Nikad ne ostavljajte dijete samo u automobilu po vrućinama: Ovo su simptomi toplinskog udara

Djeca su osjetljivija na visoke temperature, tijelo im se može zagrijati 3 do 5 puta brže od tijela odrasle osobe, a u svega 5 minuta temperatura u automobilu se može udvostručiti.

Shutterstock

Pred nama su ljetni mjeseci, vrućine su već počele, i ponovno se otvara pitanje smijemo li barem na minutu ostaviti dijete samo u automobilu. Roditelji to najčešće rade kada na benzinskim postajama plaćaju gorivo ili kada odlaze u dućan po neku sitnicu. 

Stručnjaci apeliraju na to da nikad ne ostavljate dijete bez nadzora u automobilu, jer se temperatura u njima može čak i za hladnijih dana zagrijati do opasnih vrijednosti. Naime, u svega 5 minuta temperatura u automobilu se može udvostručiti. Postoji opasnost od toga i da dijete samo iznutra zaključa automobil pa nećete moći do njega.

Zašto je opasno ostaviti dijete samo u automobilu?

Toplinski udar, srčani udar, dehidracija, gušenje i smrt glavni su rizici ostavljanja djece u automobilu.

Budući da djeca imaju brži metabolizam nego odrasli, kod njih se tjelesna temperatura u zagrijanom okolišu diže čak tri do pet puta brže. Ako je dijete zaključano u automobilu, u kojem tijekom ljetnih mjeseci temperatura doseže do 50 stupnjeva, toplinski je udar neizbježan, a kod malenog dječjeg organizma smrt može nastupiti već za 15-ak minuta.

Koji su simptomi toplinskog udara?

U početku kreću simptomi, kao što su umor, vrtoglavica, koža je vruća, suha i crvena, dijete se ne može više znojiti, povećava se frekvencija srca, dolazi do tahikardije, dijete počinje brzo disati, temperatura mu raste. Nakon gubitka svijesti, dijete umre uslijed trajnog oštećenja prvo mozga, potom i ostalih unutarnjih organa.

Što napraviti ako je vaše ili tuđe dijete neko vrijeme samo u automobilu kad su vani visoke temperature?

  • ako se vaš mališan slučajno zaključao ili vidite tuđe dijete bez nadzora u automobilu možete nazvati pomoć na cesti ili policiju
  • ako dijete djeluje pregrijano, izgleda uznemireno ili vam se čini da je duže vrijeme zatvoreno u automobilu nazovite hitnu pomoć
  • dok hitna pomoć ne stigne u slučaju dehidracije dajte djetetu tekućine
  • ako se dijete pregrijalo maknite suvišne slojeve odjeće s njega, ohladite ga maramica natoljenim vodom ako ih imate u blizini
  • ako je dijete bez svijesi i ne diše normalno odmah započnite postupak oživljavanja

Kako spriječiti ovakve situacije?

  • nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora u automobilu, čak niti na minutu
  • nikada ne dopustite djetetu da se igra vašim ključevima
  • uvijek držite zaključan automobil kada niste u njemu kako vaš mališan ne bi sam ušao u njega
  • razgovarajte s djetetom o tome da se ne igra gumbima u automobilu
  • ako ne možete pronaći dijete, uvijek provjerite da se nije sakrilo u automobilu