Tehnički je svaki roditelj doprinio pola gena dječjem genomu, ali otprilike 60 posto tatinih gena jače je izraženo od maminih. To je djelomično zbog zbunjujuće epigenetike, naime epigenetski čimbenici mogu igrati ulogu u mnogim područjima života, ali ne odnose se samo na boju očiju ili možete li zarolati jezik ili ne.
Istraživači misle da različita ekspresija gena također može promijeniti mentalno i fizičko blagostanje. Ako majka ima predispoziciju za bolest, dijete je može naslijediti. Ali ako tata prenosi gene koji nose bolest ili neku vrstu mutacije, i dijete bi moglo biti bolesno, jednostavno zato što je veća vjerojatnost da će se njegovi geni izraziti.
Borba za prevlast odvija se u maternici
Dok su epigenetski mehanizmi očito u igri, ostaje nejasno zašto su očinski geni izraženiji. No, istraživači napreduju i mnogi smatraju da bi se moglo krenuti, čak i s tzv. rat u majčinoj utrobi.
"Fetus se na neki način može promatrati kao parazit", kaže Edward Chuong, postdoktorand biologije na Sveučilištu Utah. Dok majka daje polovicu djetetovih gena, onih koji su slični njezinima, druga polovica, od oca, je strana. Zbog toga su žene koje su trudne imunokompromitirane i izložene riziku od gripe i drugih bolesti. Kako bi spriječili uništavanje sićušnog fetalnog napadača, njihova tijela moraju oslabiti vlastite zdrave reakcije imunološkog sustava.
Ovaj parazitizam samo je pogoršan činjenicom da su tatini geni skloni biti jako agresivni. Evolucijski, tata želi da njegovo dijete preživi i napreduje. Na taj će način nastaviti prenositi njegove gene, čineći ga evolucijski sposobnim. Ali to znači da njegovi geni žele oduzeti resurse od majke, koja je barem u evolucijskom kontekstu - važna samo tako što pomaže njegovom djetetu da živi.
Ali čak i to empirijski utemeljeno objašnjenje ima svoje granice, primjećuje Chuong. Jedan klasičan primjer ovog genetskog sukoba vidljiv je u borbi za ekspresiju inzulinu sličnog faktora rasta 1 ili IGF proteina. Očevi geni snažno izražavaju ovaj protein koji potiče rast. U međuvremenu, majčini geni stvaraju nešto što se zove IGF2R, što aktivno potiskuje proizvodnju očevog IGF proteina, a time i rast djeteta.
"Kod miševa, ako izbacite majčine gene, bebe postaju divovske", kaže Chuong. Oni pokušavaju prerasti svoju braću i sestre i izvući što više resursa od svoje majke. Suprotno tome, kaže Chuong, ako izbacite očeve gene, bebe postaju male - zapravo premalene.
Ispostavilo se da majčini geni za suzbijanje rasta nisu uvijek bili prisutni. Razvili su se samo kao odgovor na očeve gene koji potiču rast. "To je poput natezanja konopa", kaže, "oni se gotovo poništavaju." Bez očevih gena koji pospješuju rast, oni zapravo mogu povrijediti bebu, gdje i majka i otac doprinose razvoju bebe, potomci se rađaju u normalnim veličinama.
U prošlosti su drugi znanstvenici sugerirali da su geni tate jači jer muškarci trebaju da im djeca izgledaju poput njih kako bi vjerovali da su oni doista djetetov otac. To ima intuitivnog evolucijskog smisla, s obzirom na to da muškarci ne mogu biti sigurni u roditeljstvo svoje djece kao žene. No, dokazi su zapravo posvuda, s isto toliko studija koje sugeriraju da bebe više sliče svojim majkama.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće