12-godišnje kćeri Marlowe koju je dobila s bivšim dečkom Tomom Sturridgeom. 

Anketa

Slažete li se s njom?

Što kažu stručnjaci o majčinstvo u kasnijoj dobi?

Prema Američkom koledžu opstetričara i ginekologa (ACOG), žene koje zatrudne u ili nakon 35. godine života smatraju se "poodmaklom majčinskom dobi". Iako ACOG nije službeno prihvatio termine, trudnice nakon 40. ponekad se smatraju "vrlo poodmaklom majčinskom dobi", dok se trudnice iznad 45. godine mogu klasificirati kao "izuzetno poodmakle majčine dobi".

ACOG napominje da su znanstvene studije pokazale da žene koje zatrudne u starijoj dobi imaju veći rizik od nekih komplikacija u trudnoći kao što su visoki krvni tlak i preeklampsija. Trudnoće u kasnijoj dobi također mogu utjecati na zdravlje bebe ili dovesti do višeplodne trudnoće, a žene starije dobi su u većem riziku od spontanog pobačaja ili mrtvorođenčeta.