U Zagrebu je otvoren takozvani "Prozor života", mjesto na kojem majke mogu anonimno ostaviti neželjenu djecu i to je prvo takvo mjesto u Hrvatskoj. Prozor se nalazi u sklopu samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci.

Udruga Betlehem odlučila se na ovaj potez zbog sve češćih slučajeva čedomorstava, a prozor života otvoren je nakon tri godine predanog rada.

"To je prvi prozor života u Hrvatskoj. U Hrvatskoj možda ovako moderniziran, a u 15. stoljeću znamo da su u Dubrovniku, Zadru i Šibeniku postojale obrtaljke gdje su se mogla ostaviti neželjena djeca koja su potom bila smještena u obitelji i nazivali su ih čak Bogorodičina djeca", rekla je Alberta Vrdoljak, predsjednica Udruge Betlehem Zagreb za HRT.

Više od 150 čedomorstava u Hrvatskoj u 30 godina

U posljednjih 30 godina u Hrvatskoj je zabilježeno više od 150 čedomorstava. 

"U prozoru se nalazi grijani medicinski krevetić. Htjeli smo da bebica ima sve uvjete. Imamo ventilaciju, prostor je grijan, imamo i alarm koji se aktivira kad se dijete ostavi. Aktivira se kod časnih i kod mene na mobitelu, tako da smo istodobno obaviještene", kaže Alberta Vrdoljak.

Deset časnih sestara u samostanu pohoda Marijina s radošću prihvaća tu brigu.

"Jak je alarm, sve sestre mogu čuti i one koje su na katu i one u podrumu, pa čak i vani tako da odmah možemo tu doći. Ako bi se to dogodilo mi im dajemo tu mogućnost da dijete ne bacaju u kantu za smeće nego da imaju jedan krevetić koji se grije, pa ga mi onda uzmemo i odnesemo u kuću na toplo. Videonadzor ne snima onoga koji stavlja nego samo nas, zapravo dijete", kaže sestra Marija Alojzija Martinčević, Samostan Pohoda Marijina.

Obavijestit će nadležne institucije, a među volonterima udruge su i liječnici koji su uvijek spremni pomoći.

"Mi razumijemo da su to vrlo komplicirane i teške situacije koje se na žalost događaju, ali evo da i u tim zaista očajnim situacijama žena zna da ima jednu opciju, a to je da sigurno i anonimno ostavi svoje novorođenče ili nešto starije dijete i da će doći u dobre ruke", kaže Zvonimir Kvesić, član upravnog odbora Udruge Betlehem Zagreb.

U udruzi Betlehem u sigurnim kućama skrbe za 16 majki i 22 djece.

Sigurne kutije za bebe postoje diljem svijeta

Vani već postoje slične sigurne kutije za ostavljanje beba, a otkad su se pojavile izazivaju pozornost. Osim u SAD-u i Južnoj Koreji, takva mjesta postoje i u Belgiji, Njemačkoj i Švicarskoj.

Radi se o osiguranim mjestima za one koji se ne mogu brinuti o svojim bebama, a na društvenim mrežama može se vidjeti kako to točno funkcionira. Safe Haven Baby Box osigurani inkubator opremljen krevetićem, grijanjem i klima uređajem, a beba se ovdje može ostaviti potpuno anonimno.

Zakon o dopuštanju kutija za bebe u SAD-u je usvojen 2021. Diljem SAD-a, ukupno 34 bebe su sigurno dostavljene u kutije za bebe Safe Haven. Od osnutka, Nacionalna dežurna linija organizacije primila je više od 8000 poziva. Trenutačno više od 40 zajednica radi na tome da u svojoj lokalnoj bolnici ili vatrogasnoj postaji omogući kutiju za bebe.