Mala djeca i bebe sve stavljaju u usta jer tako istražuju svijet oko sebe. Srećom, 80 do 90 posto stvari koje djeca progutaju, bez problema će proći kroz probavni sustav. Iznenađujuće, čak i neke oštre stvari mogu sigurno proći kroz želudac i ostatak gastrointestinalnog trakta jer su obloženi sluzi i nevjerojatno fleksibilni.
Što sve djeca mogu 'pojesti'?
Neke od stvari koje ćemo navesti možda vam uopće ne bi pale na pamet. I nemojte se čuditi jer svašta može pozvati vaše dijete na istraživanje. Evo stvari koje se mogu najčešće naći na 'jelovniku' vašeg mališana.
Slikarski pribor: Bojice jarkih boja, perle i drugi umjetnički pribor, posebno su privlačni predškolcima. Srećom, većina ovih proizvoda je netoksična i dovoljno malena da prođe kroz probavni sustav.
Baterije: Dugmaste baterije dovoljno su male da mogu lako proći kroz grlo, ali se mogu zaglaviti u jednjaku ili u probavnom sustavu te mogu napraviti rupu na sluznici u roku od nekoliko sati. Ako dijete proguta tu bateriju, odmah potražite hitnu pomoć. Kada bacate dugmaste baterije, pazite da ih bacite u spremnik zaštićen od djece kako ono ne bi moglo prevrnuti košaru za smeće i izvaditi je.
Kovanice: Novčići napravljeni nakon 1982. sadrže vrlo korozivni cink, a ako se zaglave u jednjaku, iziritirat će i oštetiti sluznicu. Ako je dijete progutalo novčić, odmah ga odvedite pedijatru ili na hitnu pomoć. Samo RTG može utvrditi je li novčić zastao u jednjaku ili je otputovao u želudac, a ako je zapeo u jednjaku, morat će se izvaditi. Izbjegnite ovu vrstu nesreće tako da sitniš držite izvan dohvata vašeg djeteta.
Fluoridna pasta za zube: U redu je ako dijete proguta malu količinu paste za zube s fluorom (obično količinu veličine graška). No ako proguta veći dio, moglo bi doći do blagog trovanja (iako će najvjerojatnije imati samo želučane tegobe).
Žvakaća guma: Male količine žvakaće gume će normalno proći kroz probavni trakt.
Nakit: Bebe i mala djeca fascinirani su nakitom, stoga ga držite podalje od njih.
Magneti: Gutanje više od jednog magneta moglo bi biti opasno jer bi se mogli spojiti i zapeti u probavnom traktu.
Konfeti: Sjajni i šareni, maleni konfeti na rođendanskim zabavama djeci izgledaju poput slatkiša, a mogu se zalijepiti za površinu jednjaka.
Kikiriki i mali zalogaji: Nemojte davati kikiriki djeci mlađoj od 5 godina jer se zaglaviti u dušniku i blokirati dišne putove. Ostale opasne grickalice uključuju kokice, tvrde bombone i velike komade hrane. Narežite voće, meso i sirovu mrkvu na manje zalogaje. Ne dopustite im da jedu cijele trešnje jer mogu progutati košticu.
Sitne igračke: Male igračke poput pikule, komada plastične ambalaže, također će privući malu djecu. Igračke glatkih rubova trebale bi proći kroz probavni trakt, ali ipak o tome obavijestite liječnika. Ako dijete proguta nešto oštro, ili veće količine kinetičkog pijeska, potražite pomoć jer bi se takvi predmeti mogli zaglaviti u utrobi.
Zub: Vaše dijete može progutati mliječni zub. U većini slučajeva, progutani zubi neće prouzročiti nikakve probleme.
Moje dijete je progutalo strani predmet - što sad?
Ako dijete proguta bilo koji drugi strani predmet, nemojte čekati. Odmah nazovite pedijatra. Velike su šanse su da će predmet izaći kroz probavu u roku od 24 do 48 sati, tako da će vam liječnik reći da provjeravate djetetovu stolicu svaki put kada ode na toalet. Ako predmet ne izađe, dijete počne povraćati ili ima bolove u trbuhu, ponovno nazovite liječnika ili otiđite na hitnu pomoć. Nikada nemojte silom pokušati izvaditi predmet iz usta jer ga možete gurnuti dublje.
Ako primijetite bilo koji od sljedećih alarmantnih znakova, poduzmite mjere:
- Ako ima problema s disanjem, govorom, gutanjem, učinite Heimlichov zahvat.
- Ako je disanje otežano, ako prekomjerno slini, ima grčeve ili povraća, ili ako ima jaku bol u trbuhu, nazovite hitnu i odmah potražite liječničku pomoć.
- Groznica, kašalj i prekomjerna sluz u grlu i nosu mogu ukazivati na respiratornu infekciju od progutanog predmeta. Nazovite svog pedijatra.